Balkanlar’dan kaçanlar…


Türkiye’den de ilk kaçacaklar mı olacak?

Bulgar sinirini geçmelerine izin verilmeyen yezidiler

Bulgar sınırını geçmelerine izin verilmeyen Yezidiler

Gel öğüt vereyim öğüt alırsan
Kervan gider sakın yerde kalırsan
Meclisi irfanda ağır olursan
Ağır taş yerinden kalkmaz bilesin
Sen seni bil elin aybına bakma
Müşteri olmazsa metağın satma
Onarmaya çalış sakın ha yıkma
Bir gönül kazanmak zordur bilesin
Sefai sözümüz bu kadar yeter
Yanmayan ocakta duman mı tüter
Her ot kökü üzre uzayıp gider
Aslı asalat[ı]na çeker bilesin
Mehmet Acet.

***

BULGARİSTAN TÜRKÜYMÜŞ !

ozcan_pehlivanoglu

Özcan Pehlivanoğlu

Bugünler Türkiye’de at izi it izine karışmış durumda.

Türk Milleti başına geleni anlamasın diye büyük bir kavram kargaşası ve buna bağlı olarak bir algı yaratılıyor.
Örneğin terör sorununa “Kardeş Kavgası” tanımlaması yapılıyor. Provokatörlerin teşviği ve bizzat provokatörlerin eli ile pkk’nın siyasal yapılanması Hdp’ye saldırılar düzenlettiriliyor. Çocukları şehit olanlara “dün kürt olduğumuz için dükkanımıza saldırdılar bugün oğlumuz şehit oldu” [1] dedirtiriliyor. Ve başta Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş olmak üzere malum şahıslar, Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için “taraf olarak müzakereye oturmaktan” [2] söz ediyor.

Buna mukabil “Çözüm Süreci ile analar ağlamayacak” [3] diyenler yeniden ortaya çıkıp “Bakın bize 400 vekil verseydiniz bunlar olmayacaktı” [4] diyor.

d-8

Bütün bunların arasında bir tane de Hdp genel başkan yardımcılığını yürüten veya başka bir görevi olan ve anasının babasının Bulgaristan’dan Bursa Yenişehir’e göç ettiğini söyleyen Nursel Aydoğan [5] isimli bir Diyarbakır milletvekili var.
Bu Nursel Aydoğan’ın etnik kimliği nedir bilmiyorum. Benim için önemli değil. Ancak eğer Bulgaristan Türkü ise konuştukları yine bir Balkan Türkü olarak beni rahatsız ediyor.

Bulgaristan Türkü olduğunu iddia eden veya öyle lanse edilen Hdp’nin Diyarbakır Milletvekili Nursel Aaydoğan’ın TV 5 ekranlarında yayınlanan görüntülerinde “Bizi Öcalan yarattı” ve “Kürt kadınları, bizi yaratan ve özgürleştiren kadınlar olarak Öcalan’ın özgürlüğünü talep ediyoruz.” [6] demesi ilgimi bir kez daha çekti.

cizreli

Şimdi bir; Hdp Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’dan, ‘belki de tekrar olacak ama Bulgaristan Türkü müdür değil midir yoksa Cizreli Şir İzzeddin isyanı [7] DOC. ile oralara giden devlet ve Türklük düşmanı olanlardan mıdır’ diye açıklamasını bekliyorum.

İkinci husus; Bulgaristan Türklerinin ve diğer Balkan – Rumeli – Trakyalı insanlarımızın Türkiye’de kurduğu onca konfederasyon, federasyon, dernek, vakıf, spor kulübü adı altında faaliyet gösteren stk’nın, Nursel Aydoğan ve söylemleri hakkında toplumla paylaştıkları veya paylaşacak oldukları fikirleri merak ediyorum.

Üçüncüsü ortalıkta gezen; Balkanlıyım, Rumeliliyim veya Trakyalıyım diyen entellektüel (!) aydınların bu konudaki düşüncelerini öğrenmek istiyorum.

Ayrıca Nursel Aydoğan’ı da fikirlerini eylemli olarak ortaya koymasından dolayı kutluyor, bu konularda fikirlerini bile açık etmekten kaçınanları da kınıyorum.

İnşallah Balkanlardan kaçanlar olduğunuz gibi Türkiye’den de ilk kaçacaklardan olmazsınız!

*

ozcan_pehlivanoglu1

email

twitter

rubasam

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: