Bugün değişen ne ki?


Bir başka Casusluk Davası; bir başka Hakaret Davası…

dreyfus2

***

7 Subat 1898: Emile Zola orduya hakaretten mahkeme önüne çıkartılmıştı

doğan_özgüden

© Doğan Özgüden – Fransız Ordusu subaylarından Yüzbaşı Alfred Dreyfus 15 Ekim 1894′te haksız yere casuslukla itham edilerek tutuklandı, derhal mahkum edilerek cezasını çekmek üzere Şeytan Adası‘na gönderildi.

dreyfus1

Olay Paris’teki Alman Elçiliğinde hizmetçi olarak çalışan Fransız gizli servisine bağlı bir kadının çöp sepetinde bulduğu imzasız bir mektubu merkeze göndermesiyle başladı…. Alman askeri ataşesine yazılan mektupta Fransa’ya ait bilgilerin verilmesi vaat edilmekteyd. Fransız Genelkurmayının başlattığı sorusturmada şüpheler Yüzbaşı Alfred Dreyfus üstünde toplandı. Yüzbaşı Dreyfus zengin bir Yahudi ailesinin çocuğuydu. Fransa’daki Yahudi düşmanlığına rağmen askeri okulda üstün başarı göstererek subay çıkmıştı.

esterhazy

Ancak 1896’da ortaya çıkan bir olay Dreyfus davasını yeniden gündeme getirdi. Alman Elçiliğinde çalışan hizmetçi kadın, bir Alman subayından Esterhazy adındaki bir Fransız binbaşısına yazılan bir mektubun müsveddesini ele geçirdi. Fransız gizli servisinin yaptığı soruşturma, Dreyfus’un mahkûmiyetine sebep olan elyazısının Esterhazy’ye ait olduğunu ortaya çıkardı. Soruşturma sonunda elde edilen bilgiler Dreyfus davasının yeniden görülmesini gerektiriyordu.
Dreyfus’un karısının olayı basın yoluyla yeniden gündeme getirme çabaları sonuç vermeye başlayınca Genelkurmay, Esterhazy hakkında dava açmak zorunda kaldı. İki gün süren dava Esterhazy’nin oy birliğiyle beraat etmesiyle sonuçlandı.

Aurore_janv_98

Beraat kararının ertesi günü, 13 Ocak 1898’de, Emile Zola’nın L’ Aurore gazetesinde “J’accuse…” (Suçluyorum…) başlığıyla yayımlanan Cumhurbaşkanına açık mektubu Fransa’da büyük yankı uyandırdı. Zola yazısında, Genelkurmay Başkanını ve diğer yüksek rütbeli subayları görevlerini kötüye kullanmakla ve kamoyunu yanıltmakla suçluyordu.

Birkaç gün içinde akademi üyesi bazı profesörler ve aydınlar Millet Meclisine Zola’nın mektubunu destekleyen bir bildiri yolladılar.
Ordudan gelen baskıların da etkisiyle bu kez Zola aleyhinde orduya hakaretten dava açıldı. Yazar 7 Subat 1898 mahkemeye çıkarıldı.
Temmuz 1889’da mahkumiyetinin kesinlesmesi üzerine Fransa’yı terkedip bir süre Londra’da yaşamak zorunda kaldı. [Emile Zola. Cimetière Montmartre]

zola_film

Aylarca süren tartışmalardan sonra Yargitay’in Dreyfus hakkında verilmiş olan kararı bozmasi üzerine Haziran 1900’da Zola yurduna döndü. Ancak, 1902 sonbaharında, kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü. [L’Ombre D’un Doute – L’Assasinat de Zola – Film]

dreyfus_film

Dreyfus ise, Fransa’ya geri getirilerek askeri mahkemede yeniden yargılandı, 1906’da verilen kararla beraat etti.
On iki yıl önce sökülen nişanları aynı yerde yapılan törenle yeniden takıldı ve ayrıca Legion d’Honneur nişanı verildi.
Dreyfus, Birinci Dünya savaşı’nda orduya hizmet etti, emekliye ayrıldıktan sonra 1935 yılında Paris’te öldü. [L’affaire Dreyfus – Film]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: