Lafını esirgemedi, inançlarından taviz vermedi…


…ve son «reverans»ını çekip gitti!

çetin_altan

***

Çetin de gitti : Hava kurşun gibi ağır!

1966 yılında İstanbul’da işçi sınıfının uyanışıyla ilgili Karanlıkta Uyananlar filmi üzerine bir açık oturumda Çetin Altan, İlhan Selçuk, Doğan Özgüden, Ayperi Akalan ve Beklan Algan

1966 yılında İstanbul’da işçi sınıfının uyanışıyla ilgili Karanlıkta Uyananlar filmi üzerine bir açık oturumda Çetin Altan, İlhan Selçuk, Doğan Özgüden, Ayperi Akalan ve Beklan Algan

doğan_özgüden

© Doğan Özgüden

Çetin Altan, 1953’ten itibaren 50’li ve 60’lı yıllarda Sabah Postası, Milliyet ve Akşam gazeteleriyle Ant Dergisi’nde birlikte mücadele verdiğim Türkiye’nin en seçkin gazetecilerindendi… Gazeteciliğin yanısıra sosyalist hareketin örgütlenme sürecinde, sendikal mücadelede, açık oturumlarda beraberdik.

Genel yayın yönetmeni olduğum dönemde Akşam’daki günlük fıkralarıyla ve de polemikleriyle sosyalist düşünce ve eylemin gelişmesine büyük katkı getirdi. Onunla da kalmadı, 1965 seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçildi, bağımsız olarak kendisine söz verilmediği için Türkiye İşçi Partisi’ne katılarak AP’li milletvekilleri tarafından sövülme ve dövülme bahasına Meclis’te sosyalistlerin sesini yükseltti.

Geniş kültür birikimi, Türkçe’yi kullanmaktaki ustalığı, tabulara meydan okumasıyla Türkiye basın ve düşün yaşamının anıt isimlerinden biri oldu.

Dostluk yıllarımız acı-tatlı anılarla dolu…

1965’te, Meclis’te kavgalı bir oturumun akşamında, Çetin’in Ankara’daki evinde ilk kez Nazım Hikmet’in kendi sesinden bir kaydını büyük coşkuyla dinlemiştik:

Hava kurşun gibi ağır
Bağır bağır bağır bağırıyorum
Koşun
Kurşun eritmeğe çağırıyorum
[1]

Hava bugün Brüksel’de de kurşun gibi ağır…

Türkiye’nin demokratikleştiğini görmek 1953’ten beri ortak tutkumuzdu…

Sonsuza yolculuğunda güle güle Çetin…

Göremeden ayrıldın bu dünyadan, belki bizim kuşağın son yaşayanları, belki ardımızdan gelenler de göremeyecek…

Ama bunca yıldır boşuna bağrılmadı, haykırılmadı…

Bu ülkenin insanları, Asuri’si, Ermeni’si, Kürd’ü, Rum’u, Türk’üyle elbet bir gün o günleri görecekler…

Kurşun dökülecek…

Nazım ustanın dediği gibi “güzel günler göreceğiz çocuklar…” [2]

 

 

Bir anı :

Doğan Özgüden ilk işi olarak Çetin Altan’ı Milliyet’ten Akşam’a transfer ediyor. Bunu yapmadan önce de Malik Yolaç ile konuşuyor. Patron biraz kuşkuludur:
Çetin Altan problem çıkartır sana… Daha önce de buradaydı, bizi bırakıp gitti. Galatasaray’dan da tanırım tutarlı değildir.

Özgüden kararlı olduğunu söyleyince Yolaç “ tamam” diyor:
Sen bilirsin, seçimi sana bırakıyorum. Ama Çetin konusunda söylediklerimi de unutma…

Özgüden patronla yeni yazarı arasında buzları eritmek için eşi İnci Tuğsavul Özgüden ile evinde bir yemek düzenliyor. Yemek gayet güzel sürerken Çetin Altan birden öfkeleniyor. Patron Malik Yolaç’a burjuvalığından başlayarak hakaretler yağdırıyor. Bir iki dayanan Yolaç, sonunda lise arkadaşı Çetin Altan’a sert bir yanıt veriyor. Bunun üzerine Çetin Altan seri bir hareketle belinden tabancasını çıkartıp rasgele ateş etmeye başlıyor. Kurşunlardan biri de İnci Hanım’ın kulağının dibinden geçiyor. Bu sırada Malik Yolaç, Altan’ın üzerine atlayıp silahını elinden alıyor. Sonra da “ ben sana söylemiştim” diyerek evden ayrılıyor.

Böylesi bir durumda yazar istifa eder. Daha öncesinden de patron yazarı kovar. Ama bunların hiçbiri olmuyor. Çetin Altan ertesi gün elinde tek kırma panayır tüfeğiyle gazeteye geliyor, şaka ile karışık “ Doğancığım” diyor:
– Dün akşam yarım bıraktığım işi bitirmeye geldim
!

Malik Bey’in odasına gidiyor, uzun süren kahkahalı sohbet sonunda silahını da alıp kendi odasına çıkıp ertesi günkü yazısını yazmaya başlıyor! [Kaynak: Nazım Alpman]

dogan

[3]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: