OTOMATİK İSTİFA…


Vazgeçilemezler esaretinden kurtulabilmenin yolu!

©Erol Erdoğmuş.

İngiltere’deki Seçimlerde başarısız olduklarını belirten; İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband, Liberal Demokrat Parti Başkanı Nick Clegg ve sağcı Parti Başkanı Nigel Farage derhal istifalarını açıkladılar!.. Hayal edebiliyor musunuz; seçimleri kazanamadıkları için Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş istifa ediyor?! İstifa kültürü, Gelişmiş Onur ve gelişmiş vicdan gerektirir.İstifa eylemi, kişilere bırakılmayacak kadar önemlidir. Bu nedenle yasalarla düzenlenmelidir. Anayasa yapmaktan dem vuranlar, bu hükmü anayasaya koyabilirler mi?

***

OLAY

7 Mayıs 2015’te İngiltere’de yapılan Parlamento seçimlerini, Başbakan David Cameron‘un Muhafazakar Partisi kazandı.

uk

Seçimlerde başarısız olduklarını belirten; İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband, Liberal Demokrat Parti Başkanı Nick Clegg ve sağcı Parti Başkanı Nigel Farage derhal istifalarını açıkladılar!..

İSTİFA ETMEMEK Mİ? EDEMEMEK Mİ?

Hayal edebiliyor musunuz; seçimleri kazanamadıkları için Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş istifa ediyor?!

Başarılı olmaları için Genel Başkanlıklara getirildikleri halde; başaramayınca istifa etmiyorlarsa pişkinliklerinden, edemiyorlarsa yürü ya kulum diyenlerden emir bekliyor olmalarındandır…

İstifa kültürü, kul değil birey kültürüdür. Gelişmiş Onur ve gelişmiş vicdan gerektirir.

Toplumu ilgilendiren işlerde istifa eylemi, kişilere bırakılmayacak kadar önemlidir. Bu nedenle yasalarla düzenlenmelidir.

Seçimlerde başarılı olamayan parti genel başkanları ile merkez karar yürütme kurulu üyeleri, yasal olarak otomatikman istifa etmiş sayılmalıdır!..

İki dönem üstüste başarılı olan kadrolar, cılkı çıkıncaya kadar işbaşında tutulmamalı, Kendilerinde keramet var sanılarak, başarısızlıklarında dahi onlardan medet umulmamalıdır. Yeni kadroların önü açılmalı, bilgilerini becerilerini aktararak yeni kadrolara danışmanlık yapmaları sağlanmalıdır.

Böylece kurumlar ve kuruluşlar vazgeçilemezler esaretinden kurtarılmalı; dinamikleşmeli, gelişmelidir. Vazgeçilemez kişi hayatını kaybetse, başka adam yok denilerek partiler kapatılacak mıdır? Vazgeçilmez olan kişi değil toplumdur; toplum adına kurumdur.

Anayasa yapmaktan dem vuranlar, bu hükmü anayasaya koymayı düşünürler mi?

*

altiokrasi20151211105859

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: