Béla Bartók TRT Belgesel’de!


Garaman’dan gelir Iken

Bartok, 1936 yılındaki Türkiye gezisinde Adnan Saygun ile birlikte Anadolu'yu dolaşmış ve özellikle Osmaniye yöresindeki türküleri birlikte notalamışlardır.Ankara Devlet Konservatuarı'nda Türk Halk Müziği arşivi oluşturulması için çalışmalar yapan sanatçının Türkiye'deki araştırmaları, 1976 yılında Macar Bilimler Akademisi tarafından yayımlandı.

Bartok, 1936 yılındaki Türkiye gezisinde Adnan Saygun ile birlikte Anadolu’yu dolaşmış ve özellikle Osmaniye yöresindeki türküleri birlikte notalamışlardır.Ankara Devlet Konservatuarı’nda Türk Halk Müziği arşivi oluşturulması için çalışmalar yapan sanatçının Türkiye’deki araştırmaları, 1976 yılında Macar Bilimler Akademisi tarafından yayımlandı. http://www.turkishmusicportal.org/page.php?id=43&lang2=en

***


pinar_senel

Pınar Şenel – 20.yy. besteciliğine yön verenlerden biri olarak Klasik Batı müziğinde özel bir yeri olan Macar kompozitör ve müzikolog Bela Bartok’un [1] 1936 yılında Ankara ve Adana çevresinde türküler derlemiş olmasının ardındaki öykü anlatan belgesel, onun “Doğanın sesidir” dediği halk müziğine yaptığı etnomüzikolojik [2] katkılara odaklanıyor.

Yapımı bir yıl süren belgesel, Bela Bartok’un ülkemize gelişinin 80.yıldönümünde TRT televizyonlarında [3] yayınlanacak. Macar Radyo ve Televizyon Kurumu ve diğer ilgili kurumların katkılarıyla gerçekleştirilen yapım, Bela Bartok’un Türk halk müziğine katkılarına bir saygı duruşu ve konu hakkında kamuya hitap eden kapsamlı bir araştırma ve kalıcı kaynak olma niteliğini taşıyor.

Yönetmen: Pınar Şenel

Kamera: Çetin Altunsoy, Aziz Danyıldız

Kurgu: Mustafa Turgut

Illustrasyon: Márton Takáts

Çeviri: Leyla Önal

Süre: 43 mins. 43 perc.

Altyazı : Macarca ve ingilizce

TRT BELGESEL

6 Kasım, Cuma, 23.25 [4]

8 Kasım, Pazar, 14.35 [5]

13 Kasım, Cuma, 01.25 [6]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: