European Agenda/Avrupa Gündemi…


İçeriden ve Dışarıdan Haftaya Bakış!

bülten

***

ikv_banner2

*

tusiad_bxl

15 Şubat 2016 Bülteninde yer alan konu başlıkları:

* AB Komisyonu göç yönetimi alanında AB – Türkiye Ortak Eylem Planının uygulamasına yönelik raporunu yayımladı.

* Bosna-Hersek AB üyeliği için resmi başvurusunu 15 Şubat Pazartesi günü AB Dönem Başkanlığı’na sundu.

* AB Komisyonu Tunus’a 500 milyon €’luk makro-finansal yardım paketi sağlayacak.

* Yüksek Temsilci Mogherini ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Münih Güvenlik Konferansı sırasında gerçekleştirdikleri ikili görüşmede NATO’nun Ege Denizi’nde insan kaçakçılığı ile mücadeleye sağlayacağı katkıyı değerlendirdiler.

* AB ve NATO, AB Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi ve NATO Bilgisayar Olaylarına Müdahale Yeteneği arasında teknik bilgi paylaşımını kolaylaştıran bir anlaşma imzaladı.

* AB genelinde toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı 2014 yılında artmaya devam ederek, %16 oranına ulaştı.

* AB Konseyi araçların emisyon salınımlarının laboratuvar testlerinin yanı sıra gerçek sürüş koşullarında test edilmesine yönelik ek kuralları içeren ikinci paketin kabul edilmesinin önünü açan bir karar aldı.

* AB Dönem Başkanı Hollanda, Avrupa sağlık ve tarım sektörlerinde antimikrobiyal direnç konusuna dikkat çekmek üzere bir konferans düzenledi.

* Avrupa Bölgeler Komitesi AB kurumlarına kırsal alanların modernizasyonu ve kent ve kırsal alanlar arasında kalkınma uçurumuna yönelik daha etkili çalışmalar yürütme çağrısında bulundu.

* AB Komisyonu Çin’in ürettiği güneş panelleri ve ilgili modüllere yönelik uyguladığı anti-damping ve anti-sübvansiyon önlemlerini Tayvan ve Malezya’ya da uygulamaya karar verdi.

* AB Komisyonu üç çelik ürününde AB’ye yapılan ithalatın AB Tek Pazarı’nın işleyişini olumsuz etkileyip etkilemediğini tespit amacıyla yeni soruşturmalar başlattı.

* Ocak 2016 itibarıyla tüm AB ülkelerinin ulusal düzeydeki demiryolu araç kayıtları Avrupa Merkezi Taşıt Kayıt Sanal Bürosu ile bağlantılı hale getirildi.

Bültende yer alan konulara erişmek için lütfen tıklayın!

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: