YOK DENİLİNCE YOK OLAN TANRI


‘Yok’ diyen bir Rus’un başına gelenlerin düşündürdükleri!

©Erol Erdoğmuş.

Rusya’da ortodoks halkın dini duygularını incitmek, 2013 yılından önceki yıllarda suç değilken, 2013 yılında yeniden suç sayıldı. Viktor Krasnov’un inkâr etmesi üzerine Ortodokslar ‘ancak deli olanlar Tanrı yoktur’ diyebilirlerputin düşüncesinden hareket ederek dava açtılar. Bazı insanların var ya da yok demeleri; insanüstü Tanrı’nın umurunda mı! Olsaydı, bir peşin iki veresiyeden üstündür ilkesi uyarınca ibret-i alem için bu günahkarlara derhal cehennemi boylatırdı. Tanrıtanımaz tanrıtanımazlığıyla, Tanrıtanır Tanrıtanırlığıyla mutlu ise bundan kime ne?

***

OLAY

Rusya’nın Stavropol kentinde yaşayan Viktor Karabiber (38), bir internet sitesinde paylaştığı “Tanrı yoktur” yorumu [ayrıntı – ingilizce] üzerine; inançlı ortodoks hristiyanların duygularını incitmeyi suç sayan yasa gereğince bir yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

viktor_krasnov

Krasnov, bir ay boyunca bir psikiyatri kliniğine kapatılmış; aklı başında olduğu saptandıktan sonra dava açılmış.

Rusya’da ortodoks halkın dini duygularını incitmek, 2013 yılından önceki yıllarda suç değilken, 2013 yılında yeniden suç sayıldı.

YORUM

Ancak deli olanlar, Tanrı yoktur diyebilirler düşüncesiyle; Krasnov’u bir ay delilik sanığı sanarak moral işkence yapmış, sonunda aklı başında kişilerin bu günahı işleyebileceğine karar vererek dava açmışlar..

.

Oysa; “yok” denilince yok, “var” denilince var olan Tanrı; insanüstü değil, insan ürünü puttur. Putuma yok diyerek beni incittin, haydi bir sene hapis yat diyebilen Rus yargısı, Rus kültürüne yakışmaz.

İnsanüstü Tanrı’ya bazı insanların var ya da yok demeleri; tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış misali, insanüstü Tanrı’nın umurunda değildir.

Umurunda olsaydı, bir peşin iki veresiyeden üstündür ilkesi uyarınca ibret-i alem için bu günahkarlara derhal cehennemi boylatırdı.

İnsanoğlunun tutum ve davranışının pusulası;maddi zevke, manevi hazza ya da her ikisine birden yöneliktir.

Tanrıtanımaz tanrıtanımazlığıyla, Tanrıtanır Tanrıtanırlığıyla Mutlu ise bundan kime ne?

*

altiokrasi20151211105859

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: