CUMHURİYETÇİLİK OKU “CUMOK”


«Organ mafyası»nın elindeki gazete!

©Erol Erdoğmuş.

cumok

Siyaset ve ticaret; huyları, meşrepleri aynı ikiz kardeştir. Ticaret para, siyaset buyruk gücüyle ortaklaşarak; medyayı ele geçirebilirler. 7 Mayıs 1924 tarihinde bir tür Cumhuriyet Savcısı olarak kurulan bozdurulan CUMHURİYET Gazetesi de S.O.S veriyor. Gazete ne yazık ki,batmaktan kurtulamayacak. Mucize beklentisi içindeki duygulu okurlar ise, her gün gazetenin fiyatı kadar OYPARA desteğini sürdürerek; enkazın altında kalacakları günü bekliyorlar. Peki ne yapabilirler?

***

ÖZET

CUMOK,Cumhuriyet Gazetesi okurları” anlamına gelen kısaltma. Dernek değil etkinlik. Genel Merkezsiz, Yönetim Kurulsuz. HÜRRİYET ve AYDINLIK okurları; HÜROK ve AYOK olarak kısaltılabilir.

Gazete Okur’u, Radyo dinler’i, Televizyon izler’i; gazetesinin, radyosunun, televizyonunun g ü v e n i l i r olmasını ister ve onu her gün d e n e t l e r.

Cumhuriyet_gazetesi

Her gün gazete fiyatı, radyo, tv izlencesi için elektrik bedeli olarak ödediği OYPARA kadar harcama ile seçim yapar.

Oysa politikacıyı,5 yıl için her Allah’ın günü oy kullanarak değil, 5 yıl için 1 kez OYSENET ile seçer ve 5 yılın sonunda 1 kez denetler…

Medya -gazete, radyo, televizyon-; halkın –okurun, dinlerin, izlerin– her gün seçimli denetiminden geçtiği için; politikacıdan 1825 kez daha güçlüdür aslında. Bu nedenle politikacı, medyayı denetleyerek; denetimsizleştirmeye can atar.

Siyaset ve ticaret; huyları, meşrepleri aynı ikiz kardeştir. Ticaret para, siyaset buyruk gücüyle ortaklaşarak; medyayı ele geçirebilirler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yazılı basındaki Cumhuriyet Savcısı olarak kurulan ve şimdilerde DNA’sı bozdurulan CUMHURİYET Gazetesi S.O.S veriyor.

GAZETE ORGAN MAFYASININ ELİNDE

Cumhuriyet gazetesini yayınlayan şirketin kağıt, baskı ve dağıtım giderleri nedeniyle, AYDIN DOĞAN’ın sahibi olduğu şirketlere milyonlarca TL. Borcu var.

Niçin? DNA’sı bozulan gazete güvenilirliğini ve okurlarını yitiriyor. Organlarını satmaktan başka çare bulamıyor. Satışlar, Cumhuriyeti tasfiye ekibinin amacıyla örtüşüyor.

Cumhuriyet Vakfı; borcun kapatılması için, Vakfa ve yayıncı şirkete ait taşınmazların satışına karar verdi.

Bu nedenle vakıf amacı için bağışlanan ve satılmaması gereken mallar, satışa çıkarıldı. Yine de satışlar, borcu kapatmaya yetmiyor.

Cumhuriyet Gazetesinin Ankara Bürosunun bulunduğu 5 katlı bina satıldı. Gazetenin 47 yıl boyunca kesintisiz çalışan İzmir Bürosunun bulunduğu apartman dairesi de satıldı.

Gazetenin kurucusu Yunus Nadi’nin eşi Berrin Nadi tarafından Vakfa bağışlanan Harbiye’deki daire de satıldı.

Canının bütün yongalarını satsa da, gazete batmaktan kurtulamayacak ne yazıkki.

CUMOK NE YAPABİLİR?

CUMOK‘lar için Cumhuriyet Gazetesi, tasfiye ekibine bırakılmayacak kadar önemli OLMALIDIR.

Mucize beklentisi içindeki duygulu okurlar, her gün gazetenin fiyatı kadar OYPARA desteğini sürdürerek; enkazın altında kalacakları günü bekliyorlar. Sonrasında açıkta ve ortada kalmaları kaçınılmaz.

1) CUMOK‘lar adına gazete çıkaracak bir ekip oluşturulmalı.

2) Yöndeş gazetelerden birine, sözgelişi AYDINLIK’a öneri götürülmeli. Önlü arkalı 2 tam sayfa boyutunda CUMOK eki’nin maliyetini AYDINLIK karşılamalı ve AYDINLIK ile ücretsiz dağıtarak satışını artırmalıdır.

3) CUMOK başlı başına gazete yayınlayacak duruma gelinceye kadar ortak yayın sürdürülmelidir.

Nasıl olur?

*

altiokrasi20151211105859

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: