EMİR KULU ALLAH!


Kendisini, Tanrı’nın yeryüzündeki vekili sanan günahkâr «Herkül!»

herkül

©Erol Erdoğmuş.

Bireylerin olgunluk düzeyi; tanrısızlık, tanrılılık ya da mantıksal tanrılılık tutumlarını belirler. Evrende bizi aşan üst aklın varlığı, duyguya değil mantığa dayalı, inanç değil onay niteliğinde Tanrı kavramına vardırır. Peki siz, hangisine inanıyorsunuz; Baba Tanrıya mı; yoksa Mantık Tanrısına mı? Birincisi kızar, öfkelenir, emir’ler yağdırır; diğeri öfkelenmez, kızmaz, emir’ler yağdırmaz! Duygu kaynaklı tanrılılık, tanrıyı baba ile özdeşleştirebilir. “Benim babam, senin babanı döver” çocukluğunda bir tanrılılık!

***

OLAY

“Şayet karşı taraf bu mevzuda haksızlık yapıyor, masum insanların üzerine gidiyorsa -ey Rabb, sen her şeyi görüyorsun, semi’sin, Basir’sin- bunları yapan ve bu yapılanlar karşısında dilsiz, şeytan gibi susan ne kadar insan varsa, evlerine Ateş’ler sal, yerin dibine batır, en yakın Zaman’da kahru perişan eyle. Kim olursa olsun, zırvasından zirvesine kadar hepsini yerin dibine batır Allahım!
[HERKUL.ORG
22 Mart 2016]

AYRINTI

Allahı emir kulu durumuna düşüren bu küfrün günahkarı kim?

Her kul’dan biri mi? Yoksa her kul’dan biri değil de, Herkül.org yazılamadığı için; kendisini Yunan mitolojisindeki kuvvet timsali yarı tanrı, Tanrı’nın yeryüzündeki vekili sanan Herkül mü?

İnsan ya tanrılıdır, ya da tanrısız. Tanrılılık, tanrısızlık duygu kaynaklıdır, inançtır. Kimi Tanrı’ya inanır, kimi Tanrı’ya inanmamaya inanır.

Duygu kaynaklı tanrılılık, tanrıyı baba ile özdeşleştirebilir. “Benim babam, senin babanı döver”çocukluğunda bir tanrılılıktır.

Babasının ne yapması gerektiğini söyleyen çocuk misali; “Evlerine Ateş’ler sal!.. Yerin dibine batır!.. En yakın Zaman’da kahru perişan eyle!..” Türü Baba tanrısına Emir’ler yağdırır.

Sanki Tanrı, efendisi ademin emir kuludur. Ne yapması gerektiğini ademden mi öğrenecektir?!

Bireylerin olgunluk düzeyi; tanrısızlık, tanrılılık ya da mantıksal tanrılılık tutumlarını belirler.

Kendi beden yapımız ve işleyişi dahil, Evrende bizi aşan üst aklın varlığı, duyguya değil mantığa dayalı, inanç değil onay niteliğinde Tanrı kavramına vardırır.

Baba Tanrı kızar, öfkelenir, Emir’ler yağdırırken; Mantık Tanrısı öfkelenmez, kızmaz, Emir’ler yağdırmaz.

Biz kendi düzeyimize göre, sorularımızı deney olarak ona sorar, yanıtını deney sonucu şeklinde alırız.

*

altiokrasi20151211105859

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: