Duyurular/Mesajlar/Notifications/Messages/Kennisgeving…


RTE Brüksel’de – Karşı gösteri – Şiddetsizlik – Duyarlılık çağrısı – PKK terörü – Yaşlılar –

agenda2a

***

2 Ekim Uluslararası Şiddetsizlik Günü

international_day_of_nonviolence

Uluslararası Şiddetsizlik Günü [1] Birleşmiş Milletler tarafından 2007’de ilan edilmiştir.

Şiddet; kitle iletişim araçları ve sosyal medya aracılıyla günlük yaşamımızı giderek daha fazla biçimleyen temel dinamiklerden biri haline gelmiştir. Şiddet içeren eylem ve çatışmalar medyada yer alırken, şiddetsiz uzlaşma ve çözümlerin haber değeri görmediği bir gerçektir.

Şiddetin dört sınıfı
1- Doğrudan şiddet: Başkasına kasten zarar verme.
2- Siyasal şiddet: İktidar gücüyle muhaliflere yönelik baskı.
3- Yapısal şiddet: Toplumsal adaletsizlikler sonucunda insanlara zarar verilmesi.
4- Kültürel şiddet: Din, dil, ırk, renk, cins ayrımcılığına dayalı dil ve terimler ile doğrudan şiddeti ve yapısal şiddeti meşru kılan mekanizma.

Rekabet, etkinlik kazanma amacıyla şiddetsiz çatışma gerilim olabilir. Bu doğaldır. Ancak şiddetsiz eylemin gücü olmalıdır. Ve bu konuda herkes üzerine düşen çabayı göstermelidir.

Bir arada yaşamayı barış içinde sağlama konusunda her duyarlı insanın çaba göstermesi gerekir.

Türkiye’de, bölge’de ve dünya’da şiddetten uzak, barış içinde, kardeşçe, birarada yaşamak her insanım diyebilenin temel görevidir. Şiddetsiz iletişim; anlatılmalı, öğretilmeli ve uygulanmalıdır.

Uluslararası şiddetsizlik günü kutlu olsun.

Nurullah AYDIN
2 Ekim 2015-ANKARA

***

ATAA Condemns PKK Attacks
Targeting Schools, Students, Parents

pkk_terrorisme

The Assembly of Turkish American Associations (ATAA) strongly condemns the continued terrorist attacks by the Marxist-Leninist Kurdistan Worker’s Party (PKK) against the people of Turkey. Since July of 2015, PKK attacks have claimed the lives of 139 Turkish security forces officers and 36 civilians.

The ATAA expresses its highest respect to Turkish security forces officers who made the ultimate sacrifice for freedom in Turkey and for global peace. The ATAA expresses its deepest sympathies to the families of the victims of PKK terrorism and the people of Turkey, and wishes them strength, patience and determination.

PKK vs. PTA

The PKK has started to carry out bomb attacks [2] against schools in eastern Turkey. The PKK has also burned school buses and attacked bus drivers. Parent Teacher Associations, teachers, families and their children have defied the PKK, attending school en masse.

PKK vs. United States

According to the laws of the United States, the PKK is a terrorist organization. In 2010, the United States Supreme Court held in the Humanitarian Law Project case that providing material support to the PKK’s and Hamas’ “nonviolent” activities constitutes support for terrorism and violates U.S. law. The U.S. Court of Appeals for the 6th Circuit held in the Parlak case that the PKK was a racist organization that persecutes people who are not Kurdish as well as Kurds who do not support the PKK’s Marxist-Leninist political ideology. The U.S. Court of Appeals for the 5th Circuit held in the Ozdemir case that Turkey’s military and police actions against the PKK do not target perpetrators by ethnicity, but that they constitute legitimate anti-terror operations against anyone who may be engaging in terrorist activity.

PKK Smuggles Cigarettes to Fund Terror</font>

Since 1984, the PKK has caused the deaths of over 35,000 people, including Americans. The PKK has caused billions of dollars of property damage worldwide. The PKK claims to represent Kurds, but includes a sliver of roughly 5,000 radicals and militants. The PKK is funded by revenue from narcotics and cigarette smuggling, human trafficking, sexual exploitation of women and children, as well as state and private supporters of terrorism. In the first half of 2015, Turkish state security sources seized over 80 million packets of cigarettes, before the PKK could convert them to cash to buy weapons and bombs. Several years back, the European Community sued RJ Reynolds and Phillip Morris for evading customs duties, alleging that the cigarette companies employed the PKK to smuggle cigarettes into the EC. The cigarette companies paid the EC over $2 billion dollars to make the case go away.

PKK, the Anti-Thesis of Diversity, Democracy, Plural Society

Mainstream Turkish citizens of Kurdish heritage, who contribute to Turkey’s rich diversity of 77 million people, do not support the PKK’s fascist agenda, and do not support violence. There has never been apartheid, segregation, or statute based discrimination against Turkish citizens of Kurdish heritage. The vast majority of Turkish Kurds have integrated with the diverse ethnicity of Turkey and significantly contribute to Turkey’s economic, political, and cultural strengths.

The ATAA supports greater cooperation between the United States and Turkey to combat international terrorism, including the PKK and ISIL (DAESH).

ATAA urges the United States, NATO members and Iraq to increase their support for Turkey in ending PKK terror by cutting their supplies and urging them to surrender to Turkish authorities.

***

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

oldersday

Her canlı gibi İnsan da doğar büyür, gençlik orta yaşlılık ve nihayet yaşlılık dönemlerine ulaşır.

1990 yılında Birleşmiş Milletler 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü [3] olarak ilan etmiştir. Yaşlılarımız, geçmişten günümüze uzanan ve geleceğimizi aydınlatacak olan ışık kaynaklarımızdır.

Bizleri yetiştiren, dünümüzü bugüne aktaran yaşlılarımızdır. Onlara gerekli ilgi ve saygıyı göstermek bir görevdir. Aksi halde günü yaşayan bir toplum olarak kalırız.

Geleceğin yaşlıları olarak aynı saygıyı görmek istiyorsak bugünün değerli büyüklerimizin ikinci baharlarını yaşadıkları bu zamanlarda layık oldukları değeri vermeliyiz.

Herkese sağlık ve huzur içinde yaşlanma temennisiyle Dünya Yaşlılar Günü’nü sevgi ve saygı ile kutlarım.

Nurullah AYDIN
1 Ekim 2015-ANKARA

***

TÜRK İNSANININ EN DUYARLI OLMASI GEREKEN BİR ZAMANDAYIZ !

pehlivan2

Bazen elimizde olan değerlerin kıymetini anlamayız. Ne zaman onları kaybederiz, o zaman kafamız dank eder. Ancak iş işten geçmiş olur.

Türkiye zengin bir ülkedir. Bir çoğumuzun keyfi yerinde olabilir. “Bana bir şey olmaz”” düşüncesi ile de yaşayabiliriz.

Nasıl eskilerin dediği gibi güzellik bir sivilce ile zenginlikten bir kıvılcım ile giderse Türkiye’deki rahatımızda bazı şeylere gereken önemi vermezsek bir anda kaçar gider. Ha sağlığımız ha vatanımız; hangisini kaybedersek kaybedelim iki durumda bizim için felakettir.

Ara sıra olsada bunları düşünelim!..

Av.Özcan PEHLİVANOĞLU

***

Contre la venue du président de la Turquie, Recep Tayyip Erdogan,

Hiçbir belediye «Seçim Mitingi» için salon vermedi, AKPliler Lady Gaga’nın da kaldığı otelin önündeki meydanla yetinecekler.

Hiçbir belediye «Seçim Mitingi» için salon vermedi, AKPliler otelin önündeki meydanla yetinecekler.

Erdogan Pazartesi gunu Bruksele geliyor. Saat 14:00, Place Luxembourg’ ta protesto eylemi olacak…

Contre la venue du président de la Turquie, Recep Tayyip Erdogan, [4] à Bruxelles, rassemblement ce lundi 5 octobre, Place du luxembourg !

Suite aux élections législatives de juin, le parti AKP d’Erdogan a perdu la majorité au parlement pour la première fois depuis 2002, tandis que le HDP qui représente la force d’opposition progressiste et pro-kurde, à l’origine de la défaite de l’AKP y est entré avec 80 représentants.

Depuis des mois le gouvernement répond par la violences: intensification de l’oppression et des attaques contre les civils, massacres de dizaines d’étudiants à Suruç et à Diyarbakir, couvre-feux imposés dans les régions kurdes, répression des militants de gauche, attestations de centaines d’opposants progressistes et révolutionnaires, incendies et destruction de centaines de locaux du HDP, censure des groupes de presse jugés hostiles au régime.

Malgré ce que sa propagande tente d’affirmer, il est clair aux yeux de tous que l’AKP soutien et finance Daesh depuis le début de son expansion au Moyen-Orient.

Nous dénonçons le silence et la complicité de la part des responsables politiques occidentaux qui continuent à soutenir leur allié turc dans ses démarches meurtrières.

A BAS LE REGIME FASCISTE EN TURQUIE !
VIVE LA SOLIDARITÉ INTERNATIONALE ! [5]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: