EU – Turkey Summit : Reactions…


 Fighting the smugglers together with Turkey, but we don't accept violation of fundamental rights. Yes to a deal with Turkey but one based on respect for human rights. Turkey is not the solution to the migration crisis, it is part of the problem. Erdoğan plays games and blackmails the EU. European Union has made itself totally dependent on Turkey through its policy of ignorance.

Fighting the smugglers together with Turkey, but we don’t accept violation of fundamental rights. Yes to a deal with Turkey but one based on respect for human rights. Turkey is not the solution to the migration crisis, it is part of the problem. Erdoğan plays games and blackmails the EU. European Union has made itself totally dependent on Turkey through its policy of ignorance.

European Parliament debate outcome of EU-Turkey summit

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AB’ye sunduğu öneriler paketinde, Türk vatandaşları için vizesiz seyahatin en geç haziran sonunda başlamasını talep ettiklerini söyledi.

Türkiye-AB Zirvesi’nde, sığınmacı krizinin çözümü, Türkiye ile AB arasında işbirliğinin güçlendirilmesi konularında bir dizi yapıcı öneriler sunduklarını belirten Davutoğlu, bu önerileri gelecek hafta yapılacak AB zirvesine kadar birlikte ele alacaklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin kaçak göçle mücadelede AB ile daha önce varılan uzlaşma çerçevesinde adımlar atmaya devam edeceğini ancak AB’ye çok daha kapsamlı bir çözüm için de önerilerde bulunduğunu söyledi. Bu önerilerin gelecek günlerde Türk ve AB heyetlerinin birlikte çalışmasıyla ele alınacağını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

Türkiye’den giden yasa dışı, düzensiz göçmenleri, hangi ülke vatandaşı olduklarına bakmaksızın geri kabul etme yönünde cesaret isteyen bir karar almaktayız. Türkiye’nin Yunan adalarından geri kabul edeceği her bir Suriyeli göçmene karşı, AB’nin de Türkiye’den bir Suriyeli mülteciyi kabul edeceği inancıyla bunu yapmayı planlıyoruz. Bununla amacımız yasa dışı göçün önüne geçmek, insan kaçakçılarıyla mücadele etmek, Avrupa’ya gelmek isteyenler için yasal göç yollarını cesaretlendirerek onlara yardımcı olmak, bu süreci disiplin içinde yönetilir hale getirmek. Burada temel amacımız, insani bir amaçtır.

Türkiye’nin, AB’ye sığınmacı krizinin çözümüne dönük sunduğu yeni önerilerin, bazı basın organlarında yanlış yorumlara yol açtığını vurgulayan Davutoğlu, “Bugün Avrupa’da bazı basın organlarında gördüğüm başlıklar beni şaşırttı. Türkiye daha fazla para istiyor deniyor. Hayır, Türkiye’nin kimseden para istediği yok” dedi.

Davutoğlu, “Türkiye sığınmacılar için kendi ulusal bütçesinden harcama yapıyor. Şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Bizim istediğimiz Suriyeli sığınmacılar için yükün adil bir şekilde paylaşılmasıdır” yorumunu yaptı.

AB ile Türkiye arasında geçen yıl, üzerinde uzlaşılan ortak eylem planının, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için ilk aşamada 3 milyar avroluk yardım öngördüğünü hatırlatan Davutoğlu, bu kaynağın Türkiye için değil, Suriyeli sığınmacılar için harcanacağını vurguladı.

“Bu, Suriyeli sığınmacılara verilecektir. Türk vatandaşları için tek bir avro harcanmayacaktır. Avrupa kamuoyunda bazı çevreler sanki Türkiye para için yalvarıyor görüntüsü vermeye çalışıyor. Türkiye’nin kendisi için paraya ihtiyacı yoktur. Türkiye tüm bunları kendi ulusal bütçesinden ödemektedir. Sadece kamplarda olan sığınmacılar için bugüne kadar 10 milyar avro harcama yapmıştır.”

AB’nin Türkiye’ye sağlayacağı mali kaynakla çok hızlı bir şekilde Suriyeli sığınmacı çocuklar için okullar açmayı ve daha iyi sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını belirten Davutoğlu, bu şekilde sığınmacıların daha iyi standartlara kavuşacaklarını kaydetti.

Türkiye’nin, AB’nin ilk aşamada sağlayacağı 3 milyar avroluk kaynağa ek olarak, yeni bir yardım diliminin gerekli olduğuna inandığını vurgulayan Davutoğlu, bunun da AB’ye sunulan öneriler paketinde yer aldığını söyledi.

AB ÜYELİK SÜRECİ

Türkiye’nin AB ile işbirliğinin sadece sığınmacı krizi ve insani konularla sınırlı olmadığını, yeni dönemde Türkiye’nin AB üyelik sürecini daha da ileriye taşımayı hedeflediklerini aktaran Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bu, bizim için stratejik bir konudur. Türkiye’nin AB’ye entegre olmasını istiyoruz ve bunun uluslararası alanda yeni bir momentum yaratacağını düşünüyoruz. Suriye konusu hepimize açıkça şunu göstermiştir: Türkiye ile AB arasında çok daha gelişmiş, çok daha entegre bir stratejiye ihtiyaç vardır.”

Davutoğlu, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde 5 yeni müzakere başlığının açılmasını istediğini, bu konuda da AB’den mümkün olan en kısa sürede adım beklediklerini vurguladı.

Türkiye’nin, Brüksel’deki zirvede gündeme getirdiği önerileri hakkında Avrupalı mevkidaşlarıyla son derece yapıcı görüşmeler yaptıklarını ve işbirliği ruhuyla hareket ettiklerini anlatan Davutoğlu, bu görüşmelerin gelecek günlerde devam edeceğini kaydetti.

“Gelecek hafta 18 Mart’ta AB zirvesinde yeniden bir araya geleceğiz. Bu öneriler metni, bizim tarafımızdan hazırlandı. Şimdi gelecek zirveye kadar birlikte çalışacağız. Bu hedefleri pratikte nasıl yaşama geçirebileceğimizi ele alacağız. Birbiriyle müzakere eden iki heyet gibi değil, insanlığın geleceği, sığınmacıların onuru için ortak bir şekilde çalışan tek bir ekip gibi bu konuları ele alacağız.”

Türk vatandaşlarına sağlanacak vize serbestisine ilişkin düşünceleri sorulan Davutoğlu, “Ben tüm sözlerin yerine getirileceğinden eminim. Bu sıradan bir taahhüt değil. Eğer konsey ve komisyon bu amaca bu denli adanmış durumdaysa bu konuda şüphe edemem” ifadesini kullandı.

Verilen tüm sözlerin tutulacağına inandığını belirten Davutoğlu, “Bugün Hollanda lideri de bizimleydi. Tüm temel kurumlar, bu kurumların liderleri ve temsilcileri haziran ayının sonuna kadar vize serbestisi için söz verdiler. Kurallar ve temel prensipler çerçevesinde yeni fasılların bloke edilmeden açılması, finansal destek sağlanması konusunda söz verdiler.

Bugün uzun görüşmelerin ardından birbirimizi çok iyi bir şekilde anladığımızı düşünüyorum. Hepimiz sözlerimizi tutmak konusunda kararlıyız” diye konuştu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSU BİZİM İÇİN TEMEL BİR DEĞER

Davutoğlu, Türkiye’de ifade özgürlüğüne ilişkin bir soruya ise “İfade özgürlüğü konusu bizim için temel bir değer. Sadece Avrupa Birliği’nin değeri değil, Türkiye demokrasisinin de değeri. Medyamızı takip edenlerin farkında olacağını düşünüyorum. İzleyenler birçok gazetenin hükümete karşı geldiğini, hepimizi ağır bir şekilde eleştirebildiğini görecektir. Bu düşünce özgürlüğüdür. Bizzat kendim eski köşe yazarıyım. Akademisyen olarak gazetelerde yazdım. Düşünce ve medya özgürlüğüne karşı en ufak sınırlamaya karşıyım” diye cevap verdi.

Zaman gazetesine kayyum atanması kararına ilişkin de Davutoğlu, “Bahsi edilen konu yasal bir durumdur, siyasi bir durum değildir. Savcıların iddiaları düşünce özgürlüğüne ilişkin değil, kara para aklamanın yanı sıra yasa dışı ağlar üzerinde işlenen belirli suçlara, polisi ve adli sistemi kullanmaya ilişkin. Çok sayıda Türk vatandaşının özgürlüklerine karşın bu medya organını kullanarak komplo oluşturmaya ilişkin. Suçlamalar bunlar. Ben burada yargılamak için bulunmuyorum. O mahkemeler karar verecek buna” değerlendirmesinde bulundu.

“İki hafta önce tutuklu iki gazeteci Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile serbest bırakıldı. Bu gazetecilere ilişkin konu gazetecilik eylemlerine ilişkin değil, devletin gizli bilgilerini ifşa etmelerine ilişkindi. Birçok demokratik toplumda bu suçtur. Eğer Anayasa Mahkemesi bağımsız bir mahkeme olarak bu gazetecilerin serbest bırakılmasına karar veriyorsa; aynı bağımsızlık bu gazetenin gazetecilik yapmak yerine bireylerin özgürlüklerine zarar veren bir ağ oluşturduğunu değerlendirmek konusunda da geçerlidir. Bu bir iddia ve mahkeme yargılayacaktır. Her iki mahkeme de karar vermekte bağımsızdır. Her bu iki konuda da benim ya da hükümetimin hiçbir etkisi olmamıştır. Bu tamamen yasal bir süreçtir.”

Başbakan Davutoğlu, “Düşünce özgürlüğü bizim ortak değerimizdir. Bu değer her zaman Türkiye’de korunmuştur ve korunacaktır” dedi.

Avrupa’daki sığınmacıların Türkiye’ye gönderilmesinin uygulanabilirliği sorulan AB Komisyonu Başkanı Juncker da Türkiye’nin güvenli bir ülke ve kararın yasal ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin bir soru üzerine ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, basın özgürlüğünün Türkiye’nin AB’ye üyeliğinde önemli bir koşul olmaya devam ettiğini, AB’nin bu politikasında bir değişiklik olmadığını ifade etti. [Kaynak.]

1

* [Press conference – Part 5 (Q&A)] [Part 6 (Q&A)]

merkel

* [Angela Merkel – National briefing: Germany – Part 1] [Part 2] [Part 3 (Q&A)] [Part 4 (Q&A)] [Part 5 (Q&A)]

hollande

* [Francois Hollande – Conférence de presse: France – Partie 1] [Partie 2] [Partie 3] [Partie 4 (Q&R)] [Partie 5 (Q&R)] [Partie 6 (Q&R)]
nl

* [EU President, PM Netherlands – Part 1] [Part 2 (Q&A)] [Part 3 (Q&A)] [Part 4 (Q&A)]

* [All Statements]

Stemming migrant flows, ending people smuggling

nl

‘In talks with Turkey we are constantly looking for the best way of stemming the flow of migrants travelling to Europe. Those talks haven’t yet ended, but important steps were taken last night. The aim is twofold: firstly to reduce the number of migrants entering Greece from Turkey – preferably heading towards zero. That is certainly also important with a view to the peak expected this spring. And we want to smash the business model used by people smugglers. We need to put a stop to this irregular, unchecked influx.’

Instroom beperken, einde aan mensensmokkel

‘In de gesprekken met Turkije zijn we voortdurend op zoek naar de beste manier om de instroom van migranten in te dammen. Die gesprekken zijn nog niet klaar, maar er zijn afgelopen nacht belangrijke stappen gezet. Het doel is daarbij tweeledig: in de eerste plaats om de instroom van Turkije naar Griekenland omlaag te brengen. Bij voorkeur de nul in zicht te krijgen. Dat is zeker ook van belang met het oog op de voorjaarspiek. En we willen het businessmodel van de mensensmokkelaars kapot maken. Er moet een einde komen aan de irreguliere, ongecontroleerde instroom.’

Restreindre les flux et mettre fin au trafic

« Dans le dialogue avec la Turquie, nous cherchons constamment la meilleure manière de limiter l’afflux de migrants. Les négociations ne sont pas encore achevées, mais d’importantes avancées ont été réalisées la nuit dernière. Le but est double : premièrement, limiter les flux entre la Turquie et la Grèce, voire quasiment les supprimer. Cela est d’autant plus important que nous approchons de la période migratoire haute du printemps. Et deuxièmement, détruire le modèle économique des trafiquants. Il faut mettre fin à l’immigration illégale et incontrôlée. »

Zustrom begrenzen, Menschenschmuggel beenden

»In den Gesprächen mit der Türkei suchen wir fortwährend nach dem besten Weg, den Zustrom von Migranten einzudämmen. Die Gespräche sind noch nicht abgeschlossen, aber wir haben vergangene Nacht wichtige Schritte getan. Dabei verfolgen wir ein doppeltes Ziel: Erstens wollen wir den Zustrom von der Türkei nach Griechenland so verringern, dass möglichst die Null in Sicht kommt. Das ist auch wichtig mit Blick auf die Frühjahrsspitze. Und wir wollen das Geschäftsmodell der Schlepper zerstören. Die irreguläre, unkontrollierte Zuwanderung muss beendet werden.«

Rencontre au sommet entre la Turquie et la Grèce

« Aujourd’hui, la Turquie s’engage à reprendre tous les migrants qui n’ont pas besoin de protection internationale et ne peuvent donc prétendre à une procédure d’asile. C’est un résultat concret qui va nous permettre d’avancer. La Turquie et la Grèce doivent concrétiser ce plan demain, lors d’une rencontre au sommet organisée à Izmir. »

Turkey-Greece summit

‘Today Turkey has committed to taking back all migrants who do not need international protection. In other words, those people who are not admitted to the asylum procedure. That is a concrete achievement of this summit, and one which will help our efforts to resolve the crisis. Tomorrow Turkey and Greece have a joint summit in Izmir, in order to give shape to this aim.’

Topontmoeting Turkije en Griekenland

‘Vandaag committeert Turkije zich om alle migranten terug te nemen die geen internationale bescherming nodig hebben. Dat zijn dus de mensen die niet toegelaten worden tot de asielprocedure. Dat is een concrete uitkomst van de top die ons verder helpt. Turkije en Griekenland hebben morgen een gezamenlijke topontmoeting in Izmir, om dit in praktijk verder vorm te geven.’

Gipfeltreffen Türkei-Griechenland

»Heute verpflichtet sich die Türkei, alle Migranten zurückzunehmen, die keinen internationalen Schutz benötigen, das heißt diejenigen, die nicht zum Asylverfahren zugelassen werden. Das ist ein konkretes Ergebnis des Gipfels, das uns weiterhilft. Die Türkei und Griechenland treffen sich morgen zu einem gemeinsamen Gipfel in Izmir, um die weitere praktische Ausgestaltung zu besprechen.«

Turkey prepared to take back all migrants

‘Turkey is prepared to do more. In essence, the plan by Ahmet Davutoğlu, Prime Minister of Turkey, is that Turkey is prepared to take back all migrants, both Syrians and non-Syrians. In return, the European Union would commit to admitting one Syrian directly from Turkey for each one returned from Greece. This will mean that a Syrian who makes the sea crossing will be sent back to Turkey and go to the bottom of the list of those who might at some stage qualify for regulated admission to the European Union. This will make it exceedingly unattractive to make the crossing, and the expectation is that the entire influx of migrants from Turkey will dry up.’

Turkije wil alle migranten terugnemen

‘Turkije is bereid om meer te doen. Kern van het plan van Ahmet Davotoglu, de premier van Turkije, is dat Turkije bereid is om alle migranten, dus zowel de Syriërs als de niet-Syriërs, terug te nemen. De Europese Unie zou vervolgens voor iedere teruggestuurde Syriër, een andere Syriër moeten opnemen. Dat gaat betekenen dat als je als Syriër de oversteek maakt, je wordt teruggebracht naar Turkije en je onderaan komt op de lijst van mensen die ooit kans maakt op een gereguleerde overtocht naar de Europese Unie. Dat maakt het buitengewoon onaantrekkelijk om de overtocht te maken en de verwachting is dan ook dat de hele stroom vanuit Turkije zal opdrogen.’

La Turquie disposée à reprendre tous les migrants

« La Turquie est prête à faire plus : selon le plan du Premier ministre turc, Ahmet Davotoglu, elle est disposée à reprendre tous les migrants, c’est-à-dire aussi bien les Syriens que les autres. Pour chaque Syrien renvoyé en Turquie, l’Union européenne accueillerait ensuite un autre Syrien. Cela signifie que les personnes qui tentent la traversée seront renvoyées en Turquie et se retrouveront au bas de la liste pour l’immigration légale vers l’Union européenne. Une telle traversée perdra ainsi son intérêt et, selon toute vraisemblance, le flux en provenance de Turquie devrait donc se tarir. »

Türkei will alle Migranten zurücknehmen

»Die Türkei ist bereit, mehr zu tun. Der Plan des türkischen Ministerpräsidenten Ahmet Davotoğlu sieht im Kern vor, dass die Türkei bereit ist, alle Migranten, also sowohl Syrer als auch Nichtsyrer, zurückzunehmen. Die Europäische Union soll dann für jeden zurückgeschickten Syrer einen anderen Syrer aufnehmen. Syrer, die sich mit dem Boot nach Europa begeben, werden in die Türkei zurückgeschickt und landen dort ganz unten auf der Liste derer, die Aussicht auf eine reguläre Einreise in die Europäische Union haben. Dadurch wird es außerordentlich unattraktiv, sich auf die Überfahrt zu begeben, und wir gehen deshalb davon aus, dass dadurch der gesamte Migrantenstrom aus der Türkei zum Erliegen kommen wird.«

Plan to be fleshed out before 17 March

‘The good news is that all colleagues in the European Council want to flesh out the plan before our next meeting on 17 March. Donald Tusk, the President of the European Council will take the lead in this. As holder of the EU presidency, the Netherlands will also be involved,’ Prime Minister Rutte wrote

Concrétisation d’ici le 17 mars

« La bonne nouvelle est que tous les collègues au sein du Conseil européen veulent travailler à ce plan pour la prochaine réunion prévue le 17 mars. Donald Tusk, le président du Conseil européen, prendra l’initiative en la matière. Mais les Pays-Bas, dans le cadre de leur présidence de l’UE, seront aussi impliqués »

Plan uitwerken voor 17 maart

‘Het goede nieuws is dat alle collega’s in de Europese Raad het plan willen uitwerken, voor onze volgende bijeenkomst op 17 maart. Donald Tusk, de voorzitter van de Europese Raad zal daarin het voortouw nemen. Nederland zal daar als voorzitter van de EU ook bij betrokken zijn’,

Konkretisierung des Plans bis 17. März

»Die gute Nachricht ist, dass alle Kollegen im Europäischen Rat den Plan bis zu unserem nächsten Treffen am 17. März weiter ausarbeiten wollen. Donald Tusk, der Präsident des Europäischen Rates, wird hierzu die Initiative ergreifen. Als EU-Ratspräsidentschaft werden auch die Niederlande dabei einbezogen werden«

This migration crisis is the greatest challenge facing Europe today.

Britain has not faced anywhere near the scale of migrants coming to Europe as other countries because we are out of Schengen and retain control of our borders.

But where we can help, we should. And we’ve got to break the business model of the criminal smugglers and stop the desperate flow of people crammed into makeshift vessels from embarking on a fruitless and perilous journey.

That’s why this NATO mission is so important. It’s an opportunity to stop the smugglers and send out a clear message to migrants contemplating journeys to Europe that they will be turned back. That’s why the UK is providing vital military assets to work with our European partners and support this mission.

At an EU summit in Brussels today, the Prime Minister will call on European partners to focus on 3 priorities:

* breaking the link between getting on a boat and getting resettlement in Europe by smashing the trafficking gangs and increasing the return of illegal migrants

* supporting Turkey, already hosting 2.6 million migrants and with many more sheltering on its border with Syria

* providing technical assistance to Greece so it can accelerate the processing of migrant claims and return illegal migrants to their countries of origin (UK Prime Minister David Cameron)

Turkey and the EU are key partners. But our partnership needs to be built on mutual trust and straight-talking.

Turkey is to be praised for the huge and continued effort it is undertaking concerning Syrian and Iraqi refugees.

After many failed opportunities to tackle the refugee and migration situation, we need a game-changer.

It must be clear that in our relationship Turkey needs the EU and the EU needs Turkey. This is not a one way street. Certainly, the EU is confronting an unprecedented refugee and migration crisis. But this is also true for Turkey, and on this our cooperation is essential. Tackling smugglers and illegal immigration networks must be a priority for both the EU and Turkey. Readmission is one central piece of this jigsaw.

The intended acceleration in implementing the EU-Turkey Action Plan is ambitious but not unfeasible.

One path to achieve this objective is the ongoing Visa Liberalisation Dialogue. The European Parliament as co-legislator is ready to play its role to the maximum to contribute to a successful outcome in the next months. The Parliament’s procedures, established to ensure full scrutiny, must be respected. To act in due time, we need a Commission proposal which is only possible after the Turkish Parliament has adopted a large number of reform laws.

Turkey is not just a key political and economic partner of the EU. It is a candidate country. It is a welcome development that the accession process has been restarted: this gives an opportunity to restart a dialogue in mutual trust.

It needs to be clear that the accession path and the refugee issue need to be dealt with separately.

Accession must continue to be a merit-based process. In this sense whether we look at the rule of law, the separation of powers, the freedom of the press, respect for Turkish institutions, the thorny issues must not be avoided.

On this line, I have particularly raised the strong concerns of the European Parliament regarding the alarming developments on media freedom in the country, such as the measures against the newspaper Zaman over the weekend.

The European Union firmly condemns the terrorist attacks which have been perpetrated in Turkey against civilians and authorities. It must be clear that the EU considers the PKK a terrorist organisation. This issue is not up for discussion.

But the European Union and an overwhelming majority of members in the European Parliament, from across the political spectrum, are truly worried about the situation in the South-East of the country. I raised these concerns in my exchange with the Turkish Prime Minister. I announced that I intend to send an official delegation of the European Parliament on the request of several political groups, and defended the full independence of the Parliament’s Standing rapporteur on Turkey. Over the last 20 years Turkey and the European Parliament have built a long standing working relationship and it is important that this continues in mutual trust and respect.

The peace process has to restart. The increasing tension and violence in the South-East further destabilises an already turbulent region. We need to step back from the spiral of violence and seek dialogue among those who seek peace. ” (EP President Martin Schulz

Fighting the smugglers together with Turkey, but we don’t accept violation of fundamental rights

Strasbourg, 08.03.2016 – We are fighting the smugglers, we are stopping illegal migration together with the Turks: this is the main message from the EU-Turkey Summit yesterday”, said Manfred Weber MEP, Chairman of the EPP Group in the European Parliament. “At the same time, we are offering means for legal migration. For the first time, we have a common agreement between EU Member States and concrete positive results which offer us multiple possible solutions. But the devil still lies in the detail.”

According to Manfred Weber, Turkey still hasn’t fulfilled all its commitments regarding tackling the smuggler networks and preventing illegal movements. “Despite the fact that Turkey is an important partner, this doesn’t mean that we are giving a blank cheque to the Turkish Government, especially when we see its behaviour towards the media. The violation of the freedom of press in Turkey is simply unacceptable.”

In all the other issues such as visa liberalisation and opening new chapters for the Turkish accession talks, we are open to progress but we have to take the European Parliament’s opinion into consideration. We have to look at the details. The basis for all new steps is a massive reduction of migrants coming from Turkey to Europe. “The other side of the coin is that we cannot overlook the fact that Turkey is offering shelter to two and a half million refugees and lots of Turkish money has been spent on helping the refugees. Europe has to pay tribute to all these efforts by the country.

“We have to see both sides and openly discuss all the issues with Turkey. Now is the time for action. We have to fight the smugglers at the Greek-Turkish border to implement the agreement and to offer support for refugees coming from Aleppo and Syria(EPP President Manfred Weber

Yes to a deal with Turkey but one based on respect for human rights

08/03/2016 – Speaking at the S&D press conference in Strasbourg today and following the EU Summit on Turkey yesterday, S&D Group president Gianni Pittella, said:

“We cannot consider the lack of an agreement among Heads of State and Government yesterday as a positive outcome.

“For our Group an agreement with Turkey is necessary to stabilise refugee flows. However, any such agreement must be based on sincere cooperation and not merely bartering one goody for another.

“We are talking about human beings and our action must be based on solidarity with people and between countries. We say no to a deal at all costs if human rights are not respected.

“The agreement must be based on three clear objectives: We have to help Greece to stem the migration flow, which it cannot do on its own. If there is an agreement on exchange of refugees with Turkey, it must be clear that this is in line with international human rights obligations. Finally, we have to create legal means of migration into Europe. We have to fight smugglers and must ensure that all illegal routes into Europe are closed.

“Regarding the future of Turkey in Europe, it must be clear that the EU accession process – in which we believe – and the management of the refugee crisis are two separate points. Accession cannot be based on a trade-off deal. The recent developments on media freedom in Turkey are worrying and must be criticised openly. Turkey, in order to facilitate its accession negotiation process, should fully apply the Ankara Protocol and recognise the Republic of Cyprus.

“Finally, to stress that if we want to solve the refugee crisis in the long-term, we must address its root causes and finally end the war in Syria. The ceasefire is a promising first step and must hold”.

EU must not accept ‘poisoned chalice’ deal offered by Turkey at summit yesterday

The EU cannot simply shift its responsibility in dealing with the refugee crisis over to Turkey. If the EU accepts the Turkish proposal, it will undermine refugees’ individual rights to international protection and asylum. Only accepting Syrians directly from Turkey while leaving other refugees to a miserable fate violates international conventions

Since Erdoğan has been in power, the human rights situation in Turkey has deteriorated dramatically. To retain his power, Erdoğan started a war against Turkey´s Kurdish population and curtailed freedom of the press through state violence. By bombing Kurds in Turkey and in the North of Syria and Iraq, the Turkish Government is forcing even more people to flee from that region. Therefore, Turkey is not at all a safe country of origin.

Erdoğan will do everything necessary to keep his clan in power. As part of that, he ruthlessly blackmails the EU with the lives of innocent people.

The fact that the European Union wants to accelerate the accession negotiations now, is either hypocritical or a moral suicide.

The European Union has made itself totally dependent on Turkey through its policy of ignorance.

Instead of being proactive and acting in due time to support refugees, EU governments buried their heads in the sand until millions of people had arrived from across the Mediterranean.

Erdoğan plays games and blackmails the EU. Erdogan’s promise to stop refugees on their way to Europe is not acceptable; it is a poisoned chalice.

Chancellor Merkel in particular has held herself hostage to Erdoğan. Therefore, you can only hear loud silence from the German Chancellery when it comes to human rights violations by the Turkish Government.

Turkey is not the solution to the migration crisis, it is part of the problem. The EU must look very closely at whose hands it is placing itself in,(President of the GUE/NGL group in the European Parliament, Gabi Zimmer)

EU MUST ADDRESS HUMAN RIGHTS CONCERNS WITH TURKEY

Ahead of this Monday’s EU-Turkey summit on the refugee crisis, Greens/EFA co-presidents Rebecca Harms and Philippe Lamberts said:

“It is clear that the EU must cooperate with Turkey and President Erdogan in order to solve the refugee crisis but EU governments cannot simply abdicate their own responsibilities for the crisis to Turkey or other third countries. EU member states need to finally agree on a viable programme for resettling refugees in Turkey.
Si la crise des réfugiés oblige l’Union européenne à coopérer avec la Turquie, cela ne doit pas pour autant oblitérer la situation alarmante concernant les droits humains ni la guerre civile dans le pays.
An der Türkei und auch an Präsident Erdogan führt kein Weg vorbei, wenn die EU-Staats- und Regierungschefs einen Weg aus der Flüchtlingskrise finden wollen. Es ist richtig, dass sie sich mit der türkischen Regierung treffen und über gemeinsame Strategien beraten. Die EU darf aber nicht das gesamte Flüchtlingsproblem auf die Türkei oder andere Nachbarländer Syriens abwälzen und sich freikaufen. EU-Mitgliedsstaaten müssen sich schleunigst auf ein verlässliches Ressettleprogramm für Flüchtlinge in der Türkei einigen.

“While cooperation with Turkey is necessary, EU leaders cannot turn a blind eye to human rights violations and the civil war going on in Turkey itself. Many journalists are still behind bars and media freedom is being trampled. President Erdogan also refuses to accept the Turkish Constitutional Court’s decision to release the journalist Can Dündar. Over a hundred civilians have been killed in the fight between the PKK and the Turkish security forces. Thousands of people are now fleeing from the cities in the South East of Turkey. The summit must deal with these escalations taking place in Turkey itself. A possible relaunch of the peace process with the Kurdish people should also be on the agenda.”
L’atteinte à la liberté de la presse et le nombre de journalistes emprisonnés ne sont en aucun cas tolérables. Il est inacceptable que le Président Erdogan refuse toujours se conformer à la décision de la Cour constitutionnelle demandant la libération du journaliste Can Dündar. Par ailleurs, des centaines de civils ont péri dans le conflit opposant le PKK et les forces de sécurité. Ils sont de plus en plus nombreux à devoir fuir les villes du Sud-Est
Ces questions ne peuvent être éludées lors du Conseil qui s’ouvrira lundi et la relance du processus de paix avec les Kurdes devrait figurer à l’agenda.
Auch wenn die EU die Zusammenarbeit mit der Türkei braucht, dürfen die Staats- und Regierungschefs bei ihrem Treffen die Menschenrechtsverletzungen und Kriegshandlungen in der Türkei selbst nicht verschweigen. Immer noch sitzen zahlreiche Journalisten hinter Gittern. Die Pressefreiheit wird mit Füßen getreten. Präsident Erdogan will die Entscheidung des türkischen Verfassungsgerichtes, den Journalisten Can Dündar freizulassen nicht akzeptieren. Im Kampf zwischen der PKK und den türkischen Sicherheitskräften sind mehr als Hundert Zivilisten umgekommen. Tausende Menschen sind inzwischen auf der Flucht aus den Städten im Südosten der Türkei. Beim Treffen am Montag darf die innere Eskalation in der Türkei nicht ausgespart werden. Die Rückkehr zum Friedensprozess mit den Kurden muss ein Thema auf dem Gipfel sein.

*

Basın/Press:

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: