Yurtdışındaki Seçmen T.C Vatandaşlarına Duyurular!


Yurtdışından Oy Kullanacaklar için geri sayım başladı…

seçim2

© photocredit

***

2015 – 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinde bulunduğunuz ülkede kurulacak sandıklarda oy kullanabilmeniz için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmanız, bunun için de adres beyanında bulunmanız gerekmektedir.

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden [1] kontrol etmeniz mümkündür.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü YSK’nın internet sitesinde [2] ilan edilecektir. nternet adresinden kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde [3] adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 2 Eylül 2015 Çarşamba (Türkiye saati ile 08.00) ile 10 Eylül 2015 Perşembe (Türkiye saati ile 17.00) arasında Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubelerine ve Başkonsolosluklarımıza şahsen müracaat ederek itirazda bulunabilirsiniz. İtirazda bulunmak için son gün 10 Eylül 2015 (Türkiye saati ile 17.00) olup bu saatten sonraki itirazlar kabul edilmeyecektir. İtirazların şahsen yapılması gerekli olup, posta ile yapılan itirazların kabul edilmesi mümkün değildir.

Yurtdışındaki temsilciliklerimizde hangi tarihlerde ve adreslerde seçim düzenleneceği YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. Yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın ayrıca, gümrük kapılarında 8 Ekim-1 Kasım 2015 tarihleri arasında oy kullanmaları da mümkündür. [4]

En iyi dileklerimizle,

T.C. Dışişleri Bakanlığı” [Kaynak]

2 Eylül 2015 Tarihli Duyuru:

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarını teminen yürütülmekte olan çalışmalar kapsamında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan bilgilendirmeye göre;

a) Seçim takvimine göre bugün (2 Eylül 2015 Çarşamba TSİ 8.00’da) Yurt Dışı Seçmen Kütüğü YSK’nın web sitesinde ilan edilmiştir.

b) Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenler, “Temsilcilik Oy Verme Başlangıç ve Bitiş Tarihleri”ni aşağıdaki adresten sorgulayabileceklerdir.

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama : [5]

*

10 Eylül’e kadar kayıtsız seçmen kalmamalı

2 Eylül 2015 Çarşamba – HDP Yurtdışı Seçim Koordinasyonu, 1 Kasım’daki erken seçimler için yazılı açıklama yaparak seçmenlere seslendi. 10 Eylül tarihine kadar kayıtlarını yaptırmamış seçmenlerin kayıtlarını yapması çağrısında bulundu.

Açıklamada, HDP Yurtdışı Seçim Koordinasyonu’nun ABDEM ve Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin katılımıyla oluşturulduğu, herkesin katılımına açık olduğu belirtilerek, HDP’li seçmenler komisyonlarda yer almaya çağrıldı.

“Yurtdışında 8-25 Ekim günleri arasında oy kullanılacaktır. Bu kısa sürede yoğun bir seçmen kitlesine ulaşmak temposu yüksek bir çalışmayı gerekli kılmaktadır. HDP gönüllüsü olarak seçimde katkı sunacak, komisyonlarda aktif olarak yer alacak, bulunduğu yerde HDP’ye oy toplayacak çok sayıda gönüllü insana ihtiyacımız vardır” denilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

SEÇMENLER İÇİN BİLGİLER

“Yurtdışında oy kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak gerekmektedir. Seçmenlerimiz YSK sitesinin yurtdışı seçmen sorgulama bölümünden kimlik bilgilerini girerek kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmelidirler.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan seçmenlerin kendini kaydetmesi için son gün 10 Eylül’dür. Bu güne kadar kayıtsız seçmenlerimizin adres beyan formunu doldurarak bağlı bulundukları konsolosluğa bizzat gidip başvurmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıt veya değişiklik için posta ile yapılan müracaatlar dikkate alınmamaktadır.

Kayıt işlemleri için konsolosluklar hafta sonları da açık olacaktır.

Seçmen kütüğüne kayıt yaptırmak için dış temsilciliklere gidecek olan seçmenler T.C kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden bir tanesini göstermek zorundalar.”

Seçmenlerin bulundukları şehirdeki HDP’yi destekleyen bir dernek aracılığıyla bilgi edinebileceğinin vurgulandığı açıklamada, “HDP destekçisi tüm derneklerde seçmenlerimize hizmet vermek için bilgi işlem birimleri ve kayıt masaları bulunmaktadır. Yine her şehirde bulunan seçim komisyonlarımızdan gerekli her türlü yardım alınabilir” denildi.

10 Eylül’den sonra hiçbir şekilde kayıt yapılmayacağı uyarısında bulunan HDP Yurtdışı Seçim Koordinasyonu, şunları da ifade etti:

“Seçmenlerimiz bu kısa sureyi en iyi şekilde değerlendirmeli, kendi çevresini da kontrol ederek kayıtsız seçmenin tespit edilip konsolosluklara yönlendirilmesi için aktif çabada bulunmalıdır. Kayıtsız bir tek seçmenimiz kalmamalıdır.

Sarayın ve AKP’nin halklarımıza yönelik geliştirdiği savaşa karşı halkların demokratik birliğini ve barışını geliştirmek, Saray saltanatını 1 Kasım’da bir kez daha yenilgiye uğratmak için yurtdışında bulunan tüm duyarlı, demokrat, ilerici, emekçi ve barış yanlısı kesimleri, seçmenlerimizi, dostlarımızı, kadınları, gençleri, demokratik Alevi oluşumlarını, samimi-dürüst Müslüman/muhafazakâr kesimleri, Êzîdîleri, her inanç ve halka mensup insanı HDP’ye oy vermeye, HDP’nin başarısı için aktif çalışmaya davet ediyoruz.” Kaynak [6]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: