AKILLA OLMUYORSA KUR’AYLA TEK ADAY SEÇMEK


ychp2

Hâl Çaresi
Can Yücel

©Erol Erdoğmuş.

Y-CHP teknesi nde olağan ya da olağanüstü kurultay toplansın, mürettebat -parti üyeleri-, kaptanı -Genel Başkanı- ve zabitanı -Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyelerini- yeniden seçsin çalkantısı sürüyor. YCHP iki parça. İlk parça, uzağı göremeyen miyop partililerden oluşuyor. İkinci parça; 5’e bölünmüş ve kendini zayıflatmış durumda. Sahaya çıksalar da, çıkmasalar da maçı kaybetmeleri kaçınılmaz görünüyor. Peki ne olacak?!

***

OLAY

Y-CHP teknesi nde olağan ya da olağanüstü kurultay toplansın, mürettebat –parti üyeleri-, kaptanı –Genel Başkanı– ve zabitanı –Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyelerini yeniden seçsin çalkantısı sürüyor.

Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Muharrem İnce, Mustafa Balbay, Umut Oran kaptalığa talip.

YCHP iki parça. İlk parça, uzağı –geleceği– göremeyen miyop partililerden oluşuyor. Geleceğin ne getireceğini, ne götüreceğini kestiremedikleri için; denize düşen yılana sarılırcasına şimdi’ye, Kılıçdaroğlu’na sarılmışlar.

Kılıçdaroğlu’nun limana ulaştıramayan –seçim kazandıramayan-, açık denizde bocalatan kaptanlığının devamından yanalar ve bölünüp parçalanmamış durumdalar.

İkinci parça; ileriyi görerek kaptanın ve zabitanın değiştirilmesini , “Ümit Kocasakal“, “Metin Feyzioğlu“, “Muharrem İnce“, “Mustafa Balbay” veya “Umut Oran“‘dan birine oy vermeyi düşünerek 5’e bölünmüş ve kendini zayıflatmış durumda.

Tek adaylı birinci parça 1/1=1 bütünlüğündeyken, ikinci parça 1/5=0,2 bölünmüşlüğünde ve Kılıçdaroğluna açıktan 0,8 avans vermiş konumda. Sahaya çıksalar da, çıkmasalar da maçı kaybetmeleri kaçınılmaz görünüyor.

AKILLA OLMUYORSA KUR’AYLA OLMALI

1) Beş aday ayrıntılı bildirgelerini, ayrı ayrı kamuoyuna açıklamalıdırlar.

2)Beş aday gizlice gözlerden ırak bir otele kapanmalı ve kendi aralarında, gizli oy açık sayım yöntemiyle eğilim yoklaması yapmalı.

Her aday kendisi hariç, diğer dört adaya oy vermeli, 3 ya da 4 oy alan adayda yoğunlaşılarak, ortak bildirge hazırlanmalı ve diğer 4 aday, adaylıktan çekilmelidir.

3)Olmuyor, anlaşamıyorlarsa bu kez, Noter huzurunda yapılacak ad çekme ile 1 aday belirlenmeli ve öbürleri adaylıktan çekilmelidir.

Bunu yapamıyorlarsa, al birini vur ötekine.

*
tltv_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: