Avrupa Gündemi: Öne çıkanlar…


İçeriden ve Dışarıdan Haftaya Bakış!

bülten

***

ikv_bayram

*

ikv_logo2

*

tus_logo_merkez

Egitim-Raporu

Eğitim Raporu

TUSIAD

Çalışma Raporu

*

tusiad_bxl

* Avrupa Parlamentosu’ndaki merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP), merkez sol Sosyalist ve Demokratlar (S&D), liberaller (ALDE), radikal sol (GUE/NGL) ve Yeşiller (Greens-EFA) gruplarının başkanları, yayımladıkları ortak bir yazılı açıklamada Türkiye’de barış sürecinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

* AB liderleri, Türkiye’de bulunan 2,2 milyon Suriyeli sığınmacının yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik olarak Türkiye ile yeni bir anlaşma arayışı içinde.

* AB Komisyonu yatırımcı ile devlet arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için saydam ve yeni bir sistem (Yatırım Yargı Sistemi) kurulması için bir öneri hazırladı.

* AB ve Japonya arasındaki serbest ticaret ve yatırım anlaşması müzakerelerinin 12. turu Tokyo’da gerçekleştirildi.

* Yunanistan’da 20 Eylül Pazar günü gerçekleştirilen erken genel seçimlerde Alexis Tsipras’ın partisi Syriza beklenin üzerinde bir başarı sağlayarak birinci parti oldu.

* AB Komisyonu’nun 9 Eylül’de hazırladığı İtalya, Yunanistan ve Macaristan’daki 120 bin sığınmacının acil bir şekilde başka AB ülkeleri arasında paylaştırılması önerisi Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edildi.

* AB İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre 2015 yılının ikinci çeyreğinde (Nisan – Haziran 2015) 213.200 kişi AB ülkelerine sığınma talebinde bulundu.

* AB Komisyonu uzun süredir istihdam piyasası dışında kalmış olan kişilerin yeniden çalışma hayatına dönebilmesini sağlamak için bir kılavuz hazırladı.

* AB Komisyonu’nun Dijital Tek Pazara odaklanan 2015 yılı tüketici araştırması AB içerisinde sınırlar arası e-ticaret potansiyelinin tam olarak hayata geçirilemediğini ortaya koyuyor.

tus_21092015

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: