“GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT…”


Sana bir sürprizim var!

Sürpriz1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA ©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

Çıkmɑz sokɑktɑn çıkmɑnın tek yolu vɑrdır. Aksi yöne gitmek. Hayatımızdaki en büyük acı kabul etmediğimiz hatalaɾımızdan gelendiɾ. Heɾkes haklı olduğu düşünülsün isteɾ, ɾuhsal bozukluklaɾı olanlaɾ bile, belki de özellikle ɾuhsal bozukluğu olanlaɾ. Eğeɾ büɾokɾatik saçmalıklaɾa, kıç kollamaya ayɾılan eneɾjiyi geɾçekten insanlaɾa yaɾdım etmeye ayıɾmış olsak biɾ haftada dünyayı değiştiɾebiliɾdik! İnsɑnlɑrı öldüren silɑhlɑr değil, yine insɑnlɑrdır.Masallara inanma ihtiyacın seni sonunda bataklığa süɾüklüyoɾ… Bu sözler, ABD’li Yazar John Verdon’a ait! “Siyaset”, “Siyasette karar verme”, “Siyasette amaca ulaşma” bağlamında kullandığı diğer düşündürücü tespitleri de dikkate değer. İyi okumalar…

***

verdon

Yazının başlığı, John Verdon [1] tarafından kaleme alınmış, okuduğum romanın adı… Çevirisini Ender Nail’in yaptığı romanı, Koridor Yayıncılık (İstanbul), [2] 2012 yılında Türkçe’ye kazandırmış… Romanın konusu, New York’un en gözde dedektifi iken emekli olan bir dedektifin düğün günü öldürülen bir gelinin katilini araştırması… Gelinin annesinin katili bulmasını istemesi üzerine olayı araştırmaya başlayan dedektif, önce dışarıdan araştırmalarını sürdürmüş, sonra resmen soruşturmaya dâhil olmuştur. Dedektifin araştırmaları; olayın basit bir cinayet olmanın çok ötesinde olduğuna işaret etmiş, soruşturmanın yeni baştan ve etraflı olarak ele alınmasına yol açmış ve sonuçta olayın çözülmesine hizmet etmiştir.

Romanı okurken, “siyaset”, “siyasette karar verme”, “siyasette amaca ulaşma” bağlamında, bazı küçük hususlar anlamlı bulunmuş ve bunun izleyiciler (okuyucular) ile paylaşılmasının yararlı olacağı düşünülmüştür. İşbu yazı, bu düşüncenin ürünüdür.

İşte, o küçük ama, anlamlı bulunan hususlar:

– “Gölde daire şeklinde yayılan her dalga er geç etkisini kaybederdi.” (s. 8)

– “Her gizli soruşturmada ulaşmanız gereken tek şey nedir? Bu önemli bir soru.” (s. 26)

– “Ama her araştırmada tek bir hedef vardır. Ve sizin başarınız da, ulaştığınız her sonucu bu asıl, nihai hedefe ulaşmak için kullanmanızda yatar. Hayatınız buna bağlıdır.” (s. 27)

– “Doğru bilgiyi toplamak. ” (s. 27)

“Güven temin etmek” (s. 28)

– “…güven olmazsa ne elde edebilirsiniz? Hiçbir şey. Belki de, daha bile kötüsü. Yani güven her zaman önce gelir. Önce güveni temin edin. Böylece gerçeğe ulaşmak için şansınız olacaktır. Önce gerçeğe ulaşmak için çabalarsanız kafanıza bir kurşun yeme ihtimaliniz de artar.” (s. 28)

– “Onların sizin içinizde gerçek bir şeyler olduğunu görmelerini sağlamanız gerektiğini söylemeye çalışıyorum. İçgüdülerinin doğru olduğuna inanmalarını sağlayacak bir şey. Yanılmadıklarına ikna olmalarını sağlayacak bir şey.” (s. 30)

“İnanılırlık. Hedefiniz size ne kadar inanırsa, onu o kadar çabuk enselersiniz. Ve onun inancının en önemli kısmı da, sizin gerçek duygularınızla büründüğünüz karakter arasında sağlayabileceğiniz bağ sayesinde oluşacaktır.” (s. 30)

– “Bekleyip izlemeyi ve mümkün olduğunca az konuşmayı tercih eden tedbirli bir grup daima vardır. Sonra anlattığın her şeyi nasıl kullanacaklarını öğrenmeye çalışan çıkarcılar ve mümkün olduğunca az şey öğrenip mümkün olduğunca az katılmayı tercih eden küçümseyiciler grubu. İlk olarak kendi akıllarına gelmeyen her şeyin saçma olduğunu kanıtlamaya çalışan alaycılar vardır bir de. Ve elbette bir de pozitif grup vardır. … Pozitifler dersi ilginç hale getirdiler.” (s. 41) (Ders/seminer katılımcılarını tasnif örneği)

– “…Empati Tuzağı… … empati denilen şeyin aslında bir kusurdan kaynaklandığını ileri sürüyordu. İnsanların karşılarındaki için hissettiği empati duygusunun kaynağının bir tür kafa karışıklığı olduğu kanaatindeydi. Karşımızdakini düşündüğümüzü, onu anladığımızı göstermemizin sebebi beynimizin kendisiyle karşısındaki arasında farkı belirlemede başarısız oluşuydu. … birinin eli kesildiğinde irkilmemizin nedeninin beynimizin bir anlığına eli kesilenle bizim farklı kişiler olduğumuzu kavramakta zorluk çekmesinden kaynaklandığını ileri sürüyordu. Başka bir ifadeyle normal bir insanın kavrayışında böylesine bir eksiklik bulunurken sosyopatların kavrayışı bu bağlamda kusursuzdu. Bir sosyopat asla kendisiyle, kendi ihtiyaçlarıyla bir başkasınınkini karıştırmaz, bu yüzden de başkalarının rahatına, mutluluğuna, huzuruna zerre kadar aldırmazdı.” (s. 137-138) (İştirak edilir ya da edilmez, empati konusuna yaklaşıma dair bir örnek)

– “Kendi fikrinizi oluşturun ve kendi doğrularınızı bulun.” (s. 139)

– “Sadece şüpheden hareketle masumiyet karinesine zarar vermeyin.” (s. 247) (Türkiye’deki yargı sürecinde, son 7-8 yıldır, bazı davalarda, evrensel hukukun ne kadar dışına çıkılmış olduğunu çağrıştırıyor. )

– “… faydalı bulduğu şey kedilerle köpekleri birbirine düşürüp aradan çekilerek neler olacağını izlemekti. Hasımları birbirine düşürerek gerçeği öğrenme yaklaşımına bayılırdı. Hasımlar ne kadar sinirlenirse gerçek de o kadar çabuk ortaya çıkardı.” (s. 252)
– “… çalıştığı onca yılda öğrendiği temel soru, ‘İnandığım şeyden yüzde yüz emin miyim?’ değildi. Daha ziyade, ‘Bu inanca uygun hareket ettiğimden emin miyim?’ sorusu önemliydi.” (s. 405)

– “Takıntıların gücünü göz ardı etmemek gerektiğini iyi bilirim.” (s. 471)

– “Zihnimiz böyle işliyor. Hikayelere çok düşkünüz. Onlara inanma ihtiyacı taşıyoruz. Ve ne oluyor biliyor musun? Bu inanma ihtiyacı seni bataklığa sürüklüyor.” (s. 502)

– “Zihnimiz noktaları birleştirmekle kalmaz, eğer başlayacak noktalar yoksa onları yoktan yaratır.” (s. 503)

– “Sakinliğin değerli olduğu…” (s. 513)

– “Hikayeler bir kere başlamaya görsün. Hızla kulaktan kulağa yayılır, kendilerine ait bir dünya kurarlar.” (s. 533)

Dinlenmek için okunan ve gizemli bir polisiye olayını işleyen romanı okurken anlamlı bulduklarım bunlar…

İnsanının çalışma disiplini (alanı) ne olursa olsun okunan her iyi romanda dikkati çeken bir şeyler muhakkak bulunuyor.

Hayat kısa, okuduğumu paylaşmak; bu suretle, başkalarına zaman/fırsat kazandırmak, faydalı olmak istedim.

Selam, sevgi ve saygı ile.
Ümitköy-Ankara, 06 Eylül 2015

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: