BASIN HÜRDÜR SANSÜR EDİLEMEZ PARADOKSU


üç_maymun

Basını sadece iktidarlar mı sansürlüyor?

©Erol Erdoğmuş.

Hükümet dışındaki çıkar çevrelerinin, aleyhlerinde yayınlanacak yazıları adam satın alarak sansürledikleri biliniyor. Sansürün bu ikinci türünü, üçüncüsü olan DOĞAL SANSÜR izliyor. Hükümetlerin, çıkar çevrelerinin ve umursamaz iletişimcilerin takdirine kalmış basın ve haberleşme hürriyeti, kökleşmiş inanışlara aykırı paradoks değil midir! Peki ne yapmak gerekiyor?

***

ÖNSÖZ

T.C. Anayasasının 28. Madde si, “Basın hürdür, sansür edilemez. (…)” hükmünü taşımaktadır.

Bilindiği gibi sansür, her türlü yayının, sinema ve tiyatro eserlerinin hükümetçe önceden denetlenmesi işi , yayın ve gösterilmesinin izne bağlı olması, sıkı denetimi olarak tanımlanmaktadır.

ANAYASAMIZIN ÖNGÖRDÜĞÜ SADECE HÜKÜMETÇE UYGULANAN SANSÜRÜDÜR. Oysa, hükümet dışındaki çıkar çevrelerinin, aleyhlerinde yayınlanacak yazıları adam satın alarak sansürledikleri bilinmektedir. Sansürün bu ikinci türünü, üçüncüsü olan DOĞAL SANSÜR izler.

Doğal sansür; yayın organlarının hiçbir art niyetleri olmadığı ve istedikleri halde erişemedikleri haberlerden hiç söz etmemeleri, sıfırla çarparak yok saymalarıdır.

Beri yandan Anayasamızın 22. Madde si, “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir” buyurmaktadır.

Hükümetlerce ve çıkar çevrelerince MAKSATLI, iletişimciliğin doğası maksatsız olarak atlanan haberler; HERKESİN HABERLEŞME HÜRRİYETİNİN İHLALİ DEĞİL MİDİR?

Halböyleyken; hükümetlerin, çıkar çevrelerinin ve umursamaz iletişimcilerin takdirine kalmış basın ve haberleşme hürriyeti, kökleşmiş inanışlara aykırı paradoks değil midir?

ÇÖZÜM: DÜNCELİN GÜNCELLENMESİ OLMALIDIR

Haber ırmağı her an, güncelden düncele doğru hızla akmaktadır. Haber avcılarının isteseler de yakalayamayıp atladıkları haberler daima vardır.

Radyolar ve Tv’ler bir sonraki haber bültenlerinde, internet medyası anında, gazeteler ertesi günkü sayılarında; hangi yayın organında yayınlaandığını belirterek, haberin özetini dinleyicilerine, izleyicilerine ve okurlarına duyurmalı ve onların haberleşme özgürlüğünü ihlal etmemelidir.

*
tltv_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: