Adaletin bittiği yerde ne olur?


Türkiye ise bir şey olmaz; «zorbalık» devreye girer, işler «tıkır mıkır» yürür!

mikrop1

Hukuk devletinde; kanun önünde herkes eşittir, Cumhurbaşkanı dahi olsa! Türkiye’de yıllardır adaletle oynanıyor. Adalet, adaletsizlikle eş anlama getirildi. Yargı düzenlemeleri sorunları çözmek yerine yeni sorunlar yaratıyor. Vatandaş adalet ararken, erk sahiplerinin dümen suyundan giden hukuk anlayışının ve uygulayıcılarının insafına sığınmak zorunda bırakılıyor. Anayasayı, yasaları ve yargıyı etkisiz hâle getirici her adım, TBMM kararları gereğince yasal sayılsa da, genel Hukuk ilke ve kuralları ile Anayasaya karşı hile oluşturuyor. İyi de çıkış yolu nedir sence?

***

SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ KİMLER İÇİN
4 Nisan 2016-ANKARA

© Prof.Dr.Nurullah Aydın – Terör, hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, tecavüz toplumu sarmalamış durumda.
Hertürlü ahlaksızlığa, hukuksuzluğa karşı bazıları; dini, ideolojik, etnik açıdan yaklaşıyor. Tavrını ona göre belirliyor.

Herkesin, hukuka, yargıya bakış farklılıkları olabilir. Ama yürütmenin, yani idarenin, yani siyasilerin yargıya yaklaşımı ile nasıl böyle olur diye sorgulaması çok ilginç bir durum!

Hukuk devletinde; kanun önünde herkes eşittir, her suçun belirlenmiş cezası vardır temel anlayışı vardır.

Savcı bir soruşturma açsa lehte ise alkış, aleyhte ise karalama! Hakim lehte bir karar verse iyi, aleyhte karar verse karalama! Yargıtay-Danıştay kararları lehte ise övgü, aleyhte ise karalama!

İlgili, ilgisiz herkes yorum yapıyor.

Böyle bir durumda adalet nasıl dağıtılır. Yandaş savcı-yandaş hakim, karşıt savcı karşıt hakim algılaması ile topluma bunun yansımasının getireceği sonuçları düşünen yok.

Ağzı olan konuşuyor. Hem öyle konuşuyor ki dersiniz, kin, nefret ve öfke her etrafa saçılıyor. Gazeteler, TV ekranlarında yapılan açıklamalar vatandaşın kafasını karıştırıyor.

Ya benden yanasın ya karşısın anlayışı toplumu böler.

Siyasetçi-yandaş gazeteci, yandaş hukukçu, yandaş akademisyen doğru düşünecek ama yargı mensubu yanlış düşünecek, böyle bir mantık devlet yönetiminde istikrarı, toplumsal düzeni sağlar mı? Bunun sonu kaostur. Birileri ısrarla kaos peşinde!. Peki ama neden?

Anayasa Mahkemesinin, Danıştay’ın ve Yargıtay’ın verdiği her karar tartışma konusu. Kibir, beğenmemezlik denilen illet ülkeyi sarmış durumda..

Bazıları yargıya yönelik itirazlara marijinal teşhisini koyabiliyor.

Yıllardır bu ülkede adaletle oynanıyor. Adalet, adaletsizlikle eş anlama getirildi neredeyse. Her yargı düzenlemeleri sorun çözmek yerine yeni sorunları beraberinde getiriyor. İnsanlar adalet aramak için yetki ve güç yanlısı bir hukukun insafına sığınmak zorunda kalıyor.

Hukuk diye çırpınanların anlatmak istediği Yargı bağımsızlığını muhafaza edebilmektir.

Adaletle bu kadar oynanmasını tehlikelidir. Hakk’a değil, bize sığının diyen, büyük yanlış yapar. Hele bunu yapanlar ben her şeye kadirim moduna girerlerse, bu daha ürkütücü olur.

Hukukun bittiği yer herkese göre değişebilir ama bir gerçek vardır ki o da şu: Güçlünün keyfiliği ancak yargısal denetimle ve hukuk kuralları ile önlenir.

Bir kesime göre bu ülkede hukuk katledilmiştir. Hak, hukuk ve adalet tükenmiştir. İşin artık cılkı çıkmış ve endazesi kaçmıştır. Diğer kesime göre herşey normaldir.

Türkiye; Hukuk devleti ve sosyal devlet olmalıdır. Bunu ise başta siyasilerin savunması gerekir. Çünkü hukuk, bir gün herkese gerekli olabilir.

Milletin dediği oluyor diye yandaşlar kollanıp korunuyorsa ve ses çıkmıyorsa, hukuk ve yargı kim için var kim için yok sorusu sorulmaz mı?

Anayasa ve kanunlara istisnasız herkes uymak zorundadır. Anayasa Mahkemesi’nin, Danıştay’ın ve Sayıştay’ın kararları ile gerekçeleri ve içtihatları bağlayıcıdır.

Yargı kararları; yürütmeyi, yasamayı, Cumhurbaşkanı’nı ve bütün kurumları da bağlar.

Anayasayı, yasaları ve yargı kararlarını etkisiz hale getirebilmek için yapılacak her türlü düzenleme, tutum ve davranış; yerine göre kanuna veya Anayasaya karşı hile oluşturur.

Kendisini hukukun üstünde görerek, ben yaptım oldu mantığıyla hukukun fiilen ihlali, çok tehlikelidir. Böyle bir yolun açılması, ülkeyi; Anayasaya, kanunlara ve yargı kararlarına uyulmayan, güçlünün haklı olduğu Vahşi Batıya çevirir.

Durum böyle iken bu ülkenin hukuk-siyaset ilişkisinin normalleşmesini beklemek fazla iyimserlik gibi görünmüyor mu?

Günün SÖZÜ: Adaletin tükendiği yerde güçlünün zorbalığı başlar.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: