«Doğal» Tarım Yoktur!


‘Ürünüm doğal’ diyen satıcıya kuşku ile yaklaşın…

© Prof.Dr.Tayfun Özkaya

Tarım denilen olgu doğal değildir. Kültürel bir olgudur. Doğadan kekik toplayıp satıyorsanız buna doğal diyebilirsiniz. Trafiğin yoğun olduğu yol kenarlarından, termik santrallerin, kirletici sanayilerin çevresinden topluyorsanız zehir saçtığından emin olabilirsiniz. tarımsal_urunlerTüketiciyi kandırma yöntemlerinden biri de ürünlere «gelenksel» etiketi yapıştırılması. Bunlar aslında «endüstriyel ürün»dür! «Doğal Ürün»leri de hiç merak etmeyin, sorunlar sarmalamıştır. Hiç sorun olmadığı iddia edilen yerde aslında faşizm var demektir!.

***

DOĞAL TARIM, GELENEKSEL TARIM KARMAŞASI

Dikkatimi çekmişti. Bir kahvede “çayınız taze mi? veya “biranız soğuk mu?” diye sorduğunuzda cevap “normal, abi” ise o çay bayat, bira ise ılık oluyordu. Şimdi organik etiketli ürünlere karşı bizim de katıldığımız yönleri olan bir eleştirel bakışdan yararlanarak bazıları ürünlerini “doğal” diye isimlendirmeye başladılar. Sorduğunuzda “doğal” diyorlar. Bazı gıda grupların ürünlerini dışarda bırakarak söylemek gerekirse bunların epeyi bayağı tarım zehirlerinin ve kimyasal gübrelerin kullanıldığı ürünler oluyor. Bir kere tarım denilen olgu doğal değildir. Kültürel bir olgudur. Doğal tarım da olmaz şüphesiz. Doğadan kekik toplayıp satıyorsanız buna doğal diyebilirsiniz. Onu da trafiğin yoğun olduğu yol kenarlarından veya termik santrallerin, kirletici sanayilerin çevresinden topluyorsanız epeyce zehirli olduğu kesindir.

Bir başka benzer sorun ise süpermarketlerde satılan ve bizim endüstriyel ürün dediğimiz yani tarım zehirleri ve kimyasal gübrelerle üretilmiş ürünlere “geleneksel” denmesi. “Geleneksel” teriminin arkasına parentez içinde “konvansiyonel” ekleniyor. “Geleneksel” terimini İngilizceye çevirseniz “traditional” oluyor. Bu adlandırma ile sanki zehirleri, kimyasal gübreleri bilmeyen veya kullanmayan çiftçiler kafamızda canlanıyor. Böyle değil tabii. Ciddi zehir atılmış ürünler bunlar. Limitleri aşar veya aşmaz o ayrı olay. Dolayısıyla bu isimlendirme çok sorunlu ve pek de iyi niyetli değil. Bir şey yazacaklarsa ya “konvansiyonel” yazsınlar veya “endüstriyel ürün” desinler.

Organik kanunu gereğince organik etiketi ile satılacak her ürün için sertifika alınmak zorunda. Bu bir sorun, çünkü sertifika çiftçi için bir yük. Ayrıca sertifika şirketi çiftçi için hem bir kontrolör, hem de çiftçi şirketin müşterisi. Arada bir çelişki var. Buradan sorunlar çıkabiliyor. Nitekim Almanya’da da birkaç yıl önce organik etiketi altında satılan yumurtaların önemli bir kısmının aslında endüstriyel olduğu ortaya çıkmıştı. Topluluk destekli tarım grupları sertifika istemiyorlar. Zaten varsa ayrı. Onların da bir sistemi var. Genel olarak “katılımcı sertifikasyon” veya “katılımcı onay sistemi” deniliyor. Çiftçi ziyaret ediliyor. Mayıs böceklerinin kaynaştığı bir yerde tarım zehirlerinin kullanılmadığı açıkça anlaşılıyor bile. Gerekirse ürünler analize de gönderiliyor. Ancak ilişki bir dayanışma ilişkisi olduğu için sorunlar genellikle gizlenmiyor, birlikte çözülmeye çalışılıyor. Hiç mi sorun yok? Var tabii. Hiç sorun olmadığı iddia edilen yerde aslında faşizm vardır.

Size “ürünüm doğal” diyene şüphe ile bakın. Sorun: Nasıl üretiliyor, olmadı başkasına sorun. Cep telefonu almak için harcadığınız zamanın, hele dizilere harcanan zamanın onda birini bu işe ayırsanız epey bilgi toplarsınız.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: