Avrupa Gündemi: Öne çıkanlar…


İçeriden ve Dışarıdan Haftaya Bakış!

bülten

***

10kasım

*

ikv_logo2

*

tusiad_bxl

§ AB Komisyonu Başkanı Juncker, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 1 Kasım’daki seçimler sonrasında gönderdiği mektupta AB’nin Türkiye’de kurulacak yeni hükümet ile her alanda birlikte çalışmaya hazır olduğunu, özellikle sığınmacı ve göç yönetimini destekleyen alandaki eylem planının uygulanmasında ilerleme sağlamaya istekli olduklarını belirtti.

§ AB Konseyi Başkanı Donald Tusk 1 Kasım’da gerçekleşen genel seçimler sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na gönderdiği kutlama mektubunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve hükümete tazelenen güven temel alınarak, toplumda güvenin yeniden inşası, hukukun ve temel hakların güçlendirilmesi ve siyasi muhalefetle yapıcı bir çalışma yürütülmesi üzerine çaba harcanacağına yönelik inancını dile getirdi.

§ Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Başkanı Juncker’e cevaben gönderdiği mektupta AB’ye tam üyelik müzakerelerini sürdürmekte olan Türkiye’nin göç de dahil olmak üzere her türlü alanda AB ile işbirliği geliştirmesinin tüm bölge için yararlı olduğunu belirtti ve geçtiğimiz birkaç ayda AB’nin Türkiye’ye olan ilgisinin tam üyelik müzakerelerinin ileriye taşınması konusunda da sürmesini umduğunun altını çizdi.

§ Avrupa Yatırım Bankası Halkbank aracılığı ile kobilere 200 milyon €’luk kredi kullandıracak.

§ AB Komisyonu, AB ve ABD arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması müzakereleri kapsamında sürdürülebilir kalkınma başlığı içeriğindeki istihdam ve çevre alanlarıyla ilgili metin önerisini yayımladı.

§ 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan G20 zirvesine Avrupa Birliği’ni temsilen Donald Tusk ve Jean-Claude katılacak.

§ AB Komisyonu olağan dışı sığınmacı akımına uğrayan Slovenya’ya 10,1 milyon € acil kaynak aktaracak.

§ AB Komisyonu Avrupa’da ulaşım ağlarını birleştirmeyi amaçlayan “Avrupa’yı Birleştirme” programı kapsamında ulaşım projelerine 7,6 milyar € kaynak sağlanacağını açıkladı.

§ Vergi ödemekten kaçınmanın önlenmesi için AB ve Andorra yeni bir vergide saydamlık anlaşması müzakerelerini tamamladı.

tusiad9nov

[PDF format]

§AB Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Genişleme Politikası’ndan sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, 1 Kasım genel seçimlerinin yüksek katılımlı gerçekleşmesinin Türk halkının demokratik sürece güçlü bir şekilde bağlı olduğunu teyit ettiğini belirtti.

§AB Komisyonu tarafından hazırlanan 2015 yılı Türkiye İlerleme Raporu taslağında yer alan tespitlere göre Geçici Hükümet, AB katılım sürecini yeniden canlandırmaya yönelik girişimlerde bulunmuştur ancak, bu yönde atılan adımlara rağmen hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü alanlarında Avrupa standartlarıyla uyumsuz yasal değişiklikler gerçekleştirilmiştir.

§1 Kasım Pazar günü Azerbaycan’da gerçekleştirilen parlamento seçimleri sırasında Azerbaycan makamları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları ve Ofisi arasında seçim gözetmenlerinin sayısı konusunda uzlaşıya ulaşılamamış ve bu durum AGİT / DKİHO’nun seçim gözlemciliği görevini iptal etmesine neden olmuştur.

§Avrupa Birliği, Ürdün’e sığınan Suriyeli mültecilere yardım amaçlı olarak Ürdün hükümetine 28 milyon € insani yardım sağladı.

§ASEM Dış İşleri Bakanları toplantısı 5-6 Kasım’da Lüksemburg’da gerçekleştirilecek.

§Ticaretten sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström ve Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Tim Groser AB ve Yeni Zelanda arasında bir serbest ticaret anlaşması müzakere edilmesi için olasılıkları değerlendirmek üzere Brüksel’de bir araya geldiler.

§Göç ve iç işlerinden sorumlu AB Komiseri Dimitris Avramopoulos ve AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz 4 Kasım Çarşamba günü Yunanistan’a gidiyor.

§İnsansız hava araçlarının (drone) ticari, güvenlik ve eğlence amaçlı olarak kullanımına ilişkin kuralların değerlendirildiği rapor Avrupa Parlamentosu Ulaşım Komisyonu’nda onaylandı.

§AB Dönem Başkanlığı görevi 1 Ocak 2016 tarihinde Hollanda’ya geçecek.

§2 Kasım Avrupa Eşit Ücret Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte kadın – erkek eşitliğinin AB’nin temel değerleri arasında olduğuna dikkat çekildi.

tusiad4nov

[PDF format]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: