POLİTİKACILIK AKTÖRLÜK MÜ?


Dün dündür; bugün bugün…

©Erol Erdoğmuş.

 

MKA

Tayyip Erdoğan kendisini padişah olarak görmek istiyor, paçalarından yolsuzluk akıyor – Süleyman Soylu; Tayyip Erdoğan Gömlek değiştirdik demesine aldanmayın, Yılanlar da Gömlek değiştirir ama, zehirleri bitmez – Savcı Sayan; AKP gibi firavunlaşmayacağız, Tayyip Erdoğan gibi İsrail’in vagonu olmayacağız, AKP Amerikan mandasıdır – Numan Kurtulmuş; Hepsi şimdi AKP’deler! Politikacı aysberginin görünen ve görünmeyen karakteri iyi ise sorun yok. Farklıysa, sorun çok. Oynadığı rolü ve karakteri dürüst olan politikacı yanıldığını anlayınca, elbette duygusunu, düşüncesini, davranışını değiştirecektir. Buna önce kendisini, sonra seçmenlerini inandırmalıdır. Bunu yapmıyorsa, rol değiştiren aktördür.

***

OLAY

Din insanı –müftü– iken, politika insanı Olmayı seçerek CHP’den milletvekili Seçilen Ihsan Özkes; “öz”ünü “kes”p biçerek kendisiyle ters düşmüş.

02 Nisan 2015 Meclis Kürsüsü’nde esmiş savurmuş, “Israfı itibar yaptınız. Hz. Muhammed yaşasa o saraya gitmezdi” demişken; CHP ile anlaşmazlığa düşüp istifa ettikten sonra hidayete ererek, “Hz. Muhammed bugün yaşıyor olsa saray’a girer mi, bu akşam orada hissettim ki kesinlikle girerdi, çünkü orada sünnetten emareler çok. Nedir bu Tayyip Erdoğan düşmanlığı? Allah Islah etsin. Atatürk de bugün yaşıyor olsa bu akşam mutlaka saray’da olurdu”.

“Benim CHP’de iken Söylediklerimi bırakın, ben artık vallahi de billahi de CHP’li İhsan Özkes Değilim. Tayyip Erdoğan düşmanlığı PKK dostluğuna götürüyorsa, burada düşünmek gerekmez mi demiştim. Ben de düşündüm ve saray’a gittim, siz de gidin”.

” CHP’liler katılmadı diye, ben katılmayacak olsam bana derler ki ’istifa ettin, sen niye katılmıyorsun?’. ‘Benim CHP ile ilgim irtibatım yok, bağımsız bir kişiyim”.

POLİTİKA AKTÖRLÜĞÜ

Aktörlük; sahnede, perdede, ekranda gerçek kişiliğinden farklı rol yaparak; oyun kişilerini, film kahramanlarını; sanki o kişilermiş gibi yaşayarak inandırıcı olmaktır.

İyi insanı oynayan aktörün kendi kişisel yaşamında iyi; kötüyü oynayanın kötü olduğuna sadece çocuklar ve çocuk kafalılar inanır. Yeşilçam filmlerinin kötü adamı iyi insan merhum Erol Taş, kötü bilinerek çocuk kafalı büyüklerce sokakta tartaklanmıştı…

Halkın, kararsızlık denizinde boğulmamak için çırpınır; can havliyle tutunacak dal ararken, ince eleyip sık dokumaya, incelemeye irdelemeye ne vakti ne de sabrı vardır. Politikacıya inanmaya eli mahkumdur.

Politikacı aysberginin görünen ve görünmeyen karakteri iyi ise sorun yok. Farklıysa, sorun çok. Oynadığı rolü ve karakteri dürüst olan politikacı yanıldığını anlayınca, elbette duygusunu, düşüncesini, davranışını değiştirecektir. Buna önce kendisini, sonra seçmenlerini inandırmalıdır. Bunu yapmıyorsa, rol değiştiren aktördür.

GÜNCEL ÖRNEKLER

Politika aktörlüğünün Ihsan Özkes’ten önce Örnekleri var. Yönetmen –Parti Genel Başkanı– onaylıyor, Aktör –Milletvekili– rol değiştiriyor, danışıklı muhalefet… Eh, yönetmen de Aktör kökenli, al birini vur Ötekine…

Demokrat Parti’deyken “Tayyip Erdoğan kendisini padişah olarak görmek istiyor, paçalarından yolsuzluk akıyor” diyen Süleyman Soylu, hiç bir şey dememiş gibi AKP’li oldu; Erdoğan ve AKP onayladı…

CHP’deyken “Tayyip Erdoğan Gömlek değiştirdik demesine aldanmayın, Yılanlar da Gömlek değiştirir ama, zehirleri bitmez” diyen Savcı Sayan, hiç bir şey dememiş gibi AKP’ye geçti. Erdoğan ve AKP kabul etti…

Saadet Partisi’ndeyken “AKP gibi firavunlaşmayacağız, Tayyip Erdoğan gibi İsrail’in vagonu olmayacağız, AKP Amerikan mandasıdır” diyen Numan Kurtulmuş, hiç bir şey dememiş gibi AKP’li oldu, Erdoğan ve AKP sinesine bastı…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: