Neymiş efendim BASIN?!


Bilenler parmak kaldırsınlar, idrak edemeyenler ise sussunlar!

birand

Her söz her kişinin işidir, güzel söz er kişinin işidir – Atasözü; Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir – Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır – Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz – Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır – Atatürk; Basın hürriyeti, öteki hürriyetlerin emniyet sübabıdır; Diktatör hükümetlerden başka, hiçbir kuvvet onu kısamaz – George Mason; Gazeteyi okumaya, daima spor sayfasından başlarım. Çünkü spor sayfaları, insanın zaferini anlatır. Birinci sayfalar ise hezimetlerini – Earl Warren; Basının amacı; insanları düşündürerek, kızdırarak o konuda bir şey yapmaya özendirmelidir – Mark Twain; Üç gazete beni, yüz sancaktan daha çok korkutur – Napoleon…

***

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI
9 Ocak 2016-ANKARA

nurullah_aydin

Prof.Nurullah Aydın Gazetecilik; halkı, kamuoyunu aydınlatma bilgilendirme mesleğidir.

Çıkara göre gazeteciliğin yapıldığı,
Muhbirlikle muhabirliğin içiçe geçtiği,
İdeolojiye göre gazeteciliğin yürütüldüğü,
Gerçek haberle saptırılmış haberin karıştığı,
Patronun çıkarına göre haberlerin şekillendirildiği,
İdeolojiye, Irk’a, Din’e, mezhep’e göre gazeteciliğin sürdürüldüğü,
Bir çok basın mensubunun işsizlik nedeniyle yaşam kavgası verdiği,
Yanıltıcı yönlendirici haberlerin yaptırılarak birçok yıkıma yol açtığı,
Küresel ve bölgesel oyunlarda gazetecilerin örtülü ajan olarak kullanıldığı,
Dürüst, namuslu, ahlaklı, mesleğin tarafsız yansız temel özelliğini her türlü olumsuzluklara rağmen yürüten gazetecilerin onur savaşı verdiği bu süreçte; gazeteciler günü kutlanıyor.

Medya alanında üç kutlama günü vardır.

§ 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü;

Birleşmiş Milletler, Basın Üzerindeki Baskıları Protesto amacıyla bu günü 20 Aralık 1993’te Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdığı gün.

§ 24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı;

24 Temmuz 1908 de 2. Meşrutiyet ilan edildi ve ayni gün Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesi nedeniyle basın ilk kez sansürsüz çıktı. Bu nedenle belirlenen bu gün; 24 Temmuz Basın Bayramı olarak kutlanır

§ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü;

27 Mayıs 1960 devrimi sonrası Kurucu Meclisi tarafından 4 Ocak 1961’de, çıkarılan 212 Sayılı Fikir İşçiliği Yasa ile kabul edilen gün
basının ve basın mensuplarının bayram günleridir.

Siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri, kültürel, bilimsel, sportif her türlü bilginin geniş halk kitlelerine duyurulma, faaliyeti olan Gazetecilik; yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eyleme karşı olması gereken faaliyettir.

Gazetecilikte; insani duygular, dini duygular, ideolojik duygular ikinci planda olmak zorundadır.

İfade özgürlüğü ve Haber Alma Özgürlüğü en değerli haklardır.
Özgür medya; toplumsal kalkınmışlığın gelişmişliğinde göstergesidir.
Özgür basın olmadan demokrasi olmaz.
Çalışan gazetecilerin gününü kutlarım.

***

1.İNÖNÜ ZAFERİ KUTLAMA MESAJI

Türk-Osmanlının başkentinin işgali ile vatan toprakları İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan birliklerince işgal edilmeye başlanır. Padişah yanlıları, Osmanlıcalar, Arapçılar, İslamcılar; İngiliz mandacılığını savunurlar, Kuva-yı Milliye’ye karşı düşmanlarla işbirliğine girerler. Çerkez Ethem Kuvvetleri ile ihanet eder, Yunanlıların yanına geçer. Bu dönemde milli güçler Mustafa Kemal liderliğinde örgütlenirler. “Türk Milleti tarihte bağımsızdı yin…e bağımsız kalacaktır” şiarı üzerine ilk olarak işgalci Yunanlılara karşı harekata geçer.

6-9 Ocak 1921 tarihleri arasındaki muharebeler, örtme ve emniyet kuvvetleri harekatı şeklinde cereyan eder. İnönü mevzilerindeki muharebeler 10 Ocak 1921 tarihinde başlar, Yunan kuvvetlerinin taarruz çıkış hatlarına çekildiği 11 Ocak 1921 tarihine kadar sürer.

Saldırısı kırılan düşmana karşı savaş Albay İsmet komutasında Türk birliklerince 10 Ocak 1921’de kazanılır. Bu 1. İnönü zaferidir.

Kazanılan bu zaferin tarihi önemi, Batı Cephesi’nde kazanılan ilk zafer oluşu ve Sevr tatbikçilerine milli teşkilatın ne demek olduğunu göstermesidir. I. İnönü Savaşıyla Kuva-yı Milliye devri son bulur, Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin ve ordusunun içerde ve dışarıda itibarı birden yükselir, ordunun ve Meclis’in otoritesi artar.

Yüce Türk Milleti’nin Birinci İnönü Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, zaferi kazanan İsmet İnönü’yü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: