Türkiye’yi çağdaşlık ve insanlık değil…


« Kristal Geceler » mi « aydınlatacak?! »

sel

Selçuk Perin – 9 Eylül 2015; Kristal Geceler yolda…
crystal_night1938Kasım 1938’de Hitlerin “SA” [1] adı verilen para komandoları ve gençlik hareketi içerisinde bulunan gençler bir Alman diplomatı olan Ernst vom Rath’ın [2] Herschel Grynszpan [3] adlı Paris’te yaşayan bir alman doğumlu Polonyalı tarafından öldürülmesinden sonra başlamış ve Son Çözüm olarak bilinen Yahudi soykırımının başlangıcı olmuştu. O gece Almanya ve Avusturya’da 7000 den fazla Yahudi işyerine saldırılmış Havralar (Sinagoglar) yıkılmış ve ilk aşamada 95 daha sonra da 100 lerce ölü ve binlerce yaralı olmuştu. Akabinde de hepimizin bildiği Yahudilerin yıldız taşıma mecburiyeti ile başlayan sürgün yılları ve toplu imhalar olmuştu.

Bunu neden söylüyorum? Son günlerde gazetelerin birinci sayfalarında, internet sitelerinin manşetlerinde hep şehit ve yaralanma haberleri, resimleri, akabinde de şehit ailelerinin, ağlayan ve yakınan anne, baba ve çocuk ve kardeşlerin resimleri var. Her sabah içimde bir burukluk ve acı ile bunlara bakıyor, acımı içime atıyor, insanlara ben hangi yüzle bakacağım diye kendime soruyorum.

Bu yürekler yakan tablonun bir de insan kaybından öte bir zararı var. Ülkemizin ekonomisi, hani diyordu ya Cumhurbaşkanı seçilip, kendisini padişah sanarak “Artık Türkiye değişmiştir” diyen zat. Bizi bir ekonomik kaos’a, kardeşi kardeşe, akrabaya vurdurtmaya, komplo teorileri üreterek, halkı korkutmaya kalktı. Seçim sonuçlarını beğenmeyip, koalisyonun kurulmasının önüne, konuşun ama hiçbir şey yapmayın diyerek, 1 Kasım seçim tarihini kendisi açıklayarak YSK’nın elini zorladı. Bana 400 vekil verseydiniz bunlar olmayacaktı, ben başkan olacaktım, her şey gül gülistan olacaktı demeye getirerek, bu durumun seçimi kazansalardı olmayacağını ima etti…

Var ya o adam… Bu ülkeyi bölmek, ırkçılığı körükleyerek, insanlarını ayırıp damgalayarak bizi buraya getirdi.

Yetmedi, PKK ile çözüm sürecini, hani belki çok iyi şeyler olabilirdi, doğuya yatırımlar yapılabilir, iş hacmi ve istihdam sağlanarak bölgenin gelişmesi sağlanabilir ve beklentide olan bir zemin sağlamlaştırarak, yüzyıllardır hep birlikte yaşamakta olan halk, siz ve biz olarak dağlanmaz, bu şiddet yaşanmazdı.

İç politikasında her zaman doğuyu ihmal eden politikacılarımız geçmişten ve 1950 den bu yana geçen süreçten hiçbir öğrenmeyerek, bizi buraya getirdiler. Bu son 12 yılımızın politikasına damga vuran AKP de bu eksikliği görerek bu durumu daha da zorlaştırarak bugün yaşadıklarımızın tek müsebbibidir.

Basın özgürlüğü elimizden alınıyor.
 Kendi söylediklerini yazmak veya yayımlamak yasak…
 Bir görüş tutum bildirmek yasak…
 Toplanarak politika konuşmak yasak…
 Yazmak yasak…
 Paylaşmak yasak…

Doğru haber yapmak, bırakın haber yapmak yasak… (Oturun cicişler ne yapıyor onu okuyun, Yarı çıplak kadınlar nerede, kim kaç paraya araba aldı, kim kimle geziyor onu haber yapın diyor.)
Yakında düşünmek yasak…
Nefes almak bile paraya tabii olacak ve yasak…
RTE demek, ondan konuşmak, söylediklerini tekrarlamak yasak…

İnsan hakları, toplanma hakları, protesto hakları yok oldu!
Adil yargılama neredeyse yok!
Komplo teorilerine her gün bir yenisi ekleniyor…
Sokakta sigara içenin hakkı yok! Durduruyor sigarayı bırakacaksın diye emrediyor!
Ben! Ben! Ben! Demekten yılmıyor…
Şehidin cenazesinde bana 400 vekil verseydiniz bu olmazdı diyerek bir aşağılık insanlık sergiliyor…

Ve utanmıyor, devletin Radyosunu, Televizyonunu, Resmî haber ajansını kendi emellerine erişebilmek için kullanarak, halkı birbirine düşman etmeye çalışarak paçayı kurtarmaya çalışıyorsun.

Sen kimsin Be ya!
Sen kimmişsin be ya!

Yok, Ak saray külliyesiymiş! Yok, bir ülkenin büyüklüğü Cumhurbaşkanının mekânından belli olurmuş! Hadi oradan. Külliye neymiş? Saray neymiş? Senden öncekiler bunu düşünemedi mi? Yoksa onlar senin gibi kaypak değillerdi ve bu işi beceremediler mi? Yani akılları ermedi mi?

Memlekette camii mi yok ki her yere yeni minareler dikiliyor?
Peki, okullara ne oldu?
İhtiyacımız yok değil mi?
Eğitilmesi gereken genç dimağlara kuran öğreteceğiz başka bir şey yok! Onu da camii avlusunda yaparız!
Değil mi?

Nasıl bir mantık, nasıl bir düşüncedir bu? Geceleri rahat uyuyabiliyor rüya görüp sabahları bize onları mı yaptırmaya çalışıyorsun?
Vahi iniyor galiba sana!

Çek git, güzel insanlar ile dolu güzel ülkemden, aileni al, avene neni al ve git… Ama edindiklerinin, çaldıklarının hepsini bırak ta öyle git. Biz aramızdaki sorunları bir birimizi katl etmeden çözmesini biliriz…

Bizler senin bırakacağın viraneden bu ülkeyi, Türkiye’yi, tekrar yükseltmesini, yüceltmesini biliriz. Tekrar inşa ederiz bu ülkeyi. Tekrar refahı getiririz. Ama hiçbir şekilde, hiçbir şart ile bu ülkeyi hainlere teslim etmeyiz.

Tek bir adam 18 yılda bu ülkeye medeniyeti getirdi, sen 12 yılda 100 yıl geriye götürdün. Osmanlı imiş! Saltanatmış! Şehzadelermiş! Bu güzelim ülkeyi onlar bu hale getirmişti şimdi sen tekrarlıyorsun.

İki gece arka arkaya bir basın kuruluşunun önüne köpeklerini, tetikçilerini yollayarak, cam, pencere ve kapılarını kırdırarak, çalışanlarını korkutarak Kristal Geceyi başlattın. Ama bu da senin sonunun başladığı geceler olacak. Senin vekilin bu ülkenin kurucusuna hakaret edecek, insanlarını aşağılayacak ve sen sessiz, sessiz sarayının içerisinde binlerce koruman ile saklanacaksın.

Gidecek yerin yok!

Vay be!
Erkeğe bak…

Bu gece sokaklarda 10.000’ler vardı! Yarın 100.000‘ler olacak! Öbür gün milyonlar!
Polisin de bu ülkenin çocuğu, askerin de bu ülkenin çocuğu. Herkesi tutuklayacak, sahte evrak düzenleyip mahkemeye mi çıkartacaksın? 100 tanesini tutuklarsın, 1000 tane daha gelir, 1000 tane tutuklarsan 10.000 tane daha, 100.000 tanesini tutuklarsan da milyonlar gelir. Dene bakalım!

Nereye kadar!

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: