Avrupa Gündemi: Öne çıkanlar…


İçeriden ve Dışarıdan Haftaya Bakış!

bülten

***


ikv_logo2

ULUSLARARASI VERGİ HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
(3 Kasım 2015, TOBB Plaza/İstanbul)

vehup

Vergi hukuku, demokratik hukuk devletlerinin gelişimi bakımından son derece önemli bir hukuk alanı olup; vergi geliri yüksek bir devlet, Anayasa ile kendisine verilmiş olan görevleri çok daha iyi bir şekilde yerine getirebilme ve toplumun refah seviyesini oldukça ileriye götürebilme olanağına sahiptir. Ancak, bireylerin pek çok temel hak ve özgürlüğüne doğrudan ya da dolaylı şekilde müdahale ediyor olması, vergi hukukunu vergi ödevlileri bakımından da hassas bir hukuk alanı haline getirmektedir. Vergi hukukunun bu konumu dikkate alınarak; küreselleşme ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde verginin uluslararası bağlantı noktaları ile vergi hukukuna ilişkin dünyadaki çalışmalar ve gelişmeler göz ardı edilmeden; interdisipliner bir yere sahip olan vergi olgusunun hukuksal açıdan bilimsel olarak ele alınmasını ve vergi hukukunun gelişimini, vergi hukuku alanında araştırmacı, uygulamacı veya eğitici olarak çalışanlar tarafından işbirliği içinde, birlikte sağlamak üzere, 17 Mart 2015 tarihinde, İstanbul’da dört akademisyen tarafından VERGİ HUKUKU PLATFORMU [VEHUP]
kurulmuştur. Bu çerçevede 3 Kasım 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Vergi Hukuku’nda Güncel Gelişmeler ve Türkiye’ye Etkileri” başlıklı ilk yıllık kongremizde sizi de aramızda görmekten duyacağımız mutluluğu ifade etmek isteriz. [Ayrıntılı Program]

*

*

tusiad_bxl

1. Batı Balkan ülkeleri üzerinden AB ülkelerine mülteci akımı ve göçmen akımına uğrayan bu ülkelerle diğer Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliği, danışma ve dayanışmanın güçlendirilmesi konuları AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in daveti üzerine Brüksel’de düzenlenen liderler zirvesinde görüşüldü.

2. Alman Welt am Sonntag gazetesi, AB Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nun açıklanma tarihini yeniden erteleyerek 1 Kasım seçimleri sonrasına bıraktığını yazdı.

3. AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) müzakerelerinin 11. turu ABD’de gerçekleştirildi.

4. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in davetiyle gerçekleştirilen zirvede, Batı Balkan ülkeleri rotası üzerinden AB ülkelerine göçmen akışına ilişkin olarak 25 Ekim Pazar günü AB liderlerini acil toplantıya davet etti. 17 noktadan oluşan sonuç bildirgesinde AB – Türkiye Eylem Planı’nın sonuçlandırılıp, uygulamaya konulması için Türkiye ile ortak çalışılacağı ve AB ile Türkiye arasındaki Geri Kabul Anlaşması ile vize serbestisi yol haritasının tüm potansiyeliyle ele alınacağı belirtiliyor.

5. AB Komisyonu, Almanya ve Avusturya’nın başlattığı iç sınır denetimlerinin Şengen Sınır Kuralları’na uygun olduğunu açıkladı.

6. Çin Devlet Başkanıı Xi Jinping İngiltere’ye yaptığı ziyarette İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmaması gerektiği yönündeki düşüncesini açıkladı.

7. Avrupa Yatırım Bankası, 2007 – 2013 döneminde Yapısal Fonlar’dan kaynak aktarılacak olan projelerin finansmanına Yunanistan’ın katkısını desteklemek için 50 milyon €’luk kredi verecek.

8. AB Komisyonu Fiat ve Starbucks şirketlerine Hollanda ve Lüksemburg’da ayrıcalıklı vergi uygulanmasının AB devlet yardımları kurallarına aykırı olduğuna karar verdi.

9. 2015 yılının ikinci ve birinci çeyreği arasındaki karşılaştırmaya göre AB’de 2015’in ilk döneminde işsiz olan kişilerin %20’si ikinci dönemde iş bulabildi

tusiad

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: