Brüksel’in TTIP ile zor dönemi…


AB, ABD önünde tarım ve hayvancılıkta zorlanıyor, sırada Türkiye var!

AB’nin TTIP müzakerelerinde karşılaşacağı güçlükler ve baskıların benzeri Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kapsamında tarım ürünleri tavizleri müzakerelerinde karşısına çıkabilir.

AB’nin TTIP müzakerelerinde karşılaşacağı güçlükler ve baskıların benzeri Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kapsamında tarım ürünleri tavizleri müzakerelerinde karşısına çıkabilir.

© photocredit; European Union

***

TÜRKİYE’NİN TTIP DIŞINDA KALMASININ BEDELİ AĞIR OLUR

ayhan_zeytinoglu

Ayhan Zeytinoğlu – Baştan beri en tartışmalı alanlardan biri de tarım ve gıda ürünleriydi. Hayvan refahının AB’de ABD’ye kıyasla çok daha sıkı kurallarla düzenleniyor olması, büyüme hormonlarının AB’de tamamen yasak olması ya da hayvan yeminin ABD’de çok daha ucuza üretilebiliyor olması gibi faktörler bu alanda tam serbestleşmeyi güçleştiren faktörler olarak görülüyor.

Özellikle tahıl ve et konusunda şimdilik belirsizliğin süreceği belirtiliyor. ABD’nin tarım politikalarındaki yüksek üretim ve agresif tutumu, özellikle AB’de hububat, et ve süt sektörlerinde baskı oluşturacak. Tarım ürünleri ihracatında önemli bir oyuncu olan AB’yi TTIP ile zor bir dönem bekliyor. Ortalama tarım işletmesi büyüklüğü İngiltere’de 538 ve Fransa’da 521 dekar olmasına rağmen, AB ortalaması 160 dekarda kalıyor. Buna karşılık ABD’de üretim yapan tarım işletmelerinin ortalama büyüklüğü 1820 dekar. Tarım ürünleri dış ticaretinde lider konumda bulunan AB’nin, ABD’nin 500 milyonun üzerinde nüfusa sahip AB pazarına erişimi sonrası küresel rekabette tahtı sallanabilir.

AB’nin TTIP müzakerelerinde karşılaşacağı güçlükler ve baskıların benzeri Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kapsamında tarım ürünleri tavizleri müzakerelerinde karşımıza çıkabilir. Verimlilik konusunda sıkıntılarını gideremeyen Türkiye’nin ortalama tarım işletmesi büyüklüğü 59 dekar ve ortalama 7 parçaya ayrılmış durumda.

Elde edilen bilgilere göre, tarafların masaya gerçekçi önerilerini koymaya başladıkları ve karar alma aşamasına geçtikleri anlaşılıyor. 2015 yılı sonunda ABD tarafından masaya tüm tarifelerin yüzde 87,5’inin sıfırlanması önerisinin getirilmesinin ardından buna mukabil AB de tüm tarifelerin yüzde 97’sinin sıfırlanmasını önerdi. Yaklaşık 180 sayfalık listede tüm balık çeşitleri, tüm kimyasal ürünler gibi yaklaşık 8000 kalem ürünün yer aldığı görülüyor.

AB’nin TTIP müzakerelerinde oldukça önem verdiği bir diğer konu da kamu ihaleleri. Brüksel, ABD’nin kamu ihaleleri pazarını AB menşeli şirketlere açmasını isterken ABD’nin bu konuya daha çekimser yaklaşması tarafların ortak nokta bulma çabalarını güçleştiriyor.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: