PENÇESİZ ASLAN DEMOKRASİSİ…


…«sirki»nde haksız çıkar sağlayan fırsatçı siyasiler!

©Erol Erdoğmuş.

aslan

İktidar, “Asıl işlerde çalışan taşeron işçilere kadro” vaadini henüz yerine getirmedi. Taşeron işçileri, “Söz verdiniz, taşeron işçilere kadro istiyoruz!..” diyorlar. Seçilmeden önce; “Sen aslansın, kaplansın!.. Sen ne dersen o olur… Dile benden ne dilersen…” allama pullamalarıyla ve açık artırmaya çıkardıklarıhesapsız kitapsız vaatleriyle iktidar koltuğuna oturan politikacılar; vaatlerini yerine getirmezlerse, iş işten geçtikten sonra beğenmeyen kızını vermesin misali; “Beğenmiyorsan bir daha oy vermezsin…” pişkinliği sergilerler!.. Peki çaresi?!

***

OLAY

AKP Hükümeti, 1 Kasım seçimlerinden önce verdiği “Asıl işlerde çalışan taşeron işçilere kadro” vaadini henüz yerine getirmedi. Kamudaki hangi işlerin asıl ve yardımcı işler olduğunun tespitinin ardından bu vaadin yerine getirileceğini söyleyen AKP’ye taşeron işçilerden tepki geldi.

81 İlden Ankara’ya gelen ve asıl iş, yardımcı iş tanımlamasına karşı çıkan taşeron işçileri, “Söz verdiniz, taşeron işçilerine kadro istiyoruz!..” dediler.

SEÇMEN PENÇESİZ ASLAN

Politika; politikacılara bırakılmayacak kadar önemlidir, politikacılara bırakılırsa ellerinde nalıncı keseri olur, kendilerine yontar.

Seçilmeden önce; “Sen aslansın, kaplansın!.. Sen ne dersen o olur… Dile benden ne dilersen…” allama pullamalarıyla ve açık artırmaya çıkardıklarıhesapsız kitapsız vaatleriyle iktidar koltuğuna oturan politikacılar; vaatlerini yerine getirmezlerse, iş işten geçtikten sonra beğenmeyen kızını vermesin misali; “Beğenmiyorsan bir daha oy vermezsin…” pişkinliğindedirler!..

İktidar olduktan sonra vaatlerini yerine getirmeyen politikacıların; insanların iyi niyetinden yararlanarak onları kandırıp kendine haksız çıkar sağlayan fırsatçılardan ne farkı var?

Seçmenlerin politikacılarca pençesiz aslana çevrildiği antidemokratik uygulamadan kurtulabilmesi için, seçmenlerinpolitikayı politikacılara bırakmaması şarttır.

NE YAPILMALI?

1) Gerçekleşmesi beklenen vaat hangi siyasi parti tarafından yapıldı?

2) Bu siyasi parti iktidar veya iktidar ortağı olduğu anda, halka borçlanır.

3) Vaadini yerine getirmemekte direniyorsa;

4) Başta Parti Genel Başkanı olmak üzere, parti politikalarını belirleyen Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyeleri, seçmen kuruluşlarınca dava edilmeli, partileri kapatılmalı ve siyasi faaliyetlerden men edilmelidirler.

5) O zaman hesapsız kitapsız vaat açık artırmaları şıpın işi kesilir, politikacılar yapabilecekleri vaatlerde bulunur, seçmeni çileden çıkarmazlar. Demokrasi sözde değil, gerçekte olur.

BU ÖNERİ YENİ ANAYASA EDEBİYATI YAPANLARIN DİKKATİNE SUNULUR.

*
tltv_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: