Türkiye’deki mevcut ortamdan kaçmak isteyenler rakamı!


Yaklaşık 10 Milyon!

Aidiyet; ait olma durumu, ilişkilendirilme, mensubiyet, merbutiyet, taalluk. Büyük sarsıntıların, savaşların nihayetinde, derin krizlerde insanların kendilerini boşlukta hissetmeleri neticesi doğan ruhsal bitkinliğe cevap veren hal. Yalnızlıktan kaçış, nefretin doruklarında sığınılan liman halleri. dokgozFelsefi bağlam gibi gelse de, psiko-sosyal travmanın dışa vurumu, tepkime türü refleks… Günümüzde derin iki milliyetçiliğin etrafında, ışığa koşan kelebekler misali, insanlar türk ve kürt ulusçu eksende yarılmış bir ortamda yaşıyorlar. Dışında kalanlar mı? Girdabın şekillendirdiği limanlara kulaç atmakla meşgul. Aman bölünmeyelim diye diye gelinen bölünmüşlüğe katkıda bulunuyor. Kaynak ve tamamı

© Karikatür: Halis Dokgöz.

***

MENSUBİYET ŞUURU !..

ozcan_pehlivanoglu

Özcan Pehlivanoğlu – Türk Milletinin sıkıntılı günlerden geçtiğinden şüphemiz yok. Bu sıkıntılı günleri nasıl atlatacağız diye hepimizin oturup düşünmesi gerekir.

Yapılacak ilk işlerden biri, milli heyecanı yüksek tutmaktır. Ancak bu heyecan, Türk Milletine yüksek bir mensubiyet şuuru ile bağlı olanlar tarafından yüksek tutulabilir.

Son dönemde milletçe, Türklüğe bağlı olma hususunda bir takım zaafiyetler içinde olduğumuz, su götürmez bir gerçektir.

Türk Milletinin, mensubiyet konusunda içine düştüğü durum, malum belirli odaklarca yapılan çalışmalar sonucu oluşmuştur. Örneğin onlarca yıldır sorulan “Müslümanmısın? Türkmüsün?” sorularına maruz bırakılışımız gibi!

Son dönemde toplumda, gereksiz ve temelsiz bir “36 etnik parça” polemiği başlatılmış, ümmet-millet, mezhep ve kimlik tartışmaları uzun yıllardır, bilerek halk arasında yayılmıştır.

İnsanlarımız; Galatasaray Eğitim Vakfı’na, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon gibi spor kulüplerimize, Timsahlar, Tatangalar yada Çarşı gibi taraftar gruplarına, siyasi partilere ya da Rize, Diyarbakır, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu örneğinde olduğu gibi coğrafi bölgeler açısından farklı mensubiyetler içine girmeyi daha önemser hale gelmişlerdir.

Çünkü yukarıda belirttiğimiz mensubiyetler, kişiye maddi ve manevi kazanımlar sağlamaktadır. Düşünün bir kere, Rize ilimiz son yirmi yılda iki başbakan ve bir cumhurbaşkanı çıkarmıştır. Bunun bazı Rizelilere neler kazandırdığı izahtan varestedir. Bunun yanında kabul etmeliyiz ki, eli kanlı terör örgütünün toplum sosyolojisinin bozulmasında önemli bir rolü vardır.

Aslında en büyük servetimiz, mensubu bulunduğumuz Türk Milletinin varlığı ve onun üzerinde oturduğu coğrafyanın vatanımız oluşudur. Ancak bu önemin ne kadar farkında olduğumuz, şu günlerde belirsizlikler içermektedir. Son günlerde yapılan bir araştırmada ülke nüfusunun %10’nun Türkiye’yi terk etme arzusunu ortaya koyması bunun bir göstergesidir.

Bu sebeple, günümüzde, millet ve vatan varlığının hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit altında olduğu çok aşikardır.

O nedenle, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Polisinin, can pahasına verdiği mücadele, her bir Türk vatandaşı tarafından çok iyi anlaşılmalıdır.

Bu günleri aşmak için, Türk Milletinin mensuplarınca, büyük bir azim ve kararlılık gösterilmelidir. Bunun için de yüksek şuurlu, büyük bir insan topluluğuna ihtiyaç vardır.

Türk Milletine bağlılığımız her türlü mensubiyetin üzerinde olmalıdır ve bu durum her ortamda çok kesin bir dille ifade edilmelidir. Eğer millet varsa ordu, polis, devlet, yargı, eğitim, sağlık vardır. Adı, sanı ve şanı belli bir millet değilseniz, bu ülkede hiç bir şekilde yaşam olanağı olmaz.

Üzerinde yaşadığımız toprak parçasının üzerinde yaşayan milletin adı, hangi etnisiteye bağlı olursanız olun, unutmayın; “Türk Milleti” dir. Vatanın da, devletin de tek sahibi o dur. Bizlerde onun mensubu olmakla gururluyuz. Ve onu yani “Türk Milleti”ni yaşatmak için can değil her türlü varlığımızı çekinmeden harcarız.

Evet Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Trabzonlu, Bursalı, Rizeli, Siirtli, Diyarbakırlı olabiliriz, takımlarımızı tutabilir ve diğer mensubiyetlerimizi sevebiliriz, ancak bizi yaşatacak olan yegane zenginliğimiz “Büyük Türk Milleti”ne olan mensubiyetimizdir.

Türkiye’yi, Türk Milletine mensubiyet konusunda yüksek bir şuur içinde olanlar düzlüğe çıkartacaktır. Bunu bilin ve sizlerde hissetmeye, düşünmeye ve her ortamda “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diyerek göğsünüzü gere gere konuşmaya başlayın. Çünkü gurur duyulacak aziz bir milletin evladısınız!

*

DİLİMİZ DÖNDÜĞÜNCE AKLIMIZ YETTİĞİNCE ANLATTIK !

pehlivanoglu2

Bu hafta sonu üç yerde konuşarak,konferanslara gelen dostlarla gözlerde ve gönüllerdeki ıraklığı giderdik.

Bizi davet ederek “Dış Politika ve Balkanlar” üzerine konuşmamıza vesile olan kuruluşlara buradan teşekkür ederim.

Sevincim o dur ki; Türk Milletinin özü gelişmeleri ilgi ile takip ediyor.

Sizlerde bildiklerinizi çekinmeden paylaşın ki; halkımız aydınlansın ve hiç bir şey gizli kalmasın…

Yılmadan ve yorulmadan Türk’ün ocağına odun taşımaya devam!!!

*

ozcan_pehlivanoglu1

email

twitter

rubasam

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: