HUKUKÇU OLMAKTAN UTANMAK


Nasılsanız, öyle yönetir veya yönettirirsiniz!

©Erol Erdoğmuş.

Ülkedeki adalet, yargı anlayışı ilk kez mi değişti? Yoksa, yılların birikimiyle mi bu hale geldi? Daha önce tiksinmemişken, şimdi tiksinmenin nedeni nedir? Türkiye’de, hukuktan önce hukukçu sorunu vardır. 31aralik2015karikatur Yargıçlık için hukuk diplomasından başka, psikolojik testleri başarıyla geçmiş olmakaranmalıdır. Adalet Bakanlığı da kapatılmalıdır. Yargı; Yürütme ve Yasama’nın memuru değil, denetlediği için, Yürütmenin ve Yasama’nın amiridir!.

© photocredit

***

ALINTI

“Her şeyden önce insan olmaktan utandım. Sonradan da bu yapılanların tersini anlattığım öğrencilerimden, en acısı ve korkuncu da hukukçu olmaktan utandım. İlk kez ülkemdeki adalet, yargı anlayışından tiksinti duydum”
Prof. Dr. Sami SELÇUK
Yargıtay Eski Başkanlarından
[Zaman, 08 Ocak 2016]

NASILSANIZ ÖYLE HUKUKÇUSUNUZ

” Nasılsanız öyle yönetilirsiniz“in anlamı; nasılsanız öyle hisseder, öyle düşünür, öyle davranır; kendinizi öyle yönetir ya da yönettirirsinizdir.

Bilindiği gibi hukuk; toplumu oluşturan kişilerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerini hakkaniyet ilkesine göre düzenleyen kurallardır.

Hukuk gökten inmemiş; insan hislerinden, hisleri işleyen insan düşüncelerinden kaynaklanmış, insan davranışıyla eylemleşmiştir. Hukukçu, hukuku uygulayan kişidir.

“Hukukçu olmaktan utanıyorum”“İlk kez ülkemdeki adalet, yargı anlayışından tiksinti duydum” diyor SELÇUK.

Ülkedeki adalet, yargı anlayışı ilk kez mi değişti? Yoksa, yılların birikimiyle mi bu hale geldi? Daha önce tiksinmemişken, şimdi tiksinmenin nedeni nedir?

Hukuku yapan ve uygulayan insan olduğuna göre, hukuktan önce hukukçu sorunu vardır. Kimi bilgisizliğinden yada bilgili vicdansızlığından hukuksuzlaşır, kimi onlara bakıp utanmakla avunur…

YARGI KENDİNİ YÖNETMELİDİR

Adalet Bakanlığı kapatılmalıdır. Yargı bağımsız olarak kendi bütçesini yapmalı, kendi kendini yönetmelidir.

Kuvvetler arasında eşitlik yok, hiyerarşi vardır. Yürütme erk -amir- değil; Yasama’nın ve Yargı’nın sadece memurudur. Hiyerarşik olarak; Yürütme memur, Yasama Şef, Yargı Müdür’dür. Ne var ki bazı ülkelerde memur, şefini de müdürünü de parmağında oynatabilmektedir…

Yargı; Yürütmeyi ve Yasamayı denetlediği için, Yürütmenin ve Yasama’nın amiridir. Yargıyı ancak üst yargı, ulusal yargıyı AİHM misali uluslararası Yargı denetlediği için, Yargı özerkliği denetimsiz değildir.

Özsavunma Hakkı nedeniyle her hukuk fakültesi mezunu gerekli koşullar altında Avukat olabilmelidir.

Yargıçlık için hukuk diplomasından başka, psikolojik testleri başarıyla geçmiş olmakaranmalıdır.

*

altiokrasi20151211105859

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: