Acı itiraf : Biz neden yapamadık !


Yapanlara özenmek, eserlerine imrenmek ve de iç geçirmek!

eserler

Yapabildiğimiz herşeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşardık- Thomas Edison; Başkası düştü mü, “çürük tahtaya basmasaydı” deriz. Kendimiz düşünce, bastığımız tahtanın çürük çıkmasından şikayet ederiz – Cenap Şehabettin; Yapabilirler çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar – Virgil; İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır – Jean Paul Sartre; Nerede olursanız olun, elinizdekilerle yapabileceğinizi yapın – Theodore Roosevelt; Düşünmek ve söylemek kolaydır, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak ise çok zordur – Ziya Gökalp; Başkaları için duyduğunuz kaygı, kendin için duyduğunuz kaygıların önüne geçtiği zaman olgunlaşmışsınız demektir – John Mac Noughton; Okunu hedeften öteye atan okcu, okunu hedefe ulaştıramayan okcudan daha başarılı değildir – Motnagıne; Gücünü aşan rolü üzerine alırsan, bu rolü, iyi oynamadığın gibi yapabileceğin rolü de terk etmiş olursun. Epiktotes…

***

“KEŞKE BEN DE YAPABİLSEYDİM”

ozcan_pehlivanoglu

Özcan Pehlivanoğlu – Türkiye ve Türk Dünyası, büyük bir coğrafyanın üzerinde oturuyor. Bu coğrafyayı gezdikçe üzerindeki nadide eserleri görüp, hem seviniyor hem de nefsime yeniliyorum. Nefsime yenilmemin tek sebebi, ömrü hayatımda böyle eserleri yapmayı başaramamış ya da yapılmasına vesile olamamış olmamdır. Çünkü herkes dünya üzerinde yaptığı hayırlı işler veya diktiği taş misali eserlerle anılır.

İnsanoğlu bunların nasıl yapıldığına pek bakmaz veya önemsemez! Örneğin Osmanlı’ya rüşveti sokan adam diye bahsedilen Rüstem Paşa’nın camisi İstanbul Eminönü’nde hala ibadete açık! Geçtiğimiz günlerde yine Anadolu’yu çok dolaştım. Bir Ağrı Doğubeyazıt’ta İshak Paşa Sarayı’na (1784) gittim, bir Isparta Uluborlu’da Alaaddin Keykubat Camii’ne (1231) uğradım. İkisine de hayran kaldım. Keza Türk Dünyasında ecdadın bize bıraktığı böyle eserler çok…

İnsanlar, yaptıkları işler ve diktikleri eserlerle unutulmuyorlar ve bir milletin yaşamına etki ediyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk te öyle değil mi? Savaşlar kazanmış, devlet kurmuş yetmemiş bugün bile işlevini sürdüren fabrikalar, demir yolları yapmış… Örneğin hala ayakta olan Karabük Demir Çelik gibi! İnsan, ülkem ve Türk Milleti adına yapılanlardan dolayı, bunları yapanlara özeniyor ve imreniyor!

Ben 12 Eylül 1980’den önce rahmetli Süleyman Demirel’e çok kızar ve eleştirirdim. Ama ne zaman ki, Karakaya ve Keban Barajlarını gördüm, sırf bunların hatırına bile, Demirel’e laf söylemeye tövbe ettim.

Şimdi ülkemi gezdikçe yeni imar hareketleri görüyorum. Hızlı trenler, yollar, köprüler, havaalanları, hastaneler, barajlar, üniversiteler, camiler vs. bir sürü şey yapılıyor. Ben bunları yapanlara muhalif, bir Türk Milliyetçisiyim. Ama böyleyim diye bu yapılanları görmezden gelemem. Bizim neslimiz, Boğaziçi’ne yapılan ilk köprüye karşı çıkanların sonra da sattırmam diyen aynı kişilerin itirazları ile büyüdü!

Türk Milliyetçileri neden iktidar olamıyor?” diye soran her arkadaşıma; Marmaray’ı, Yenikapı Metro İstasyonu’nu, İstanbul’u sarmalayan tünelleri, Ankara – Konya hızlı trenini, Eskişehir – Yalova arasındaki köprüyü yetmedi Çamlıca tepesinde yükselen muhteşem camiyi gördünüz mü? diye karşılık veriyorum. Yavuz Selim Köprüsü de işin cabası! Hem Çamlıca’daki caminin inşası ile Mimar Sinan’ın muhteşem eseri Süleymaniye aynı mantığa dayanıyor. Bu Türkler açısından doğru mantıktır.

Vatandaş; lafa, söze, vaade değil eline fırsat geçince, doğru veya yanlış bir şey olsa da somut işler yapana meylediyor. Gidin sorun, aynı şeyi “Kaçak Saray” için bile söyleyecek ve muhteşemlikten söz edeceklerdir.

Yaklaşık iki yüzyıldır siyasal bir mücadele veren Türk Milliyetçileri somut olarak ne yaptı diye sorsanız, her halde aklınıza hemen gelecek bir şey olmayacaktır. Halbuki, Türkiye Cumhuriyeti devletini bile Türk Milliyetçileri kurdu ama onu bile anlatmak konusunda, büyük bir acz yaşıyoruz.

Yapılanları; rüşvetçi Rüstem Paşa, genelevci Matild Manukyan, bir tür kumar olarak gördüğümüz milli piyangocu Nimet Abla bile yapsa makul karşılayan bir insan yapısının oluşturduğu toplum psikolojisi ile karşı karşıyayız. Onun için, şu işi de Türk Milliyetçileri yapmıştır, diyemeyişime çok üzülüyorum. Haydi genelleme yapmayayım keşke “ben de yapabildim” diyebilseydim, dünyalar benim olurdu.

Allah’a duam, bunlardan daha büyük işler yolu eli ile Türk – İslam Alemine ve insanlığa hizmet etme fırsatı yakalamaktır. Bir Türk Milliyetçisi olarak buna muktedirim. Sizler birer Türk Milliyetçisi olarak buna muktedirsiniz. Allah; bu memleketi satan, milletin parasını çalan ve yaptığı işlerle göz boyayanlarla, mukayese edilmeyecek derece, büyük eserler yapmak sureti ile adımızı tarihe yazdırmayı nasip etsin.

*

ozcan_pehlivanoglu1

email

twitter

rubasam

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: