Türk’ün, yeise kapılmamasını gerektiren nedenler…


İhanet yapılanmasının; Türkiye’nin sorunlarını büyütmüş, istikrarsızlığa sürüklemiş ve yarı sömürge haline getirmiş olmasına rağmen!

tree

© photocredit

Bağımsızlık; Türk Milleti’nin ve Türk Devlet anlayışının temelidir. Asimilasyon Türk devlet geleneğinde yoktur.Türk; vatanına bağlı ölen ama mağlup edilemeyen, düşman karşısında kasırgadır. Türkler; sabırlı zorluklara katlanan cesaret ve fazilet sahibi yiğitlerdir. Türkler; yönetilen değil yönetendir. Türkler; akıl bilim ve sanat odaklı düşünce inanç ve yaşam anlayışına sahiptir. Türklerin kuvvetli yanı feraseti ve mertliği, zayıf tarafı saflığı ve iyiniyetliliğidir. Türk Milleti; insanlık ailesinin köklü şerefli bir üyesidir. Türk Milleti; etnik kimliklerle dinlerle ve mezheplerle ayrıştırılamaz. Türk Devleti; kucaklayıcı birleştirici ötekileştirmeyen bir devlettir. Barış adalet huzur ve güven Türk’ün egemen olduğu her yerde var olan temel bir gerçekliktir.

***

KARAMSARLIK VE UMUT
17 Ağustos2015-ANKARA

nurullah_aydin

©Prof.Dr.Nurullah Aydın

İnsanların yaşamında olduğu gibi toplumlarda da bazen karamsarlık bazen umutsuzluk dönemleri olur.
Kâbus dolu son yıllar ülke insanının duygularını, düşüncelerini, inançlarını, yarınlara güven duygusunu sarsmış durumdadır.
Son yıllarda yıkım yaşayan, yeraltı yerüstü kaynaklarını, topraklarını yabancılara peşkeş çeken ihanet yapılanması ile Türkiye’nin sorunları büyümüş, istikrarsız bir şekilde yarı sömürge haline gelmiştir.

Türkiye’de çağdışı zihniyet değişimi yaşanıyor. Türkiye’nin demokrasi, ekonomi, hukuk, kültür, siyaset alanlarında gerçekleştirdiği yıkıcı bölücü ifsad edici dönüşümlerin büyük bir zihniyet değişikliğini de beraberinde getirdiğini, bunun da ihanet olduğu bir gerçektir.
Türkiye’nin dünya sahnesinde hak ettiği yeri alabilmesi ve ilelebet payidar kalabilmesi yolunda güçlü bir irade ortaya konulmalıdır. Bu irade ve azmin, yöneticilerden vatandaşlara kadar toplumun bütün kesimlerini kuşatmış olmalıdır.

Ciddi risk ve tehditlerin bulunduğu bir coğrafyadaki Türkiye’nin, yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmalıdır.
Kendi içinde ayrıştırılan bölünen Türkiye; talihsiz aciz işbirlikçi zihniyetin elindedir.
Türkiye; demokratik ve laik bir ülke olarak, farkındalık yaratan nitelikleriyle bölgemizde ilham kaynağı olması, vizyoner bir bakış açısına kavuşmalıdır.
Esasen bu durum, sahip olduğumuz yumuşak güç unsurlarının sağladığı somut bir kazanımdır. Ülkemizin uluslararası alandaki bu konumunu pekiştirecek, kazanımlarımızı sağlamlaştıracak adımların kararlı bir şekilde devam ettirilmesi gerekir.
Bu umut ve güvenle; geçmişle geleceğin muhasebesini yapmamız, yeni hamleler için bizlere cesaret verecektir.

Tarihimiz, kültürümüz, Cumhuriyet ve demokrasi en önemli değerlerimizdir.
Türk Milleti’nin her bireyi; demokratik rejimin erdemlerinin kıymetini bilmeli, bunun bilinci içinde de yarınlara güvenle bakmalıdır.
Ortak hedef; herkesin demokrasi ve hürriyet içinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerini evrensel standartlarda kullandığı bir Türkiye’dir.

Türkiye’nin gelişmiş bir demokrasi haline gelmesi için; temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesinin, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi gerekir.
Bir ülkedeki özgürlük ortamı, esasen demokrasiye hayat veren bir güçtür.
Demokrasimizin kalitesinin yükseltilmesi, ülkemizde gerçek barış ve huzurun yakalanmasının yanı sıra, istikrar, refah ve güvenliğin de teminatı olacaktır.
Bu nedenle; temel hak ve özgürlükler konusundaki eksikliklerimizin tamamlanması amacıyla da hassasiyetlerimizi korumamız gerekir.

Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik performansı inişli çıkışlı seyir izlemektedir. Sürdürülebilir büyüme şarttır. Türk ekonomisinin dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almasını sağlayacak politikaları kararlılıkla uygulamalıdır. Bu doğrultuda yapısal reformların sürdürülmesi gerekir.

Akılcı ve sağduyulu yaklaşımlar; çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır.
Her alanda gelişmiş, üretken, zengin, demokrat ve modern bir Türkiye en büyük idealimizdir.

Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayalım. Yeter ki, kapasitemizin, gücümüzün, potansiyelimizin, farkına varalım, birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

Yıllarımızı heba etmenin acısını hep birlikte çektik. Enerjimizi boşa harcamanın, kısır çekişmelerle günü geçirmenin getirdiği ağır yükü yakın tarihimizden biliyoruz.
Başta siyaset alanı olmak üzere akılcı yaklaşımlar sergilenmesi, sağduyulu ve uzlaşma kültürünün benimsenmesi, önümüzdeki yıllarda çok daha güçlü bir Türkiye görmemizi mümkün kılacaktır.

Hiçbir zaman unutmamalıyız ki: Terör başta olmak üzere, ülke gündemini işgal eden sorunları kararlılıkla ama aynı zamanda da itidalle, kalıcı bir şekilde çözecek bilgimiz, gücümüz ve tecrübemiz mevcuttur.

Hiçbir kişi, sınıf ve zümrenin sorunun geleceğimizi ipotek altına almasına müsaade etmeyeceğiz.
Güçlerini meşruiyetlerini yabancılardan alan, karanlık emeller peşinde koşanlar, her zaman olduğu gibi, bütün Türkiye’yi karşılarında tek yürek olarak bulacaklardır.

Günün Sözü: Milletler kararlı bilinçli bilgili liderleri ile güçlü olurlar.

*

turklerin_muhuru

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: