Fazla kilo mu, yoksa hareket mi?


Faydaları!

kilo_spor

arzu_bıyıklıoğlu

© Arzu Bıyıklıoğlu

Uzun süredir kiloluysanız, kilolu olmanın ve fazla yemenin size sağladığı bir takım faydalar vardır. Fazla kilonun veya fazla yemenin kişiye sağladığı yararlar çok çeşitlidir. Bu faydayı kişi kendisi bilir. Zihin ve beden birbirinin aynasıdır. Sağlıklı yaşam herkesin hakkıdır… Şimdi sizi egzersizle de tanıştırmak istiyorum; Siz farkında değilsiniz ama bedeniniz hareket etmek için yanıp tutuşuyor. Vücudunuz her yaşta hareketi sever. Egzersiz yaptığınızda enerji seviyeniz artacak, zihniniz açılacak. Mutluluk hormonu salgılayıp, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. İyi de fazla kilo-hareket ikileminden hangisini seçmek gerekiyor?

***

Fazla kilolu olmanın faydaları

Şimdi size ” fazla kilolu olmak ve fazla yemek sana ne sağlıyor? ” diye bir soru sorsam, daha önce sorduğum pek çok kişi gibi sizde ” ne sağlayacak canım, hiç bir şey sağlamıyor” diye cevap verebilirsiniz. Bu sizin bilinç seviyesinde verdiğiniz bir cevaptır. Eğer bir alışkanlıktan kurtulmak isteyip de kurtulamıyorsanız, muhakkak bilinçaltınızda size bir fayda sağladığına, onun sizin için iyi olduğuna, doğru olduğuna inanıyorsunuzdur.İlk başta bunu reddetmeniz çok normal. Kendi üzerinizde biraz daha özfarkındalık kazanıp, bilinçaltınızla iletişim kurduğunuzda farklı cevaplar mutlaka bulursunuz.

§ Sizi bir şeylerden koruyor olabilir ( ilişkilerden, cinsellikten, karşı cinsten, çalışmaktan…)
§ Stres ve skıntı atma yöntemi olarak rahatlama sağlıyabilir.
§ Sizi zengin veya güçlü gösteriyor olabilir.
§ Dikkat çekmenizi veya görünmez olmanızı sağlıyor olabilir.
§ Bazı kusurlarınızı örtüyor olabilir.
§ Büyüdüğünüzü ispatlıyor olabilir.
§ Sizi uyuşturarak acı duymanızı engelliyor olabilir.
§ İntikam alıyor olabilirsiniz.
§ Anne rolüyle daha çok uyum sağlıyor, daha anaç gözüküyor olabilirsiniz.
§ Duygusal ya da yaşam amacı eksikliklerini dolduruyor olabilirsiniz.
§ Hastalıklardan korunuyor, daha sağlıklı oluyorsunuz sanabilirsiniz.
§ İstemediğiniz her hangi bir şeyden sizi uzak tutuyor olabilir. Makalenin tamamı.

*

Hareket yaşamı – durmak ölümü çağırır

Ben spor yapamam, spor zordur, spor yorucudur, spor sıkıcıdır, spor zaman alır…gibi sporla ilgili pek çok olumsuz düşünce vardır. Ben spora egzersiz diyorum. Çünkü bizim ihtiyacımız olan ( eğer sporcu değilsek) egzersizdir. Yıllarca spora yüklenen bu olumsuz ifadeler hayatında hiç egzersiz yapmamış insanları bile egzersizden soğutmuştur. Oysa egzersiz düzenli hareket etmektir. Bedenlerimiz hareket etmemiz için yaratılmıştır. Hareket durduğu zaman ölüm gelir. Yaşamak istiyorsak( gerçekten yaşamaktan bahsediyorum yaşayan ölüler olmaktan değil) o zaman hareket halinde olmalıyız. Sağlıklı olmak için, sağlıklı zayıflamak için egzersiz yapmalıyız. Kilo probleminiz olmasa bile sağlıklı kalmak, mutlu olmak için, kendimize sahip çıkmak için, kendimize değer verdiğimiz için egzersiz yapmalıyız.
Değişen yaşam tarzı daha çok yemek yemeyi ve daha az hareket etmeyi getirdi. Bedenler sabitlenmeye başladı. Bedenin hareketsizliği, zihini de etkileyip zihinlerde de sabit düşünceler oluşmasını tetikliyor. Nasıl ki zihnimiz bedenimizi etkiliyorsa bedenimizin durumu da zihnimizi etkiliyor. Ve olumsuz kısır döngü devam ediyor.

Belki hatırlamıyorsunuz ama bebekken yürüyüp koşmak için nasıl da can atıyordunuz ve başardınız. Şimdi de egzersiz yapmayı başarabilir ve bundan da çok büyük keyif alabilirsiniz. Makalenin tamamı.

*

ab_16022014

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: