AB Zirvesi : Davutoğlu’nun 2 katılımı…


Türkiye’siz Çözüm Çıkmaz !

eu_tr

***

Türkiye, mülteci krizi ile mücadelede hızlanan diplomasi trafiği çerçevesinde AB üye ülke liderleri ile son bir ayda ikinci kez bir araya geliyor.

29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Liderler Zirvesi’nin [ayrıntı/detail] ardından, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Yunanistan, İsveç, Avusturya, Finlandiya ve Türkiye liderleri, bugün Brüksel’de mülteci krizi ile mücadele konulu mini zirvede buluşuyor. [Brüksel Ziyareti Öncesi Basın Toplantısı]

“Göç Konusunda Fikirdaş Ülkeler” kavramı, 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Liderler Zirvesi öncesi bir araya gelen, Almanya önderliğindeki dokuz üye ülkenin “mültecilerin yeniden yerleştirilmesi” konusunda hemfikir olması ve sorumluluk almaya karar vermesi ile oluşturulmuştu. Türkiye’nin de davet edildiği grubun, 17-18 Aralık 2015 AB Liderler Zirvesi [ayrıntı/detail] öncesi gerçekleştireceği mini zirvede, [ayrıntı/detail] Suriyeli sığınmacıların AB ülkelerine ‘yeniden yerleştirmeleri’ ele alınırken, sınır güvenliği ve insan kaçakçılığı ile daha etkin mücadele konuları da masada olacak. Mini zirvenin, AB Liderler Zirvesi sonuçlarına da etki etmesi bekleniyor.

Tarihinin en büyük mülteci akını ile karşılaşan Avrupa, hatırlanacağı üzere mülteci krizi ile mücadelede Türkiye ile ortak hareket etme kararı almış ve geçtiğimiz aylarda taraflar arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşanmıştı. Mülteci krizi ile mücadelede Türkiye’nin üzerindeki yükü paylaşma konusunda istekli ve hevesli davranan Avrupa, bu Zirve ile soruna kalıcı çözüm bulunması konusunda önemli bir adım atıyor. Zirve’ye Türkiye’nin de davet edilmesi ise, bu krize Türkiye’siz çözüm bulunamayacağını bir kez daha gösteriyor.

“Türkiye’nin AB Uzmanı” İKV olarak, her ne kadar mülteci krizi gibi insani ve yakıcı bir sebepten olsa da, üyelik müzakerelerinin 10’uncu yılında Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan hareketliliği destekliyor ve mülteci krizine ortak çözüm bulunması konusunda taraflar arasında sürdürülen sıcak ilişkiyi memnuniyetle karşılıyoruz.

İKV olarak, bu hızlanan işbirliği ve temasların somut eylem ve ilerlemeye dönüşmesini arzu ederken; bu canlılığın ülkemizin üyelik müzakereleri sürecine de yansımasını temenni ediyoruz.

Bu çerçevede geçtiğimiz ay sonunda liderler tarafından karara bağlanan, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği sürecinin hızlandırılması; müzakere sürecine ivme kazandırılması ve taraflar arasında üst düzeyli işbirliklerinin bir an önce gerçekleştirilmesi kararlarının da hayata geçirilmesini bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkemizi reform çalışmalarına hız vermeye; Avrupa’yı ise üyelik sürecini ilerletmeye çağırıyoruz. [Haberin kaynağı]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: