Bütün yeryüzü vatanımdır – Erasmus…


“Muhalifler” vatandaşlıktan atılacakmış :
Fena korkmaya başladık hein!

Yeryüzü vatanım, insan soyu milletimdir benim,
ancak böyle düşünenin insan olacağına inandım.
Şeytan da biziz cin de,
ne şeytan ne melek var;
dünya dönecek cennete insanla,
inandım. evren_erdogan
Yaradılışta evrim hep var, hep olmuş, hep olacak,
ben buna Tevrat’la, İncil’le, Kuran’la inandım.
Tekmil insanlar kardeşi birbirinin…
Bir hâyâl bu!
Olsun, ben o hâyâle de bin canla inandım.
Kan şiddeti besler, şiddet kanı; bu düşmanlık kan ateşidir,
sönmeyecek kanla,
inandım.
Bir gün yapacak fen şu kara toprağı altın,
bilim gücüyle olacak ne olacaksa…
İnandım. Tevfik Fikret (şiirin tamamı)

***

Hoş geldin Evren Paşa müsveddesi…
Biz bu kafayı daha 80’li yıllarda tanımıştık…

Bundan tam 35 yil önce, 1980 Darbesi’nden sonra Yilmaz Güney, Behice Boran, Gültekin Gazioğlu, Şanar Yurdatapan, Melike Demirağ, Cem Karaca, Mehmet Emin Bo¬zarslan, Nihat Behram, Mahmut Baksı, Şah Turna, Fuat Saka, Demir Özlü, Yücel Top, İnci ve ben de dahil yüzlercemiz Cunta şefi Evren tarafından “kansızlar” diye suçlanarak vatan-daşlıktan atılmıştık.
Dogan Özgüden

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terör örgütünün yandaşlarını vatandaşlıktan çıkarmak dahil tüm önlemleri almak durumundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında avukatları kabulünde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Avukatlık bürosu adı altında teröristlere yardım eden sözde avukatların olduğunu biliyoruz. Bölücü terör örgütü temmuz ayında eylemlerine başladığında örgütün zekasını aşan bir planlamanın olduğunu gördüm.

ABD’de hayatta bir araya gelemeyecek olanları bir arada gördüm. Düşmanını bile arkasından vuran bir millet olmadık, göğüs göğüse çarpışan bir milletiz. Tarihimizde alçaklık yoktur.

Paralel yapı dünyanın her yerinde ülkemizin aleyhine çalışıyor.

Terör örgütünün güdümüne giren akademisyenlerin, memurların elinde bomba olan teröristlerden farkı yoktur.

Terör örgütünün yandaşlarını vatandaşlıktan çıkarmak dahil tüm önlemleri almak durumundayız. Bu vatana göz dikenler önce bin yıldır ödediğimiz bedellere baksın, adımını öyle atsın. Zira o son adımı olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’ne kem gözle bakan herkese milletim adına cumhurbaşkanı sıfatıyla meydan okuyorum.

Dokunulmazlıklarla ilgili yasal düzenlemede bir an önce mesafe alınmalı. Bunu geciktirmenin hiçbir anlamı yok. (AA, 5 Nisan 2016)

Erdogan veut déchoir ses opposants de leur nationalité turque

La copy carbon du général Kenan Evren…
Nous avons déjà connu cette perversité dans les années 80

Il y a 35 ans, après le coup d’état de 1980, Yilmaz Güney, Behice Boran, Gültekin Gazioğlu, Şanar Yurdatapan, Melike Demirağ, Cem Karaca, Mehmet Emin Bo¬zarslan, Nihat Behram, Mahmut Baksı, Şah Turna, Fuat Saka, Demir Özlü, Yücel Top, Inci Tugsavul et moi-même, nous avons été déchus de la nationalité turque par Evren qui nous a qualifiés “dépourvus du sang turc”.
Dogan Özgüden

Le président islamo-conservateur turc Recep Tayyip Erdogan a proposé mardi de déchoir les partisans du Parti des travailleurs du Kurdistan (PKK), en rébellion depuis 1984, de leur nationalité turque.

“Pour les mettre hors d’état de nuire, nous devons prendre toutes les mesures y compris de déchoir de leur nationalité les sympathisants de l’organisation terroriste (le PKK)”, a déclaré M. Erdogan lors d’un discours devant des avocats à Ankara.

“Ces gens ne méritent pas d’être nos concitoyens (…) nous ne sommes pas obligés de porter sur notre dos quiconque est engagé dans une trahison à l’égard de son Etat et son peuple”, a-t-il martelé.

Après plus de deux ans de cessez-le-feu, le conflit kurde a repris l’été dernier et sonné le glas des pourparlers de paix engagés à l’automne 2012 par le gouvernement avec le PKK pour mettre un terme à une rébellion qui a fait 40.000 morts depuis 1984.

Les combats meurtriers entre les forces de sécurité turques et les rebelles ont fait de nombreuses victimes dans les deux camps, tué des dizaines de civils et provoqué l’exode de dizaines de milliers d’autres dans le sud-est à majorité kurde du pays.

Un groupe radical et dissident du PKK a perpétré en février et mars deux attentats à la voiture piégée qui ont fait plus d’une soixantaine de victimes à Ankara.

Ces derniers mois, M. Erdogan a multiplié les arrestations et les poursuites judiciaires contre les partisans de la cause kurde, avocats, intellectuels, journalistes ou élus, considérés comme des “complices” des “terroristes”.

Ces mesures ont suscité de nombreuses critiques, aussi bien en Turquie qu’à l’étranger, parmi les détracteurs du chef de l’Etat turc, accusé de dérive autoritaire.

M. Erdogan a répété mardi sa volonté d’éradiquer le PKK et écarté toute possibilité de reprendre le dialogue avec eux. “Notre Etat n’a rien à gagner à parler avec les terroristes. Cette histoire est terminée”, a-t-il tranché. (AFP, 5 avril 2016)

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: