PARTİSİZ DEMOKRASİ


Devlet ile siyasi iktidar farklı kurumlar değil midir?

©Erol Erdoğmuş.

devlet_iktidar

Devlet ile siyasi iktidar, su ve zeytinyağı; ya da su ile tuz ve şeker ilişkisinde midir? Üste çıkan zeytinyağı siyasi iktidar, altta kalan su devlet, ya da tersi midir? Devlet su, siyasi iktidar suda eriyen tuz ya da şeker midir? Gözlemlenen odur ki; siyasi iktidar zeytinyağı olarak üste çıkmakta, devlet altta kalmaktadır. Devlet suyunu tuzlayan ya da tatlandıran da siyasi iktidardır.

***

ALINTI

4- Başta siyasi iktidar ve muhalefet olmak üzere, herkesin, devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olduğunu bilmesi ve buna göre davranması zorunludur. Devleti korumak, siyasi iktidar lehine çalışmak değildir. Siyasi iktidarı eleştirmek de devlete düşmanlık yapmak değildir. Barolar Birliği Bildirisi, 19 Şubat 2016

ZEYTİNYAĞI İLE SU

Devlet ile siyasi iktidar, su ve zeytinyağı; ya da su ile tuz ve şeker ilişkisinde midir?

Üste çıkan zeytinyağı siyasi iktidar, altta kalan su devlet, ya da tersi midir?

Devlet su, siyasi iktidar suda eriyen tuz ya da şeker midir?

Gözlemlenen odur ki; siyasi iktidar zeytinyağı olarak üste çıkmakta, devlet altta kalmaktadır.

Devlet suyunu tuzlayan ya da tatlandıran da siyasi iktidardır.

Bu bağlamda; “devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olduğu” iddiası, devletin siyasi iktidara yenik düşmesi nedeniyle lafta kalmaktadır.

Devlet; şoförünü, pilotunu, kaptanını bekler durumda otomobil, uçak, gemi konumunda; aciz ve politikacılara bağımlı bırakılmaktadır.

Birileri “siyasi parti” adlı siyaset A.Ş kurar; seçmenlerden topladıkları oy senetleriyle siyasi sermayelerini artırarak iktidar ihalesini kazanır devletin direksiyonuna geçerler. Devlet emir kulu olur, halk aciz kalır.

Barolar Birliği’nin iddia ettiği gibi, Barolar Birliği devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olması için; partisiz demokrasi uygulaması gerçekleştirilmelidir:

1. “Devlet İnsan Kaynakları Dairesi”, ince eleyip sık dokuyarak milletvekili olabilecek bilgide, beceride ve dürüstlükte adayları belirlemelidir.

2. Her yüz bin kişiye bir milletvekili hesabıyla, her ilin çıkaracağı milletvekili sayısından fazla sayıda aday seçimlere katılmalıdır.

3. Partisiz oy pusulaları, adayların alfabetik soyadlarına göre düzenlenmeli ve seçmen o ilden çıkacak sayıda adı işaretleyerek oyunu kullanmalıdır.

4. Seçimden sonra Milletvekili grupları hükümet programlarını hazırlayarak TBMM’de savunmalı, en çok oy alan programı hazırlayanlar; hükümeti kurmalıdırlar.

5. Vatandaşın kişisel çıkarını gözetmeden, tarafsızlıkla seçtiği milletvekilleri, birilerine borçlu olmadan hakkaniyetle görevlerini yapacak, siyasi iktidarın devleti saptırmasını önleyerek, partisiz demokrasi uygulamasıyla dengeli millet ve devlet koalisyonunu gerçekleştirecektir.

*

altiokrasi20151211105859

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: