Kazanan Kim?


Kaybeden kim ve niçin ?

nh1

©Nazmiye Halvaşi

Hüzün, düş kırıklığı, burukluk biraz da harcanan emeklerin Türkiye genelinde seçmen üzerinde gereken ve beklenen etkiyi yapmaması, terör destekli oynanan oyunlar... Hepsini mikserinize koyup iyice karıştırın, işte size Erken Seçim Kokteyli!

Hüzün, düş kırıklığı, burukluk biraz da harcanan emeklerin Türkiye genelinde seçmen üzerinde gereken ve beklenen etkiyi yapmaması, terör destekli oynanan oyunlar… Hepsini mikserinize koyup iyice karıştırın, işte size Erken Seçim Kokteyli!

1 Kasım 2015 seçimleri Türkiye’nin yeni yüzüdür! Ya bu yüzü değiştirirsiniz ya da alışırsınız.. Siyaset strateji ve taktik işidir. Sosyaldemokrat bir parti olma sancılarını yaşarken, bu anlayışa uygun çıkışlar yapamadı. Azınlıkta kalan yüzü Avrupa’ya dönük, Atatürk çizgisini benimsemiş seçmenin tutunmasıyla doğal tabanı olan yüzde yirmiyi ancak bu kadar aşabildi. Peki, artık CHP’nin başarı için yolu kapalı mıdır?

AKP’mi kazandı?
Türkiye mi, muhalefet mi kaybetti?
1 Kasım 2015 seçimleri Türkiye’nin yeni yüzüdür! Ya bu yüzü değiştirirsiniz ya da alışırsınız..
Seçim sonuçlarından söz etmiyorum! Seçime karar verilişinden ve 1 Kasım’a giden süreçten söz ediyorum.. Seçim sürecinde CHP etkisiz eleman konumunda kaldı! Sonucunda aldığı oy ve çıkardığı MV sayısına baktığımızda sonucun değişmediği görülüyor. Bu belki de bir tercihti. CHP, 1 Kasım seçimine giderken MV Adaylarını değiştirmeyeceğini söylediğinde bu tercihi yapmış olduğu algısı oluştu seçmende..

1

AKP ve özellikle Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçim sonuçlarını kabullenmedi! “Seni başkan yaptırmayacağız!” diyerek yola çıkan ve barajı aşan HDP’yi tekrar barajın altında bırakmak ilk hedefleriydi! Hukuk devleti normlarından da, teamüllerden de uzaklaşarak tekrar seçim kararı aldı Cumhurbaşkanı… Kararı alırken planını da çoktan yapmış, uygulamaya koymuştu.. 7 Haziran’da sandığa gittik. 7 Temmuz’da terör hortladı! Daha önce sosyal medyada birkaç kez yazdım. PKK bu görüntüsü ile AKP’ye hizmet ediyor diye.. Bir olay olduğunda bunun sonucunun kime yaradığına bakmak gerekir!
Peki neden?
HDP’nin meclise girmesi, kürt siyasi hareketini yasal ve siyasal zemine taşıdı! Sadece kürt bölgesinden değil, ülkenin aydın, ilerici ve özgürlükçü kesimlerinin de tercihi oldu..
PKK ve bağlantıları elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi kaldılar. Normalleşmek terör örgütünün işine gelmez..
Gelmedi..
HDP Türkiye Solunda kendine yer edindi. Bir koalisyon olan parti kendi iç sorunlarının yanında iktidarın baskısı ile de başbaşa kaldı..

MHP, tarihinin en kötü sürecini yaşıyor! 7 Haziran sonrası tutumu, liste dışı bıraktığı adayları ile tepki aldı kendi tabanından. Meral Akşener sadece MHP’nin değil diğer partilerin tabanlarındaki kadınların da sevdiği bir MV idi örneğin..

AKP, MHP’den her zaman istediğini TBMM’de alıyor.. Bu durum gittikçe Cumhurbaşkanı ve Başbakanın da milliyetçi seçmene yönelen söylemleriyle birleşince tabanın doğrudan AKP’ye oy vermesine neden oldu. Kısacası milliyetçi tabanın ciddi bir kesimi MHP’yi aracı olmaktan çıkarıp doğrudan AKP’ye yöneldi.. MHP bu sürecin asıl aktörü oldu. “Hayır” ları ile yarattığı algı, seçmeni yeni çözüm arayışına itti. Koalisyon seçeneklerini kilitleyen MHP kendi sonunu hazırladı. Neredeyse baraj sorunu yaşayacak hale geldi. Stratejik davranan AKP, milliyetçi tabanı çok kolay ele geçirdi..

Kısacası, tırmandırılan şiddet ile HDP’yi ve seçmenini baskı altına alan AKP, beş ay gibi kısa bir sürede milliyetçi oyları toplayarak neredeyse iki partiyi de barajın altında bırakacak noktaya getirdi. Bunu yaparkan çok ince hesaplar yapıp adaylarını yeniden belirledi. Bu süreçte 400 MV talebi aslında hayal değildi!
Siyaset strateji ve taktik işidir aynı zamanda..
CHP, uzun yıllardır iktidara yaklaşamadı. Bu durumu çok ciddi sorgulaması gerekirken zaman zaman yaptığı kadro değişimi/yenilemelerle yola devam etti. Sosyaldemokrat bir parti olma sancılarını yaşarken, bu anlayışa uygun çıkışlar yapamadı. Azınlıkta kalan yüzü Avrupa’ya dönük, Atatürk çizgisini benimsemiş seçmenin tutunmasıyla doğal tabanı olan yüzde yirmiyi ancak bu kadar aşabildi.

AKP kendi başarısı için her türlü yolu denedi ve bizim dışımızdaki partilerden aldığı oylarla başardı(!).. Sonuçlar her zaman tartışmalı olacaktır!

Diğer taraftan CHP’nin başarı için yolu kapalı mıdır?
Buraya biraz bakmak gerekiyor..

CHP’nin başarmak için yapması gerekenler vardır! Bu konudaki düşüncelerimi bir sonraki yazıda ele alacağım. Partimdir, üzgünüm bu sonuca.. Fakat objektif bir yaklaşımla yazacağım düşüncelerimi.. Çünkü iktidar istiyorum! Partide değil! Ülkede… İğneyi başkasına batırmadan önce çuvaldızı kendimize batırmak şart!

Yine seçmenin beş ay arayla yaptığı oy verme tercihindeki öncelikleri bilinçli olarak değiştirildi! Gittikçe ağırlaşan ekonomik şartlar 7 Haziran seçimlerinin gündemini oluştururken, terör korkusu 1 Kasım’ın asıl gündemiydi. Tek parti iktidarını kaybedip terörle tekrar tanıştığını düşündü seçmen. Geri kalmış toplumlarda algıyı yönetmek kolay! AKP seçmen algısı ile en iyi oynayan parti! CHP’de dahil olmak üzere muhalefet seçmenin terör duyarlılığı karşısında hızla yeni strateji geliştirip beklenen yanıtları yeterince veremedi.. AKP’nin kurduğu oyunu bozamadılar!

2

Bu normal bir seçim değildi. Demokrasi araç olarak kullanıldı! Seçim mühendisliği yapıldı! Sonuçları çok konuşulacak bir seçimi tamamladık. Sonuçların doğruluğu benim gibi milyonlarca seçmende soru işaretidir. Fakat biz siyasetçiler bunların arkasına sığınarak seçim sonuçlarına bakarsak yeni bedeller öderiz! Oynanan oyunu da, sonucu da doğru okuyacağız! En azından kendi adıma bunu söyleyebilirim.. CHP’yi yazacağım makalemle siz okurlarımla düşüncelerimi paylaşacağım.. Yarın yeni bir gün.. Yeni güne başkalarını suçlamadan, “nerden başlamalıyım/ız?” diye sorarak başlayacağım.
Düştüğün yerden kalkacaksın..!
Sevgiyle ve dostça kalın..
1Kasım 2015 / Datça

*

email

twitter

facebook

web_nh

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: