O yılları bizzat yaşayan «Devlet Çarkı»nın dişleri neredeler acaba?


Devlet bazen rutinin dışına çıkabilir
Süleyman Demirel

Hoca evinin damında biriken karları kürümeye başlamış. Bir ara ayağı kaymış ve aşağı düşüp bayılmış. Çevreden koşanlarda bir telâş; çağıracak artık kim varsa adını zikretmeye başlamışlar, çığlık çığlığa.. Doktor, kırıkçı, çıkıkçı, artık akıllarına ne gelmişse… Derken Hoca kendisine gelir ve etrafındakilerin halini de görünce; ‘kapatın çenenizi de bana damdan düşmüş birini bulun hemen, halimi bir o anlar,’ demiş. hocaKıssadan hisse; Bir şer encam, bin nasihatten evlâdır! Badire atlatanların, acı çekenlerin söyledikleri, anlattıkları, nasihatleri, deneyimleri, anlayan için ders çıkartılması gereken öğütlerdir! Neden mi yazdım bu satırları? Okuyun anlarsınız! Zira çoğu kez, gülüp geçeriz ağlanması gereken hallerimize de… Hatırlanması gerekenleri de zaten 24 saat sonra unutur gideriz. Hatırlatmayı âdeta insanlık görevi olarak yapanları da «Vatan Haini» ilân eder, ortadan kaldırmayı bile tasarlarız, asıl «Vatan Hainleri» sizleri yönetirlerken!

Nusret Özgül

***

12 MART: TAM 45 YIL ÖNCEYDİ… ACISINI ÇEKENLER BİLİR!

12_mart

12 Mart 1971’de “ultimatom” adı altında yapılan hükümet darbesinin perde arkası, sallabaş bir parlamentoyu ayakta tutup sözümona “ilerici” bürokrat ve teknokratlardan oluşan bir hükümet kurulduktan sonra insan haklarının hunharca ayaklar altına alınışı, 1971, 1972 ve 1973 yıllarında Demokratik Direniş Hareketi’nin tüm uluslararası kurumlara ve medyaya sunduğu belgelerde ayrıntılı olarak ortaya konmuş bulunuyordu.

Kapsamlı bir araştırma olan File On Turkey (Türkiye Dosyası)nın tamamına Info-Türk’ün ilgili [linki] tıklanarak ulaşılabilir:

12_mart2

*

Aynı konuda:

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: