Joyeuses Pâques – Happy Easter – Gelukkig Pasen – Frohe Ostern!


 İsevî Dostlarımızın, ailelerinin ve Hırıstiyan âleminin Paskalya Yortusu’nu içtenlikle kutluyor; hayırlara vesile olmasını diliyoruz!      Yerelce

İsevî Dostlarımızın, ailelerinin ve Hırıstiyan âleminin Paskalya Yortusu’nu içtenlikle kutluyor; hayırlara vesile olmasını diliyoruz!
Yerelce

***

Prospera Pascha sit Օրհնեալ է յառութիւնն Քրիստոսի Καλό πάσχα חג פסחא שמח Joyeuses Pâques Happy Easter Frohe Ostern Zalig Pasen ¡Felices Pascuas Boa Páscoa Wesołych Świąt Wielkanocnych Schéin Ouschteren Paskalya Yortu’nuz hayırlara vesile olsun Glad Påsk Buona Pasqua Cáisc Shona Dhuit/Dhaoibh Schöni Oschtere Vrolijk Pasen Христос воскресе Dealihea cà s-afla! Glad Påsk

***

In these holy days; filled with conflicts in the world where authorities persecute; extremists sowing terror in the name of religion, we share the pain of the people who live in atrocities.
In 2016 too, our hope and desire is that humanity can live in much better days, peaceful, stable and peaceful conditions and to freely celebrate their holidays.
Nonetheless, we warmly celebrate, our friends’ Easter Feast.
Best Regards,

*

En ces jours saints; rempli de conflits dans le monde où les autorités persécutent; extrémistes sèment la terreur au nom de la religion, nous partageons la douleur des gens qui vivent dans des atrocités.
En 2016 aussi, notre espérance et le désir est que l’humanité peut vivre dans de bien meilleurs jours, des conditions pacifiques, stables et pacifiques et de célébrer librement leurs vacances.
Toutefois, nout célébrons chaleureusement, fête de Pâques de nos amis.
respectueusement

*

İsevi dostlarımızın Paskalya Yortu’larını içtenlikle kutluyoruz.
Bu gibi kutsal günlerde; dünyanın çatışmalarla dolu, yöneticilerce baskı veya din adına terör estirilen ülkelerinde yaşayan halkların mezalimini ve acılarını paylaşıyoruz.
Her yıl olduğu gibi, 2016 yılındaki umudumuz ve dileğimiz yine; çok daha iyi günlerde, huzurlu, istikrarlı ve barışçıl ortamlarda, hangi dinden olursa olsun, insanların inançları doğrultusunda bayramlarını özgürce kutlayabilmeleridir.
Saygılarımızla,

Yerelce

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: