Aydınlık Günlere Yürüyüşün Başlangıcı!


OLYMPUS DIGITAL CAMERA ©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

karadag_nevruz_cicegi

Nevruz’un, insanlığa barış ve huzur, darda-zorda olana ferahlık, hasta olana şifa, işgal altında olana kurtuluş, yerinden-yurdundan olmuş olana yerlerine/yurtlarına dönüş, hürriyetinden yoksun olana hürriyet getirmesi; Türkiye’nin, içeride birlik ve beraberlikten başlayıp, dışarıda bölgesel ve küresel ölçekte hatırı sayılır bir güç olmaya uzanan bir çizgide, gerçekçi, duygusallıktan uzak ve taze bir başlangıç yapması; dostluğu aranır, düşmanlığı çekinilir, bir ülke olmasıdır.

© photocredit

***

NEVRUZ BAYRAMI MESAJI

Nevruz, Türk insanının tabiatla olan iç içe yaşamını ve bu yaşamında tabiatla nasıl mücadele ettiğini; birlik ve beraberlik içinde, kararlılıkla yeni ufuklara nasıl yürüdüğünü anlatır. Türklerin soğuk, karamsar ve yokluk dolu günlerden demir dağları eriterek Ergenekon’dan çıkışını; hürriyete, bolluğa, berekete, güzel ve aydınlık günlere yürüyüşünü ifade eder.

Türk’ün demir dağları eriten yılmaz iradesinin ve Orta Asya’dan başlayıp Viyana önlerine kadar uzanan, çağ açıp-çağ kapayan, altın harflerle yazılı Türk Tarihinde yerini bulmuş kutlu yürüyüşünün ifadesidir.

Bunun içindir ki, Nevruz demek, geçmişimiz ve tarihimiz demek; Nevruz’u kutlamak demek ise, geçmişimize ve tarihimize sahip çıkmak, geleceğimize ışık tutmak demektir.

Dileğim; Nevruz’un, insanlığa barış ve huzur, darda-zorda olana ferahlık, hasta olana şifa, işgal altında olana kurtuluş, yerinden-yurdundan olmuş olana yerlerine/yurtlarına dönüş, hürriyetinden yoksun olana hürriyet getirmesi; Türkiye’nin, içeride birlik ve beraberlikten başlayıp, dışarıda bölgesel ve küresel ölçekte hatırı sayılır bir güç olmaya uzanan bir çizgide, gerçekçi, duygusallıktan uzak ve taze bir başlangıç yapması; dostluğu aranır, düşmanlığı çekinilir, bir ülke olmasıdır.

Nevruz’un, bu dileklerimin gerçekleşmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Nevruz Bayramınız kutlu, yürekleriniz umut, sevgi ve barış ile dolu olsun. Ankara, 21 Mart 2016

*

ascmer

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: