Yeniden Yayındayız !


Yeniden Merhaba, bir yıla yakın bir aradan sonra…,

bircan-unver-un-garden-2-apr-30-15

bircan_unver

©Bircan Ünver

IŞIKBİNYILI.ORG uzun bir süre ardı ardına sitemizin iki kez tümden çökertilmesiyle (hacked) susturulmuştu.
Susturulan bir kişi – bir yazar değildir. Susturulmuş olan, kamu yararına ve gönüllülük kapasitesinde yayıncılık, kültür ve sosyal geliştirme derneği/bir Sivil Toplum Kuruluşu olmuştur.

1999 yılından itibaren 16 yıllık geçmişimiz, yayınlarımız ve IşıkBinyılı Derneği olarak da resmen 6 yıllık bir tarihimiz olmasına rağmen; nedense bizim sitemizin çökertilmiş ve yayınlarımızın susturulmuş olması hiçbir şekilde yerel ve ulusal ya da ana-akım medyada yer verilmemiştir! Bu konuda tek somut destek ise Belçika’dan yayın yapmakta olan YERELCE’den gelmiştir.
Oysa biz yabancı kökenli bir dernek olsaydık ve/veya topu topu bir-iki yıllık bir geçmişimiz olan, ancak yüzmilyonlarca dolarlarla konuşuyor olsaydık, acaba o zaman da bu kadar bir vurdumduymazlık ve ilgisizlik olur muydu?

Bizde demokrasi anlayışı da, düşünce özgürlüğü de, yayın hakları ve demokratik haklar da, adeta a-dan-z’ye herşey göreceli…

Eğer milyonlar-yüzmilyonlarca dolarların adı geçerek konuşanlardansanız, özellikle Türkiye’de, “Twitter”da bir mesajınızın sansürlenmesi veya yargıya intikal ettirilmiş olması, neredeyse her kanalda ve her on dakikada bir tekrarlanabilir, “büyük olay” kategorisinde ve de ifade özgürlüğünü ihlal gerekçesiyle…

Buna karşı, hele hele gönüllü ve de kamu yararına bir medyacılık anlayışını yerleştirme ve geliştirmeye yönelik kararlı ve uzun dönemli bir çalışma grafiği sergilemişşeniz ve de politikanın-siyasetin ya da şu veya bu lobinin bir kanadına sırtınızı dayamamışsanız, hangi haksızlığa maruz kalmış olduğunuz, tüzel kişilik ihlali ve mağduriyetiniz de kimsenin umurunda olmayacaktır! 16 yılı aşkın yayınlar üstelik iki kez susturulmuş ise ve siz ne kadar bu haksızlığı gündeme getirmeye çalışırsanız çalışın, adeta bir duvara çarpmış gibi hissedersiniz veya yankı vermeyen boşluklara konuşuyor durumunda kalırsınız!!!
Yukarıda da belirttiğim üzere ilk İnternet üzerindeki TANITIM yayınımuzdan itibaren 1999 yılına kadar uzanır IŞIK BİNYILI‘nın başlangıcı. Ve iddia edebiliriz ki gerek Türkçe ve gerek İngilizce on-line yayınlarımızda, bir çok yeni fikrin doğmasına ve online ortamda kamu yararına medya anlayışında öncü olduk.

Ancaaak, başkalarının iştahını kabartacak ya da şu veya bu vaatlerde bulunacak, diğer tüm zenginliklerimiz, renkleriniz ve içerik çeşitliliklerimize rağmen, finansal kaynak ve mülk benzeri varlıklı bir altyapıya sahip olamadığımız için (midir), acaba bu tür haksızlıklarla başetmeye ne kadar çalışırsak çalışalım, YALNIZ bırakıldık! Zaten gönüllülük kategorisinde ve dünyanın üç ayrı köşesi ve ülkesinden, online işbirlikleriyle çalışmalarımızı yürütüyorduk!
Kimbilir belki bu kez bizim bunun üstesinden gelemeyeceğiniz hesabı yapıldı!

Özellikle ilk çökertilmenin ardından aylar sonra sitemiz yayına geçtikten sonra (Mart 2014) ve daha üçüncü ayını doldurmadan ikincisi çökertilmeye mağdur ve mazur kalmamız (Haz. 2014); evet tüm gönüllü ve istekli işbirliklerine de önemli bir sekte vurdu. İçerik olarak destek veren yazar-çizer arkadaşlarımızla da iletişim kopmasına ve de bu durumun sonucu olarak, onların düşünsel ürünlerini yayınlama beklentilerini de yerine getirememiz sonucunu doğurdu. Bir anlamda, iğneyle kuyu kazarcasına Türk ve dünya kamuoyuna maletmeye çalıştığımız tüm yayınlar ve web ortamındaki platformumuz birden bire sitemize yirmibine yakın şırınga edilmiş olan viruslerden dolayı kapatılmıştı! Bunun sonucu olarak da, web ortamında yazıları bizim site üzerinden çıkan yazarlarımızın yazıları da birden bire sanal ortamda yok oluvermişti!
Çok şükür, uzun bir zaman aldı almasına ancak biz bunu da Pembe Panter gibi, yeniden silkinerek (…) Devamını okumak için tıklayınız.

*

isikbinyili_s2_09

twitter

facebook

facebook

linkedin

lightmillennium_ad

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: