AB – Türkiye Zirvesi : «Bir koyup üç almak» mı?


Yoksa, «üçün biri»ni alıp, sonu meçhul yolda ilerlemeye devam mı?

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'ne katılmak için geldiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler yaklaşık 5 saat 45 dakika sürdü. Türkiye-AB zirvesi öncesi, düzensiz mülteci göçü başta olmak üzere Suriye'deki gelişmeler, Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyelik müzakere süreci ve bölgesel konular detaylı şekilde ele alındı.    (Kaynak)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’ne katılmak için geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler yaklaşık 5 saat 45 dakika sürdü. Türkiye-AB zirvesi öncesi, düzensiz mülteci göçü başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeler, Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üyelik müzakere süreci ve bölgesel konular detaylı şekilde ele alındı. (Kaynak)

***

VİZELERİN KALDIRILMASI İÇİN TÜNELİN SONUNDA IŞIK GÖRÜNDÜ AMA TÜRKİYE’Yİ 46 MADDELİK EV ÖDEVİ BEKLİYOR
7 Mart 2016

Türkiye’nin vize serbestliği yol haritasındaki koşulları yerine getirme durumunu değerlendiren 2’nci İlerleme Raporu, 4 Mart 2016 tarihinde, Avrupa Komisyonu tarafından yayımlandı. Raporun açıklanması sırasında Göç, İç İşleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Dimitris Avramopoulos, Suriyeli mülteci krizinin ön cephesinde olmasına rağmen, Türkiye’nin kaydettiği ilerlemeyi takdirle karşıladığını ifade etti. Bugün gerçekleşecek kritik Türkiye-AB Zirvesi öncesinde açıklanan raporda, Türkiye’nin vize serbestliği için gerekli 72 kriteri ne ölçüde karşıladığı değerlendiriliyor.

Raporda Türkiye’nin bugüne kadar sağladığı ilerlemeye değinilirken, henüz yerine getirmediği koşulların üzerinde duruluyor ve Türkiye tarafından yapılması gerekenler, 46 maddede sıralanıyor. Komisyon tarafından yayınlanır yayınlanmaz İKV tarafından Türkçeye çevrilen bu ödevler yoğunlukla göç yönetimi ve geri kabul başlıkları altında toplanıyor. Bu maddeler uyarınca, Türkiye’nin atması gereken adımlar arasında düzensiz göç ile mücadele, göçmen kaçakçılığının önlenmesi, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanması, sınırların korunması, vize rejiminin adaptasyonu, organize suçlar, yolsuzluk ile mücadele ve veri koruma yasası, ayrımcılıkla mücadele yasası gibi temel haklarla ilgili ilerleme başlıkları öne çıkıyor. Türkiye’nin bu koşulları yerine getirmesine bağlı olarak, Ekim 2016’da Türk vatandaşları için vize zorunluluğunun kaldırılması mümkün olabilecek.

Türkiye Ev Ödevlerini Yaptığı Takdirde Vizesiz Seyahatin Kapıları Açılacak

İkinci vize serbestliği yol haritası raporu ile birlikte Komisyon, Türkiye’nin bugüne kadar sağladığı ilerlemeyi ve vize serbestliğinin göç üzerindeki olası etkilerini ele alan bir Çalışma Belgesi de yayımladı. Türk vatandaşları için vize zorunluğunun kaldırılmasının AB’ye göçü artıracağı ve güvenlik riski doğuracağı iddialarını araştıran Komisyon, vize serbestliğinin göç üzerindeki etkilerini bu belgede değerlendiriyor. Komisyon, vize serbestliğinin özellikle Türk diasporasının yaşadığı Üye Devletlere doğru belirli oranda göçe yol açabileceği sonucuna varırken bu etkinin sınırlı olacağını belirtiyor. Bu olumlu değerlendirme, Türkiye’nin kriterleri yerine getirmesine bağlı olarak, Komisyonun, Ekim 2016’da, Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını tavsiye etmesi olasılığını güçlendiriyor.

Belgede ayrıca Türkiye’nin bugüne kadar kaydettiği ilerlemeyi de değerlendirilmiş ve Türkiye-AB Vize Serbestliği Diyaloğu Yol Haritasında yer alan 72 kriterin değerlendirilmesi aşağıdaki şekilde yapılmıştır:

* Koşul karşılanmış

* Hemen hemen karşılanmış

* Kısmen karşılanmış ancak ilerleme için olumlu beklenti var

* Kısmen karşılanmış (belirli oranda ilerleme var)

* Koşul karşılanmamış

Bu derecelendirmeye göre, Türkiye’nin yerine getirmede iyi durumda olduğu koşulların karşılanan, hemen hemen karşılanan ve kısmen karşılansa da ilerleme için olumlu beklenti olan koşullar olduğu düşünülürse, 72 koşuldan 57’sinin Türkiye tarafından yerine getirildiği veya yerine getirilmesinin yakın olduğu görülmekte.

En büyük sorun ise Türkiye’den AB’ye yasadışı olarak geçiş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının sayısı. Bu sayı 2011’de 57 bin iken, 2015’te 888 bini aşmış yani yaklaşık 15 kat artmış durumda. Özellikle 29 Kasım 2015 AB-Türkiye Zirvesinde uzlaşılan ortak eylem planı sonrasında Türkiye’nin bu alandaki çabalarını artırdığı ise Komisyon tarafından kabul ediliyor. Bunun yanında, Türkiye’den AB’ye geçiş yapan düzensiz göçmenlerin sayısının daha da aşağıya çekilmesi ve Haziran 2016 itibarıyla AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanmaya başlanması AB için olmazsa olmaz koşulları oluşturuyor. Raporun İKV tarafından hazırlanmış geniş özeti.

İktisadi Kalkınma Vakfı

*

Related:

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: