KINAMA!


paspas_eylemi

Bayrak, bir devletin ve onun halkının onurudur; kutsal sayılan değerlerinin sembolüdür. Uluslararası ilişkiler, muhataplarının onuruna ve değerlerine saygıyı, hoşgörüyü öngörür ve bunlar üzerinden işler. Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve «bölücüler»e kucak açmasıyla tanınan Belçika hariç! Belçika’daki Türkler, Türkiye Büyükelçiliği veya Ankara’daki yetkililer de «3 Milyar Avro ve AKP» hatırına, Türk Bayrağı’nın «paspas» yapılmasını sineye çekerler!

***

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat etmesine karşı çıkan bir grup tarafından, bu görüşlerini ifade etmek için, 08 Nisan 2016 Cuma günü Avrupa Parlamentosu’nun girişine, yere, 50 metre uzunluğunda, Türk Bayrağı motifleri ile dolu bir paspas serilmiştir. [ayrıntı]

Bayrak, bir devletin ve onun halkının onurudur; kutsal sayılan değerlerinin sembolüdür. Uluslararası ilişkiler, muhataplarının onuruna ve değerlerine saygıyı, hoşgörüyü öngörür ve bunlar üzerinden işler. BM Şartı da dâhil uluslararası hukuk, hiç bir özgürlüğün, bu değerlere halel getirmenin gerekçesi olamayacağını öngörmektedir. Keza Kopenhag Siyasi Kriterleri’nin lafzı ve ruhu da, buna cevaz vermemektedir.

Bu mülahazalar ile; önce eylemcileri, sonra ve özellikle de -karine olarak bunu önleme imkanına sahip oldukları varsayılan- AB Yönetimini veAB Parlamentosuna ev sahipliği yapan Belçika’nın Yönetimini şiddetle kınıyorum.

İnanıyorum ki, Türk Halkı ve Türk Diplomasisi bunu unutmayacaktır…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk
Ankara/09 Nisan 2016

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: