İBRET VERİCİ VE ÖRNEKLENDİRİCİ İSİMLENDİRMELER


Hoşgörü ilâhidir! Ama….

©Erol Erdoğmuş.

ornek_zalim

© photocredit

Dinsel veya siyasal görüşlere muhalif olanlar, saygısız ve toplum vicdanını kanatan kişilerse; karşı muhalifler için de saygısız ve toplum vicdanını kanatan görüşler değil midir? Her egemen başına buyruk davranırsa; toplumda kinler söndürülmez, körüklenir. Toplumca örnek ve ibret alınacak anıt insanlar, zalim insanlar vardır. Bu milletin geçmiş tarihinde de böyleleri vardır, Birinin varlığı, öbürünü yok edebilir mi?.

***

OLAY

Abdullah_Cevdet_2

Başkentimizin Çankaya ilçesindeki ABDULLAH CEVDET SOKAĞI’na, ülkemize anasının ak sütü kadar helal NOBEL kazandıran Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adı verildi. Kuşkusuz SANCAR adı çok daha nitelikli yerlere layık.

Sözgelişi, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ adı; AZİZ SANCAR KÖPRÜSÜ olarak değiştirilseydi, tartışılır mıydı?

DENGE TARTIŞILMAZLIKTA

Feyzullah BUDAK adlı yurttaşımız diyor ki: “O sokağa yıllar önce Abdullah Cevdet adı verilmekle, bu topluma karşı büyük saygısızlık yapılmıştır. Nihayet tabelanın yerine “Aziz Sancar” adının yazılması ise aleni saygısızlığın ortadan kaldırılması ve toplumdaki kanayan bir yaranın sarılması demektir”
[HÜRRİYET, 18 Aralık 2015]

Yurttaşımızın toplumunda kanayan yara olan Abdullah Cevdet Karlıdağ adı kime ait?.. İttihat ve Terakkinin kurucularından, Türkiye’de işçi ve kadın haklarını ilk savunanlardan, çok sayıda Batı Klasiğini Türkçeye kazandıran, siyasetçi, düşünür, göz hekimi, şair ve çevirmen… Tek kusuru ise; İslam Peygamberinin“İnsanın dini aklıdır, aklı olmayanın dini yoktur” hadisi doğrultusunda yazıp çizmiş olması.

Sizin dinsel veya siyasal görüşlerinize muhalif olanlar, saygısız ve toplum vicdanını kanatan kişilerse; muhalifleriniz için de sizinkiler saygısız ve toplum vicdanını kanatan görüşler değil midir?

Sizin için “Yavuz Sultan Selim Köprüsü” adı Onur verici iken; bir kesim yurttaşınızca toplum vicdanını kanatıcı olamaz mı?

Her egemen kendine göre isim koyar değiştirirse; toplumda kinler söndürülmez, körüklenir. Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur… Yüzyıllar geçer, arpa boyu yol gidilir.

Etkinlikte ve yetkinlikte toplumca örnek ve ibret alınacak anıt insanlar, zalim insanlar vardır.

Toplumlar onları unutmayarak, örnek ve ibret almayı sürdürmek amacıyla adlarının; güncel yaşantılarında yer alan sokaklara, caddelere, okullara, havalimanlarına, görkemli köprülere vb verilerek yaşatılmasını ister.

Bu milletin tarihinde –geçmişini kapsayan yaşantısında-; Yavuz Sultan Selim de vardır, küçümsenip itimsenen Abdullah Cevdet Karlıdağ da. Birinin varlığı, öbürünü yok etmez.

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü” adı; bazılarını onurlandırarak örnek, bazılarını öfkelendirerek ibret olsun.

Yaratılanı hoşgör, yaratandan ötürü. Hoşgörüsüzlük insani, hoşgörü ilahidir.

altiokrasi20151211105859

One Response

  1. Nusret Abeee… Yahu bari bana yazının tamamını gönder, aşağıdaki gibi gelince ne adamı öldürüypr ne de sağ bırakıyor durumundan kurtulayım.Senin özeline bari yazayım.Böyle olunca yayınlayabiliyorsun.Benden küsmemişsin değil mi?

    Saygılar Selamlar Münir

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: