Uluslararası Af Örgütü Yıllık Raporu…


Eskiler çözülmeden birçok yeni krizin patlak verdiğini görmek ve  engellemek bir yana, çatışmayı sonlandıracak kapasitenin ve siyasi iradenin yetersizliği görülüyor. Bunun sonucunda; öngörülemezlik ve cezasızlık endişe verici şekilde yaygınlaşıyor.

Eskiler çözülmeden birçok yeni krizin patlak verdiğini görmek ve engellemek bir yana, çatışmayı sonlandıracak kapasitenin ve siyasi iradenin yetersizliği görülüyor. Bunun sonucunda; öngörülemezlik ve cezasızlık endişe verici şekilde yaygınlaşıyor.

***

* İnsan haklarının durumu Haziran’daki genel seçimlerin ve Temmuz’da Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Türk silahlı kuvvetleri arasında şiddetin patlak vermesinin ardından ciddi biçimde kötüye gitti.

* Basın, hükümet tarafından uygulanan eşi benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya kaldı; çevrimiçi ve çevrimdışı ifade özgürlüğü ciddi şekilde zarar gördü. Barışçıl toplanma özgürlüğü hakkı ihlal edilmeye devam etti.

* Polisin aşırı güç kullanımı ve gözaltında kötü muamele vakaları artış gösterdi.

* İnsan hakları ihlallerinde cezasızlık devam etti.

* Yargının bağımsızlığı daha da sarsıldı.

* Solcu ve Kürt yanlısı aktivist ve göstericileri hedef alan İslam Devleti (İD) adlı silahlı grubun ayrı ayrı gerçekleştirdiği intihar saldırıları 139 kişiyi öldürdü.

* Tahmini 2, 5 milyon mülteci ve sığınmacı Türkiye’de
barındırılıyordu, ancak hükümet AB ile bir göç anlaşması üzerine görüşmeler yaparken bireyler giderek daha fazla keyfi gözaltılar ve sınır dışı edilmelerle karşı karşıya kaldı.

* Hakim ve savcıların siyasi amaçlı atamaları ve yer değişiklikleri, zaten bağımsız ve tarafsız olmayan yargıya daha da zarar vererek tüm yıl
boyunca devam etti. Suçlama öncesi ve yargılama öncesi tutukluluk kararları, mal haczi ve bu kararlara karşı temyiz başvuruları gibi cezai soruşturmaların yürütülmesiyle yetkili Sulh Ceza Mahkemeleri hükümetin
giderek artan kontrolü altına girdi.

* Kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri cezasız kalmaya devam etti. Soruşturmalar, görevdeki polis memurlarının listeleri ve kapalı devre kamera görüntüleri gibi kritik delilleri saklayan polislerce ve bu engellemelerle karşılaşan savcıların pasifliği sebebiyle engellendi.

* Muğlak ve geniş terörle mücadele kanunları kapsamında toplu kovuşturmalar devam etti.

* İfade özgürlüğüne saygı giderek azaldı. Hakaret ve terörle mücadele kanunları kapsamında olanlar da dahil olmak üzere sayısız haksız cezai kovuşturma siyasi aktivistleri, gazetecileri, ve kamu görevlilerini ya da hükümet politikalarını eleştiren diğer kişileri hedef aldı.

* Barışçıl toplanma hakkı, protesto edilen konuya ve katılımcıların profiline göre hukuken sınırlı olmaya ve uygulamada reddedilmeye devam etti.

* Gösterilerde aşırı güç kullanımına dair iddialar ciddi şekilde arttı.

* İD’in sorumlu tutulduğu üç intihar saldırısı büyük kayıplara sebep oldu.

* 2013’ten bu yana PKK ve devlet arasındaki mevcut kırılgan barış süreci Temmuz ayında sona erdi. Devlet güçleri Türkiye ve Kuzey Irak’taki PKK üslerine yönelik saldırılar başlatırken PKK de polis ve askeri hedeflere ölümcül saldırılar yapmaya başladı.

* PKK’ye karşı polis ya da askeri operasyonlar çerçevesinde gözaltında kötü muameleye ve diğer insanlık dışı ya da aşağılayıcı davranışlara ilişkin rapor edilen vakalarda artış yaşandı.

* [Raporun Türkçe versiyonu]

* [Raporun İngilizce versiyonu]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: