1923 – ∞ : Cumhuriyet Bayramın(m)ız Kutlu olsun!


İçinde bulunduğun olumsuzlukların ve karamsarlıkların dağıtılacağı günler yakındır…

tsk

© photocredit

***

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLİ BAYRAMI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yılını idrak ediyoruz…

Bütün Türk vatandaşlarının ve kendilerini Türk vatandaşı gibi hisseden herkesin Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Cumhuriyet’e giden yolun açılmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında ve Cumhuriyet’in yaşatılıp bugünlere getirilmesi yolunda mesai harcayan, emeği geçen, sivil-asker herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda toprağa düşmüş bütün şehitleri ve bu yolda kan verip, yararlılık gösterip gazi olanlardan bugün hayatta olmayanları rahmetle ve şükranla anıyorum. Yine bu yolda mesai harcadıkları, can verdikleri, kan ve ter döktükleri halde isimleri fazla bilinmeyen ve bugün aramızda bulunmayan “isimsiz kahramanları” da yine rahmetle ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyeti yaşatma ve bugünlere getirme yolunda mesai harcayanlardan ve çaba içende olanlardan hayatta olanlara sağlık diliyorum. Bugün bu yolda yürüyenlere ve kendi koşullarında samimi olarak emek harcayanlara Allah’tan sağlık, güç ve kuvvet diliyorum.

Mustafa Kemal’in yaktığı ateşin ışığı, güç ve ilham kaynağımız olan geçmişimizi ve yürüdüğümüz yolu aydınlamaya devam etmektedir. Naçiz vücudu toprak olsa da, başta Cumhuriyet olmak üzere geride bıraktığı kurumlar, O’nu bize her daim hatırlatmakta ve yüreğimizde yaşatmakta, ve O’nun yaktığı ateşi ve ışığı hep canlı tutmaktadır.

“Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti”, halkı yücelten ve halka değer veren, demokratik ve özgürlükçü bir yönetim şeklidir; halkın egemenliğini, halkın iradesini ve özgür seçimleri esas alır; Büyük Türk Milletinin “milli” benliğine ve karakterine en uygun yönetim şeklidir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prof.Dr.Osman Metin Öztürk Türkiye’yi aydınlatan Cumhuriyet güneşi ve yüreklerdeki hürriyet ateşi hiç sönmeyecek, Türkiye Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır.

 

 

*

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
28 Ekim 2015-ANKARA

Hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Yüce Türk Milleti; tarihten silmek ve vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı verdiğin bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kurduğun cumhuriyetin 92. Yıldönümünde; zaferin ve çağdaş aydınlık devlet yapısının simgesel adı olan cumhuriyetin kutlu olsun.

Yüce Türk Milleti; yüzyıllar boyunca kul olarak biat kültürüyle yaşarken, bu çarpık düşünceyi tersyüz eden Cumhuriyet devrimleriyle modern çağdaş bir yönetim şekline kavuşmuştur. Eşit yurttaşlar olarak özgür iradesiyle yönetimi seçme ve yönetime seçilme hakkına sahip olmuştur..

Kişiliksiz çarpık ilkel Arapçı karanlık düşünce sahiplerince; bu büyük bayramın heyecanını, coşkusunu anlamsız kılmak için kirli çabalar sürdürülse de, tarihin her devrinde varolan, varlığının ve bekanın tehlikeye düşmesi halinde harekata hazır evlatların var olduğunu unutma..

En olumsuz şartlara ve hallere hazırlıklı, dünyanın hiç bir gücünün hayalinde bile yer alamayacak şekilde donanımlı birikimli evlatlarının, bugünün ve yarının teminatı olduğunu bil..

Bütün bu olumsuzlukların ve karamsarlıkların dağıtılacağı günlerin geleceğine ve öfkenin, kızgınlığının giderileceğine inan. Moralinin yeniden düzeleceğine inancın sarsılmasın..

Vatan sathında Ayyıldızlı al bayrağın dalgalanırken, gök kubbe Türk Milleti’nin gür sesi ile yeniden yankılanacaktır..

Yüce Türk Milleti; huzur, güven, barış, adalet, özgürlük ortamında bölgende ve dünyada yeniden saygın yerini alacağına inancım tamdır..

Yüce Türk Milleti; Türk tarihinden, Türk kahramanlarından, Türk medeniyetinden aldığı ilhamla, demokrasinin kurum ve kurallarının işlediği, akıl bilim ve sanat ışığında evrensel değerleri benimsemiş kadrolarla, dosta güven düşmanlarına korku veren yönetim yapılanmasını daha büyük coşkularla, sevinçlerle kutlayacaktır..

nurullah_aydin

Prof.Nurullah Aydın

Bu vesile ile Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle anarken, gazilerimizin ve sizlerin Cumhuriyet bayramınızı kutlar, başarılar dilerim..

 

 

TÜRK MİLLETİNİN “29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI” KUTLU OLSUN…

Fazla söze hacet varmı? Yedi düvele karşı verilen istiklal mücadelesi sonrasında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bizim yani Türk Milletinin devletidir.

Onu ebediyen yaşatmak bizlere düşer! Ve Allah’ın izni ile yaşatacağız.

Başta Atatürk olmak üzere tüm ecdada layık olacağız..

Bu düşüncelerle “Cumhuriyet Bayramı” mız kutlu, bayrağımız ve devletimiz ebediyen var olsun diyor, hepinizin bayramını tebrik ediyorum…

Özcan Bey Türk Cumhuriyet Bayramı

*

Türkiye Cumhuriyeti her mânâsı ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır.

4

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları,

Bugün, Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesinin ışığında, “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” anlayışıyla yürütülen Millî Mücadele’nin zaferle sonuçlandırılmasının ardından, bir ulusun yeniden dirilişinin simgesi olarak hayat bulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 92’nci yıl dönümünü büyük bir coşku, heyecan ve kıvançla kutluyoruz.

Cumhuriyet, Ebedî Başkomutan Atatürk’ün; “Türkiye Cumhuriyeti her mânâsı ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır.” sözleriyle bize emanet ettiği en önemli mirasıdır.

Değerlerini şanlı tarihinden, gücünü aziz milletinin sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak, Cumhuriyetin; temel değerleri ve kazanımları ile ulusumuzu çağdaş uygarlık düzeyine taşıyan bir güç olmasının yanı sıra, egemenlik ve bağımsızlığımızın, millî birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün de en büyük teminatı olduğuna yürekten inanıyoruz.

Bu bilinç ve anlayışla çalışmalarına yön veren; etkin, caydırıcı, saygın Silahlı Kuvvetlerimiz; millî imkânlarla üretilenler başta olmak üzere modern harp araç ve silahlarıyla donatılmış, nitelikli ve fedakâr personeli ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, bayraklaşan vatan topraklarına, millî birlik ve beraberliğimiz ile egemenlik ve bağımsızlığımıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam edecektir.

Cumhuriyet Bayramı’nın yıl dönümü vesilesiyle; 92 yıl önce büyük zorluk ve fedakârlıklara katlanılarak kurulan Cumhuriyeti bizlere emanet eden Ebedî Başkomutanımız Atatürk ve İstiklal Savaşı’nın kahraman komutanlarını, başta büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Terörle Mücadele Harekâtında şehitlik mertebesine ulaşan silah arkadaşlarımız, polislerimiz ve korucularımız olmak üzere canları, kanları pahasına bu toprakları vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

gnkur_baskani

GKB.Orgeneral Hulusi Akar Şehit ve gazilerimizin kıymetli aile fertlerinin, hayatta olan kahraman gazilerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr ve seçkin mensuplarının, değerli aile bireylerinin, bugünkü seviyeye ulaşmamızda büyük katkıları olan emekli mensuplarımızın, köy korucularımızın ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

*

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

hdb

Halkçı Devrimci Birliği Berlin – HDB olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ve Türkiye’ye gönül bağı olanların Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyet’in 92. kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bu ilkelerde yola çıkan sosyal demokrat HDB için öncelikli hedef Türkiye’de demokratik, laik, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işler hale gelmesidir. Bu nedenle AKP iktidarının Türkiye’de hukuk devletine, demokratik özgürlüklere ve laikliğe saldırılarını kaygıyla izliyoruz.

Cumhuriyet Türkiye’sinin “yurtta barış, cihanda barış” ilkesini yeni Osmanlıcılık hayaliyle çiğneyen AKP Hükümetinin mezhepçi ve maceracı dış politikası Türkiye’yi güvenilmez komşu konumuna getirdi. AKP Suriye’de işbaşındakileri devireceğiz derken, Suriye içsavaşının Ankara’nın ortasına gelmesine neden oldu.

Medya organlarının önemli bir bölümü iktidarın yalakalığı yapan propaganda ve beyin yıkama araçlarına dönüştü. Eleştirisel düşünceleri dile getiren gazeteciler işlerinden attırılıyorlar, hukuk ayaklar altına alınarak yayın organlarına el konuluyor.

Türkiye’de herkesin özgür ve eşit yurttaşlar olarak, inanç ve kökenlerine bakılmaksızın huzur içinde yaşadığı ortamın yaratılacağı umuduyla, demokrasi ve demokrasi kültürünün egemen olması, her inanç ve kökenden insanın Türkiye’de özgür ve eşit hakları yaşaması, Türkiye’nin bulunduğu bölgede bir barış ortamının oluşması, var olan sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi arzusuyla CUMHURİYET’İN 92. YILI KUTLU OLSUN.

1 Kasım seçimleri tüm bu olumsuzluklara dur demek ve halkımızın geleceğine umut kapısını açmak için çok değerli bir fırsattır. Hepimiz bu fırsatı değerlendirmeliyiz. OYUMUZU KULLANMALIYIZ!

HDB olarak tüm sosyal demokratlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyeti kuran, yaşatan tüm değerli insanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

hdb_baskani_ahmet_iyidirli

Ahmet İyidirli – Başkan Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün adını ağzına alamamak için her türlü cambazlığı yapan cumhuriyet düşmanlarına, yandaşlara, yalakalara ve yağcılara inat CUMHURİYET BAYRAMI HERKESE KUTLU OLSUN.

*

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

ikv__cumhuriyet_bayram_tebrigi

*

TCA Celebrates the 92nd Anniversary of Turkish Republic Day

ata-83-2-z

On October 29, 1923, the newly recognized Turkish parliament proclaimed the establishment of the Republic of Turkey, formally marking the end of the Ottoman Empire. On the same day, Mustafa Kemal, who led the Turkish National War of Liberation and was later named Atatürk (father of Turks), was unanimously elected as the first president of the Republic.

Turkey had effectively been a republic from April 23, 1920 when the Grand National Assembly was inaugurated in Ankara. When the Turkish parliament held its first session in 1920, virtually every corner of the crumbling Ottoman Empire was under the occupation of Allied powers. Exasperated by the Ottoman government’s inability to fight the occupation, the nationwide resistance movement gained momentum. With the Allied occupation of Istanbul and the dissolution of the Ottoman Parliament, Mustafa Kemal’s justification for opening the resistance movement’s new legislative body was created.

With the opening of the Assembly, Ankara became the center of the Turkish national struggle for liberation. The National War of Liberation culminated in the emancipation of Anatolia from foreign occupation, the international recognition of modern Turkey’s borders by the Treaty of Lausanne, and finally, the founding of the Republic of Turkey on October 29, 1923. October 29, or Republic Day, is an official Turkish holiday celebrated each year across Turkey and by peoples of Turkish heritage worldwide.

Following the founding of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatürk embarked on a wide-ranging set of reforms in the political, economic and cultural aspects of Turkish society. These reforms have left a lasting legacy of which the peoples of Turkish heritage are proud: the conversion of the newly founded Republic into today’s modern, democratic and secular Turkish state.

*

On the Occasion of Turkey’s National Day

On behalf of President Obama and the citizens of the United States, I congratulate the people of Turkey as you celebrate 92 years since the founding of your Republic this October 29.

Our nations have long been bound by a common vision of a more peaceful and prosperous future for all people. As NATO allies, the United States and Turkey have stood together to defend against regional and global threats. Today we welcome Turkey’s active participation in the Global Coalition to Counter ISIL, and appreciate Turkey’s generosity in hosting more than two million refugees fleeing violence in Syria, Iraq, Afghanistan, and elsewhere. We will continue our close cooperation to address these critical challenges. In the wake of the terrible bombing in Ankara, we share your grief and underscore our solidarity with Turkey; we will continue to work together to combat the shared threat of terrorism.

There is more to our increasingly vibrant bilateral relationship than security cooperation, including broadening opportunities in trade and tourism and in exchanges among our colleges and universities. Americans have come to know Turkey as a country rich in heritage and the arts. As you celebrate your special day, we can be confident that the friendship of the Turkish and American peoples will endure.

John_Kerry

John Kerry
Secretary of State
Washington, DC
October 28, 2015

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: