Annelik mi?


İşte böyle bir şey!

Annelik-böyle-bir-şey

© photocredit

arzu_bıyıklıoğlu

© Arzu Bıyıklıoğlu

Bir kadın hangi kariyeri yaparsa yapsın, hangi başarıyı elde ederse etsin hiç bir şey onu annelik kadar tatmin edemez. Annelik bir kadın için ömür boyu süren bir kariyerdir. Çocukların bize eksiklerimizi tamamlamak ve bize ihtiyacımız olan bilgiyi vermek için geldiklerine inanlardanım. Ancak çocuklarımızın da onların yaşama hazırlamamız sırasında bizlerden hiç duymak istemedikleri şeyler de var; nasihat etmek, akıl vermek ve eleştirmek… Oscar Wilde’nin çok güzel bir sözü var: “İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, mesela öğüt.” Peki nasıl davranmalıyız?

***

Ebeveynlerin Sağlıklı Davranışları

annelik

© photocredit

“Ebeveynlerin çocukları için en çok yaptıkları şey nedir” diye sorduğumda genelde en sık gelen cevaplar;
– Çocuklarını korumak.
– Çocuklarının bakımına yardımcı olmak.
– Çocuklarının geleceği için çalışmak.

Çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimi için spor da çok önemli bir aktivitedir. Sağlık, estetik ve disiplin sağlar, özsaygıyı, özgüveni artırır. İnsanın kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olur. Her çocuğun zevk alarak yapacağı bir spor mutlaka vardır. Çünkü hareket, bedenin doğasında zaten var olan bir sistemdir. Hareket yaşam demektir. Çocukları spor yapma alışkanlığına yönlendirmenin en güzel yolu annenin de bu aktiviteyi severek yapıyor olmasıdır. Çocuk ebeveynde gördüğü bir alışkanlığı er ya da geç kendi zihin programına geçirip kullanacaktır. Sürekli çocuğunuza spor yapması gerektiğini söyleyip, çocuğunuzu her türlü sporu denemesi için oradan oraya çekiştiriyorsanız bir gün sizin neden yapmadığınızı sorgulayacaktır. Benim imkânım yok demeyin, en azından düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu da yetişkin için bir spor sayılır.

Günümüz dünyası sürekli rekabeti aşılıyor. Bu sistemin esiri olmadan sporu sadece kendi sağlığımız ve neşemiz için yapıyor olduğumuzu çocuklarımıza hissettirmeliyiz.
Şimdi sıra günün sorusunda; Makalenin tamamı.

*

Konuya ilişkin:

    *

    ab_16022014

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: