Dünya Barışına Hedeflenmiş bir ROTA!


Barış için kürek çekmek, tam da böyle bir şey!

safe_image

© photocredit

bircan_unver

©Bircan Ünver

Günümüzde tüm yaldızlı söylemlere karşın, görülen o ki; sorunları çözmek değil, sorunları çözümsüzlük stratejilerine kilitlemek de; dünya siyasetinin bir parçası oldu ve ‘sorunları sürdürerek bazı kanal ve mekanizmalara sürekli gelir saglamak’, ESAS hedef haline getirildi. Yoksa, insanlık bu kadar basiretsiz olamaz ve olmamalıdır da! Temel İnsanî sorunların çözümünde, dünya barışı ve yeryüzünde yaşamın sürdürülebilirliği açısından… Ve bir gün, bir Türk çıkar ortaya, sadece kendine ve de kaslarına güvenerek bisikletle tur atar gibi, Okyanuslar’ı aşar…

***

BARIŞ’A YOLCULUK – NEW YORK’TAN GELİBOLU’YA KAS’ GÜCÜYLE GİT – ROW FOR PEACE: FROM NEW YORK TO GALLIPOLI – DÜNYA BARIŞI için bundan daha anlamlı ve önemli bir tanım ve kavram olamaz!!!

ny_gal1

© Jay Fine

© Judith Kozma

BARIŞ, öyle gökten zembille inmez ve onlarca yıl – 50 yılı aşkın sözumona Ortadoğu Barış görüşmeleri (İsrail-Filistin, BM’in 1967’deki Kararnamesine rağmen) veya KIBRIS sorunu; görülen o ki sorunları çözmek değil, sorunları çözümsüzlük stratejilerine kilitlemek de; dünya siyasetinin bir parçası ve ‘sorunları sürdürerek bazı kanal ve mekanizmalara sürekli gelir saglamak’, ESAS hedef olmuştur.
Yoksa, İnsanlık bu kadar basiretsiz olamaz/olmamalıdır bu temel İnsanî sorunların çözümünde, dünya barışı ve yeryüzünde yaşamın sürdürülebilirliği açısından…

Ve bir gün, bir Türk çıkar ortaya, sadece kendine güvenerek ve ilk önce dünyada okyanuslar-denizler üzerinde en uzun süre kalarak (dalında) dunya turunu kürekle tamamlar ve bir DÜNYA REKORU kırar.

Bu Türk’ün adı: Erden Eruç‘tur. Sonra bununla yetinmez. Cesareti, aklı, iradesi ve kararlılıgı dağları-denizleri-okyanusları aşan bir kapasitede ve der ki, ‘DÜNYA BARIŞ’ı için kürekle Atlantiği aşıp Gelibolu’ya bundan 100 yıl önce yapılmış savaşların bir daha yeryüzünde tekrarlanmaması için; ‘BARIŞ’a ATLANTİK okyanusu üzerinden KÜREK ÇEKEREK’ mesajımızı dünyaya ulaştıracağız ve bu yolculuk esnasında teknenin ön kısmında yer alacak dört bayrağı da: (Türk, Avusturya, Yeni Zelanda ve İngiliz;) hedefine ulaştıracağız!

BARIŞ’a katkıda bulunmak ve dünya barışını yaymak ve insan akıl-ruh ve ideallerine yerleştirmek böyle birşeydir işte…Hem olağanüstü bir cesaret hem de beden-akıl gücü ve iradesiyle; fiziksel bir eylemi bir kere veya bir güne mahsus değil; bir dünya kampanyası olarak üstlenmek ve bu amaçla yola çıkmak… Yeryüzünü bazen bir insan, bazen bir buluş değiştirebilir… Ve yeryüzü barışında, Erden’in öncülüğünde bu insanın hâyâl gücünü zorlayan bu cesaret ve irade; şimdiden dünya tarihine yazılmıştır. Ve yolculuk henüz başlamıştır!
Sağlıkla, güvenle hedefinize ulaşmanızı tüm kalbimle diliyorum… Evrenin tüm rüzgârları ve okyanustaki, denizlerdeki tüm dalgaların da bu kutsal görevinizi yerine getirmeniz içi ihtiyacınız olacak tüm evrensel enerji ve destekleri de size sağlayacağına inanıyor ve güveniyorum.

ny_gal

ROW FOR PEACE – rowforpeace.com sitesinden gunlük aldıkları mesafe ve nerede bulundukları Satellite aracığıyla izlenebilir!

***

Yüreği, aklı ve iradesi tüm okyanusları aşan ve sadece kol ve kas gücüne güvenerek, yeryüzü Barışı adına Atlantik okyanusunu aşarak ve ötesi Akdeniz’den ve Ege’den Çanakkale ve Gelibolu’ya BARIŞ’a yolculuğa çıkmış olan ERDEN ERUÇ liderliğinde/öncülüğündeki BARIŞ İÇİN KÜREK ÇEK KAMPANYASINA ŞAPKA ÇIKARTARAK SELAMLIYOR, ERDEN VE KENDON GLASS’a; Fas’tan itibaren de Avusturyalı Kendon’un yerini alacak olan MARK GASSON’a, Güvenli Barış için kürek çekmeler ve iyi yolculuklar diliyorum.

Dünya Barışı adına, hedefleri olan Türk, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz bayraklarını da okyanuslar ile denizleri aştıktan sonra sağ salim ve gururla Gelibolu’ya teslim etmelerini tüm kalbimle diliyorum.

Mart 2016’da, yeryüzünde bir ilki daha gerçekleştirmis olacak Erden Eruç ve Mark Gasson’u karşılayabilmek ve Çanakkale ve Gelibolu’nun 101.nci yıldönümünde de; ERDEN ERUÇ’u tüm Türkiye ve dünya çapında onurlandıracak ve sahip çıkılacak nitelikte ULUSLARARASI bir KONFERANS düzenlemek için tüm ilgiliere ve yetkililere dayanışma ve işbirligi teklif ediyorum.

*

On the same topic/Aynı konuda:

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: