ÇARPILIR DÜZELİR MİYİZ?


Ameliyatlık «hastalar!»

©Erol Erdoğmuş.

 

 

Şimdi artık «temizlik» vakti. Peki CHP, HDP,MHP kendi içinde «temizlik» yapabilecek «güç ve cesareti» bulabilecek mi? Örneğin CHP, ‘özüme dönüyorum!’; MHP, ‘artık stepneliğe son, titre ve kendine gel!’; HDP, ‘terör ve Kandil ile dirsek teması bile yok artık!’ diyebilecek mi? ‘Hadi canım sen de, yine saçmalıyorsun’ diyecekleri duyar gibi oluyorum. – nö." width="300" height="209" class="size-medium wp-image-73345" /> Şimdi artık «temizlik» vakti. Peki CHP, HDP,MHP kendi içinde «temizlik» yapabilecek «güç ve cesareti» bulabilecek mi? Örneğin CHP, ‘özüme dönüyorum!’; MHP, ‘artık stepneliğe son!’; HDP, ‘terör ve Kandil ile dirsek teması bile yok artık!’ diyebilecek mi? ‘Hadi canım sen de, yine saçmalıyorsun’ diyecekleri duyar gibi oluyorum. – nö.

Şimdi artık «temizlik» vakti. Peki CHP, HDP,MHP kendi içinde «temizlik» yapabilecek «güç ve cesareti» bulabilecek mi? Örneğin CHP, ‘özüme dönüyorum!’; MHP, ‘artık stepneliğe son, titre ve kendine gel!’; HDP, ‘terör ve Kandil ile dirsek teması bile yok artık!’ diyebilecek mi? ‘Hadi canım sen de, yine saçmalıyorsun’ diyecekleri duyar gibi oluyorum. – nö.” width=”300″ height=”209″ class=”size-medium wp-image-73345″ /> Şimdi artık «temizlik» vakti. Peki CHP, HDP,MHP kendi içinde «temizlik» yapabilecek «güç ve cesareti» bulabilecek mi? Örneğin CHP, ‘özüme dönüyorum!’; MHP, ‘artık stepneliğe son!’; HDP, ‘terör ve Kandil ile dirsek teması bile yok artık!’ diyebilecek mi? ‘Hadi canım sen de, yine saçmalıyorsun’ diyecekleri duyar gibi oluyorum. – nö.

© photocredit

Kadıncağız eli yüzü çarpık özürlü çocuğunu götürmedik hekim, hacı hoca üfürükçü kalmamış. Düzeltsinler diye… Son gittikleri hoca tam okuyacakken çocuk, evliyanın sandukasını tekmelez mi?!.. Ana kalbi değil mi, “Yapma evladım, çarpılırsın!..” deyince kadıncağız,hoca; “Bırak hanım çarpılsın, belki düzelir” deyivermiş. Türkiye’de ise ilaçla tedavilerin sonuç vermediği durumlarda, çarpılıp düzelme sözkonusu olacak, ameliyat –devrim– gerekecek; devrimcilik ve laiklik ilkelerini köreltmemiş CHP, toplum tarafından ameliyata davet edilecek…

***

FIKRA

Kadıncağızın eli yüzü çarpık özürlü bir çocuğu varmış. Hekimler işin içinden çıkamamışlar. Hacılardan hocalardan medet umar hale gelmiş kadıncağız.

Filanca hocanın nefesi kuvvetli, bir okusun çocuk düzelir demişler çocuk düzelmemiş. O hacıya, bu hocaya götürmüş fayda yok. Şu hocanın nefesi hepsinden kuvvetli, bir de ona götür okut demişler.

Hoca okuyacakken çocuk, evliyanın sandukasını tekmelez mi?!.. Ana kalbi değil mi, “Yapma evladım, çarpılırsın!..” deyince kadıncağız,hoca; “Bırak hanım çarpılsın, belki düzelir” deyivermiş.

ÖZÜRLÜ ÇOCUK KİM?

Özürlü çocuk; kendini birey bilinci netliğinde yönetmekten aciz, kendi içinden ve dışından başkalarınca yönetilmeye muhtaç toplum.

Bu toplumun ekonomik ve sosyal sorunları, tedaviye muhtaç hastalıkları. Hekimleri, yöneticileri. İlaçla tedavi eden hekimler revaçta. İlaçla tedavinin riski yok. Amasya’nın bardağı, biri olmazsa biri daha reçeteler birbirini kovalıyor. İlaçla tedavinin yeterli olmadığı hastalıklarda, neşterle riskli tedavi sözkonusu olabiliyor.

Hastalar –seçmenler– ilaçla risksiz tedavi hekimlerini tercih ediyorlar. Ameliyat son çare. AKP, MHP ve CHP hekimleri ilaçla tedaviden yana. CHP 1946’dan bu yana, ilaçla tedaviyi diline dolamış olsa da; 27 yıllık tek parti iktidarını kaybettiği 1950’den itibaren Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, AKP tek parti iktidarı olabildikleri halde, CHP olamadı.

Niçin? CHP ilaçla değil,ameliyatla tedavi –devrim– partisiydi… Toplum onu yaşatacak kadar taraftarı her zaman sağladı, tabela partisi haline getirmedi. TBMM’de ağırlığını hissettirmesini, kritik dönemlerde devletin sigortası olmasını istedi.

İlaçla tedavilerin sonuç vermediği durumlarda, çarpılıp düzelme sözkonusu olacak, ameliyat –devrim– gerekecek; devrimcilik ve laiklik ilkelerini köreltmemiş CHP, toplum tarafından ameliyata davet edilecektir.

CHP özünden uzaklaştırıldığı, piyasa partileri yörüngesine sokulmaya devam edildiği süre içinde tabela partisi haline gelecek ve altıok bayrağını kaptıracaktır.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: