Gelme-gitme vaziyetleri, indirip-kaldırma çabaları…


…ve de vizyon fakiri zihniyetin Türkiye’yi sürüklediği vahim durumlar!

Türk ihracatından sorumlular diyorlar ki; “aslında biz ihracat “patlaması” yapacaktık ama Şubat oyun bozanlık etti, ayın 29’unda çekti, gitti! Demek ki «31» çekseydi « orgazm » olup epey bi süre rahatlayacaklardı! Kimi kandırdıklarını sanıyorlar? Tamam iş kotarmak, proje kabul ettirmek, ihalelerden pay alabilmek için neredeyse dört takla atacak durumda «aport»ta bekleyen ve yandaş olmayan özel sektörün suskunluğu doğal. Niye? Onlar sadece gerektiğinde seslerini çıkarırlarcartoons ve daha fazla ileri gitmezler de ondan! Ses çıktımı bilin ki, ortada «pay kapma» kavgası cereyan ediyor ve de aklı sıra demokrasi, insan hakları, kürt barışı vs konuları dillendirdiklerinde iktidar üzerinde « pazarlık baskısı » kuracaklar! Ya hû, «değerler kulübü» AB, ile «Demokrasiler Kulübü» Avrupa Konseyi bile her dediğini yaptırdığı günleri maziye gömdüler, «business is business» çifte standart politikası uygulamaya devam ediyorlar. Arada bir, bir parmak bal çalaraktan… İktidar ile sorunları olanların açmış ağzını bekleyenlerine! Neyse, makalenin içeriğindeki vahamet kesbeden durumu okuyun da, pembe rüyâlarınızdan uzaklaşıverin, emi! – Nusret Özgül

***

PERŞEMBENİN GELİŞİ, ÇARŞAMBADAN BELLİDİR!

zafer_karadag

© Zafer Karadağ.

Merkez Bankası verilerine göre, Türk Lirası’nın 1 Ocak ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Amerikan Doları karşısında kaybettiği değer, yüzde 25 gibi afaki bir rakama ulaşmıştır. Bu, her ne kadar resmen ilan edilmese de, Halkımızın gerçek bir devalüasyonla baş başa bırakıldığının resmidir!

Demek oluyor ki, 2014 yılında 157 milyar Dolar ihracat yapan Türkiye, 2015 yılında ciddi bir ihracat atağı sergileyerek, hiç değilse 176 milyar USD ihracat yapabilmeliydi.

24 Kasım’da gereksiz yere düşürdüğümüz ( çünkü ben hava sahamızın ihlaline ilişkin uyarı kayıtlarımızı Birleşmiş Milletler’e göndererek Rusları daha zor duruma düşürebileceğimize inanıyordum ) Rus uçağı nedeniyle yaratılan krizin sebep olduğu son 38 günlük ihracat açığını da düşürsek bile, yıl sonu ihracatımızın en azından 170 milyar Dolar olması gerekirdi.

Ne var ki, Türkiye’nin 2015 yılında yaptığı toplam ihracat, 2014 yılının bile yüzde 9 altına inerek, 143 milyar Dolar’da kalmıştır. [Rakamlar]

Bu da yetmezmiş gibi, 2016 yılında ihracatımızın %9 artarak 155,5 milyar Dolar olacağını müjdeleyen güzide yöneticilerimize inat, yılın ilk ayı ihracat rakamları gösterdi ki, Ocak ayında ihracatımızdaki düşüş yüzde 14,4 gibi korkunç bir rakama ulaşmıştır!

12 yıldır yaşamakta olduğum Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan toplam ihracata bakınca, durumun vehameti daha da netleşiyor.

2013 yılında 3,6 milyar Dolar ihracat yaparken bile, “neden bunca yıldır tavsiyelerime kulak verilmiyor, Türk Ticaret ve Lojistik Merkezi ile Gen-Turk fuarı projelerime destek verilmiyor ve Çin’e en azından 10 milyar Dolar ihracat yapmıyoruz?diye diye dövündüğüm o günleri bile, mumla arar hale geldim.

Son iki yılda Çin’e yapılan ihracatımız artmadığı gibi, ne yazık ki o beğenmediğimiz 3,577 milyar Dolar ihracat miktarı, 2015 yılında gerçekleşen 2,385 milyar Dolar ihracatın yüzde 50 üzerinde bile kaldı.

Benim sayın Kürşad Tüzmen’in bakanlığı döneminde başlattığım araştırmalar ve özverili çabalar sonucu yarattığım ŞTTLM “Şanghay Türk Ticaret ve Lojistik Merkezi” projemi, Ankara’dan gelen Müsteşar Yardımcısı başkanlığındaki bir heyet yerinde inceledi ve ardından da Ekonomi Bakanı sayın Zafer Çağlayan onaylayarak, uygulanması için TİM’e gönderdi.

Benim bu projemden Şanghay yerel yönetimi aracılığıyla haberdar olan 5 ülkenin, projemi hemen uygulamaya başladığını ve bu sayede Çin’e ihracatlarını artırdıklarını söyleyen [Shanghai Waigaoqiao Serbest Bölge]sinin yöneticileri bana teşekkür ederken, inanın buruk bir mutluluk duydum.

2016 yılına girerken çizdikleri pembe tablolar ve [Discover the potential] , “janjanlı” ama içi boş söylemlerle yaktıkları mumun, yatsıya kadar bile yanmadan söndüğünü, daha ilk ayın sonunda gören [TİM] yetkilileri ise, ısrarla bu projemi bekletmeye devam ediyorlar.

Resmi olarak ilk firmamı kurduğumda, takvimler 30 Eylül 1977’yi gösteriyordu, 1985 yılından beridir de, Türkiye’min ihracatına katkıda bulunmak için elimden gelen her gayreti gösteriyorum.

Bu tecrübelerime ek olarak, 2004 yılından beri yaşadığım ve hem ihracat hem de danışmanlık faaliyetlerinde bulunduğum bu devasa Çin pazarında edindiğim tecrübeleri, Ülkemin ihracatına katkıda bulunarak değerlendirmek istiyorum.

Ancak ne var ki, yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım ŞTTLM Merkezi ve Gen-Turk Fuarı projelerimin, Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatı çok daha yukarılara çıkaracağından adım kadar emin olsam da, yandaş ve/veya yalaka olmadığım için olsa gerek(!) sesimi duyuramıyorum, ama ben her şeye rağmen güzel Ülkeme, doğduğum topraklara hizmet etmeye devam edeceğim!

Bu arada, bilmem dikkatinizi çekti mi? TİM tarafından açıklanan [Ocak ayı verileri] ne göre, eğer Euro’nun Dolar karşısındaki değeri yani parite düşmeseymiş, ihracatımız 371 milyon Dolar daha fazla çıkacakmış!

Allah aşkına şu mazerete bakar mısınız? Ocak ayı ihracatı 9,208 milyar yerine 9,579 milyar Dolar olsaydı bile, bir önceki yılın aynı ayına oranla, yine de yüzde 11 düşük olmayacak mıydı?

Şimdi düşünün lütfen, vizyon fakiri bu zihniyetin Şubat ayı sonundaki ihracat rakamlarını açıklarken, “aslında biz ihracat patlaması yapacaktık ama Şubat oyunbozanlık etti, ayın 29’unda çekti, gitti!” gibi bir açıklama yapması sizce sürpriz olur mu? Bence olmaz!

Ne demiş Atalarımız; “Perşembenin gelişi, Çarşambadan bellidir!”

Selam ve sevgilerimle.
2 Şubat 2016

*

harclik

karya

email

facebook

twitter

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: