Cumhuriyet 2014 : Liderlerden Mesajlar…


İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm saldırılara karşın, İLELEBET!!

cumhuriyet_2014

© photocredit

Alev Alatlı, Hülya Koçyiğit, Niyazi Sayın ve Engin Akarlı Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’ne lâyık bulundu.

Sanatçı aydın bir insandır, Rüzgara karşı yürür, Güzel bir insandır, toplumun sorunlarına değinir

President Obama and the people of the United States, congratulate the people of Turkey.

***

Bu Ülkenin Her Bir Ferdi, Cumhuriyetimizin Eşit Derecede Sahibidir

2014-10-29-29ekim-40-akm

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91’inci yıldönümünü milletçe büyük bir coşku ve heyecanla idrak ediyoruz.

Cumhuriyet Bayramı’nın, 77 milyonun her bir ferdi için, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı için kutlu olmasını yürekten temenni ediyorum.

Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i; O’nun yol arkadaşlarını; özellikle de Cumhuriyetin ilanını gerçekleştiren, dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini bir kez daha hayırla yad ediyoruz.

Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış; 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunması için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de, bugün bir kez daha rahmetle yad ediyor, “Allah hepsinden razı olsun” diye dua ediyoruz.

Cumhuriyetimiz, yoksulluk içindeki bir milletin; evlatlarını savaşlarda şehit vermiş bir milletin ortak eseri olarak doğmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda, Osmanlı Cihan Devleti’nin yıkılmasıyla, çok geniş bir coğrafyada oluşan ümitsizlik iklimine karşılık bir umut kaynağı olarak, Anadolu’dan tekrar yükselen güneş olmuştu.

91 yıl boyunca, milletçe, nice zorluklarla, nice badirelerle karşılaştık; çok büyük imtihanlardan geçtik.
Ancak, Allah’a hamdolsun, her zorluğu, her badireyi aşmasını bildik; her imtihandan başarıyla çıktık ve bugünlere ulaştık.
Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın 17’inci, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisine sahip olarak bu alanda iddia sahibi bir ülke oldu.

91 yıl önce başlatılan reformlar, bugün çok daha ileri ve modern seviyelere ulaştırıldı. 91 yıl öncenin ulaşılamaz hayalleri bugün tek tek gerçeğe dönüştü.
Türkiye, okulları, üniversiteleri, modern hastaneleri, otoyolları, hızlı tren hatları, havalimanları, tünelleri, MARMARAY gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz Tüp Geçişi, Körfez Geçişi, OVİT Tüneli gibi küresel projeleri, konutları, barajları ve daha nice yatırımıyla dünyanın parlayan yıldızı oldu.
Demokrasimiz, önemli sınav ve sıkıntılardan geçtikten sonra, bugün oldukça ileri standartlara kavuştu.
Milli irade, Anayasamızda belirlenen şekilde sandıkta en güzel, en şeffaf şekilde tecelli etmeye başladı.

Bütün bunlardan daha da önemlisi, Cumhuriyet ile cumhur, devlet ile vatandaş arasına giren engeller, manialar, mesafeler ortadan kaldırıldı. Cumhuriyet, cumhurla; devlet, milletle daha bir muhabbetle kucaklaşmaya başladı.

Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıldönümünde, şunu büyük bir iftiharla ve samimiyetle ifade etmek isterim:
Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir.
Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir.
Eski kırgınları gidermek, küslükleri ortadan kaldırmak, acıları dindirmek, yaraları tedavi etmek için artık yeni bir süreç başlamıştır. Red, inkar ve asimilasyon dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır.

Hiç bir etnik kökenin, dinin, mezhebin, dil ve kültürün, yek diğeri üzerinde egemenliği yoktur; ayrıcalığı yoktur. Cumhuriyet, tam da manasına uygun şekilde, bu ülkede yaşayan, nefes alıp veren herkesin cumhuriyetidir.
Cumhuriyetimizin bu vasfını muhafaza etmek, daha da güçlendirmek için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya devam edeceğiz.

91 yıl boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da, karşımıza sabotajlar, provokasyonlar, tahrikler çıkacaktır; ama biz bu imtihanları da başarıyla geçeceğiz.
Kardeşliğimize kasteden, milli birliğimize, ulusal güvenliğimize tehdit teşkil eden her girişim, milletimizin sarsılmaz iradesi karşısında mutlaka eriyecektir.
İçerden ve dışardan yapılan tüm saldırıları, soğukkanlılıkla, büyük devlet refleksiyle bertaraf edecek, ekonomimizi büyütmeyi, demokrasimizi daha ileri standartlara kavuşturmayı, özellikle de 77 milyonun birliğini, kardeşliğini yüceltmeyi, inatla, kararlılıkla, azimle sürdüreceğiz.

İnşallah, 9 yıl sonra, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü bugünden çok daha büyük bir coşku ve iftiharla, birlik, kardeşlik ve daha büyük huzur ikliminde kutlayacağız.
Bu düşüncelerle, bir kez daha Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıldönümünün, ülkemiz, milletimiz, yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor; hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

Süleyman Şah Saygı Karakolu

Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda vazife yapan kahraman askerlerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını yürekten tebrik ediyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluş yolunu açan, 91 yıl boyunca da Cumhuriyetimizi muhafaza uğruna can feda eden aziz şehit ve gazilerimizin mübarek mirasını bugün sizler orada gururla taşıyorsunuz.
Hiçbir tehdide ve tehlikeye boyun eğmeden, vatan toprağımızı, Ayyıldızlı bayrağımızı ve Osman Gazi’nin büyükbabası olan merhum Süleyman Şah’ın türbesini kahramanca koruyan Mehmetçiğimizle millet olarak iftihar ettiğimizi tekrar hatırlatmak isterim.

Yine bugün bir kez daha hatırlatmak isterim ki, vatan toprağımıza, Ayyıldızlı bayrağımıza, Mehmetçiğimize ve Süleyman Şah’ın aziz hatırasına yönelik her türlü saldırı karşısında, Türkiye Cumhuriyeti, bütün gücüyle yanınızda olmaya devam edecektir.
Biliniz ki, aziz milletimizin hayır duaları sizlerle birliktedir.
Yine biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti, güçlü devleti ve milletiyle her an yanı başınızdadır.

Vatanımızın istiklali uğruna ailelerinizden, sevdiklerinizden uzakta geçirdiğiniz Cumhuriyet Bayramı’nın tekrar kutlu olmasını diliyor; o mübarek alınlarınızdan öpüyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Şeref Defteri
2014-10-29-29ekim-15-anitkabir

Aziz Atatürk,
Başkanlığınızda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilan ettiği, milletimizin en büyük eseri, aynı zamanda gurur ve iftihar kaynağımız olan Cumhuriyetimiz, bugün 91.yılına ulaştı.

91 yıllık azimli ve kararlı mücadelenin neticesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti, ekonomisiyle, demokratik standartlarıyla, barışa, insan hak ve özgürlüklerine atfettiği değerlerle bölgesinin ve dünyanın saygın bir devleti konumuna yükselmiş, dünyada örnek alınan ve takdirle izlenen ülkeler arasında yerini almıştır.

Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanlığı vazifesini ifa ederken, millî iradenin tam anlamıyla tecellisi yönünde hassasiyetinizi her fırsatta ifade etmiş, demokrasiye geçiş yönünde girişimlerde bulunmuştunuz.

Büyük bir iftiharla belirmeliyim ki, 91. yılında Türkiye Cumhuriyeti çok partili hayatı içselleştirmiş, millî iradeyi yüceltmiş, demokrasisinin standartlarını ileri seviyelere taşımış, istisnasız herkesin Cumhuriyeti olma yönünde tarihî adımlar atılmıştır. Cumhurbaşkanı’nın halkın doğrudan oylarıyla seçilmesi de bu sürecin tamamlayıcı adımlarından biri olmuştur.
91. kuruluş yıl dönümünde halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak, aziz hatıranızı yâd ediyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı hayırlı olsun diyorum. Ruhunuz şâd olsun

Atatürk Kültür Merkezi Tören Konuşması
2014-10-29-29ekim-38-akm

Kuruluşunun 91. yıl dönümünde bir kez daha altını kalın çizgilerle çizerek ifade etmek isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisnasız 77 milyonun cumhuriyetidir, 77 milyonun her bir ferdi bilaistisna bu Cumhuriyetin öz evladıdır, bu Cumhuriyetin eşit derecede sahibidir. Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur. Devlet ile millet, cumhur ile cumhuriyet bugün daha büyük bir muhabbetle kucaklaşmış eski acılar, kırgınlıklar, dargınlıklar tedavi ve telafi yoluna girmiştir. İşte bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceğiz.

İnşallah 9 yıl sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü yeni ve büyük kazanımlarla daha büyük bir coşku ve heyecanla idrak edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, TBMM’ne, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize milletçe bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz.

Cumhuriyetimizi daha da büyüteceğimize, yücelteceğimize, onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza edeceğimize dair tüm şehitlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz. Karaman’da yaşanan acı maden faciası sebebiyle üzüntümüz büyük. Umudumuzu hala kesmiş, bitirmiş değiliz. Temennimiz odur ki 18 kardeşimize kavuşalım, son ana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu olaydan sonra bizim böyle bir resepsiyonu yapmanın doğru olmayacağı kararını verdik ve bu yıl Cumhuriyet Resepsiyonunu yapmıyoruz. Aziz milletim, sevgili vatandaşlarım Cumhuriyet Bayramı hepinize, hepimize kutlu olsun diyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

*

İç barışımızı bozmaya, ülke bütünlüğünü yıkmaya dönük hiçbir girişim, bizi barış içide birlikte yaşama isteğimizden uzaklaştıramayacaktır.

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘benim en büyük mirasım’ dediği Cumhuriyet, Türk milletinin koyduğu ileri hedeflerde hep yol gösterici olmuştur. Hür ve bağımsız yaşama irademizin göstergesi olan Cumhuriyet ile çok önemli atılımlar yapılmıştır. Alt yapının yeniden inşa edildiği bu süreçte, üst yapıda da önemli değişimler geçirilmiştir. Sanayi ve teknoloji alanında yaptığımız atılımlar, eğitim ve kültür alanında yaptığımız yeniliklerle ülkemizi, çağdaşı ülkelerle her alanda rekabet edebilecek seviyeye ulaştırılmıştır.

Milli egemenliği esas alan Cumhuriyetimiz, yeniden yapılanma sürecini tamamladıktan sonra, çoğulcu bir anlayışı benimseyerek, demokrasi ile taçlandırılmıştır. Bu süreçte zaman zaman sancılı süreçler geçirsek de edindiğimiz çoğulculuk kültürü bizleri, anavatanda barış içinde birlikte yaşama özleminde buluşturmuştur. İç barışımızı bozmaya, ülke bütünlüğünü yıkmaya dönük hiçbir girişim, bizi barış içinde birlikte yaşama isteğimizden uzaklaştıramayacaktır.

Ülkemizin Cumhuriyet ile ulaştığı seviyede, TBMM’nin de önemli payı vardır. Cumhuriyet, TBMM üyelerinin kararı ile ilan edilmiştir. Böylece TBMM de ülkemizin aydınlanma hedefine ulaşmasına büyük katkı sunmuştur.

Doğu ile batının, geçmiş ile geleceğin, yerel ile evrenselin, klasik ile modernin buluşma noktası olan Anadolu’da, Cumhuriyetin en güçlü sahipleri gençlerimiz olacaktır. Onların inanç ve kuvvetiyle ülkemiz yarınlara daha güvenle yürüyecektir.

Cumhuriyetimiz bugün 91 yaşındadır. Milletler için oldukça kısa olan bu kadar sürede, milletimiz, farklılıklarını zenginlik kabul ederek, güven içinde yaşayabileceği bir devlet meydana getirmiştir. Bu nedenle Cumhuriyetimiz, kurulduğu ilk gün gibi kutlu ve dinamiktir.

Bu anlamlı günde öncelikle, TBMM’nin ilk başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum. TBMM Başkanı Cemil Çiçek

*

Aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevap.

Bugün, 77 milyon vatandaşımızla birlikte, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 91. yıldönümünü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Biz, İstiklal Harbimizi zaferle neticelendirirken ve sonrasında yeni Cumhuriyetimizin temellerini atarken, bunu bir millet olarak, yani ortak duygu, hedef ve ideal etrafında kenetlenerek başardık.
Bugün o kenetlenmeyi bir kere daha hatırlamak ve ülkemize bağlılığımızı en net haliyle ifade etmek için büyük bir fırsattır.

Bu bayramda ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevap olacaktır.

İstiklal Harbi’nin bizzat Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından sevk ve idare edilmesi ile sonrasında Cumhuriyetin ilan edilmesi, ülkemizin kuruluş felsefesinde millet iradesinin temel teşkil ettiğinin en açık göstergesidir.

Yakın tarihimiz boyunca defalarca millet iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını gördük, yaşadık. Özellikle milli iradeye yapılan darbeler yoluyla, ülke olarak yürüyüşümüz ciddi oranda sekteye uğradı.

Türkiye’nin son 12 yılda yaşadığı tecrübe, millet iradesinin en net hissedildiği, milletin yönetimi vesayetçi yapılardan devralmış olması nedeniyle de büyük bir önem taşımaktadır.
En son Cumhurbaşkanlığı seçiminin doğrudan millet oyuyla yapılmış olması, olumlu gelişmeleri taçlandırmıştır.

Bununla birlikte, demokrasi kültürümüzü güçlendirmek adına daha katedecek çok mesafemiz olduğunun farkındayız.

Bütün eksiklerimize rağmen, bugün bölgesinde demokrasi kültürüyle, hukuk devleti kimliğiyle, gücüyle ve birikimiyle örnek bir ülke olduğumuz da bir gerçektir.

Bölgemizde yaşanan kaos ortamı, Türkiye’de sahip olduğumuz devlet geleneğinin, demokrasi kültürünün ve güçlü toplumsal dokumuzun ne kadar önemli olduğunu hepimize bir kere daha göstermiştir.

Millet olarak, bütün kazanımlarımızı sonuna kadar koruyacağız. Bulunduğumuz seviyeden bir adım dahi geri gitmeyeceğiz. Bölgesel barış ve adalet için bütün imkânlarımızı seferber edeceğimizden herkesin emin olmasını isteriz.

Yeni Türkiye’nin inşa sürecinde hepimiz bütün gayretimizle adalet, barış ve hakkaniyet için çalışmaya devam edeceğiz.

Bizim için sembolik anlamı büyük olan 2023’e sadece 9 yıl kaldı.
Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde her açıdan güçlü, lider, büyük ve yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz.
İşte bu inşa süreci, bir bakıma Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini, yeniden ve eksiksiz olarak hâkim kılmakla mümkün olacaktır.
Bunu başaracağız ve geleceğin öncü ülkeleri arasındaki yerimizi alacağız.

Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.
Bilvesile, Hakkari’de pusu kurarak askerlerimizi şehit eden alçakları şiddetle lanetliyorum.
Karaman’da yaşanan iş kazasından dolayı hüznümüzün büyük olduğunu ifade ediyor, devletimizin ve milletimizin bütün imkânlarıyla kömür ocağında kalan işçilerimizin sağ salim ailelerine kavuşmalarını diliyorum.

Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş yıl dönümünün başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, aziz vatandaşlarımı muhabbetle selamlıyorum. Başbakan Ahmet Davutoğlu.

*

GKB Orgeneral Necdet Özel’in Mesajı.

*

Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.

Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 91. yaşını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilmedi.

Cumhuriyet’in ilk adımı 1915’te Çanakkale’de, ikinci adımı 19 Mayıs 1919’da Samsun’da, üçüncü adımı 4 Eylül 1919’da Sivas’ta, dördüncü adımı 23 Nisan 1920’de Ankara’da, beşinci adımı 9 Eylül 1922’de İzmir’de tarih sayfalarına desten gibi yazıldı ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyet yaşamımıza özgürlük, bilim, akıl, yaşamı sorgulamak, halkın iradesiyle, toplumun değer yargılarına saygı duymak ve bilhassa kimsesizlerin kimsesi olarak girdi.
Laik Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetmeden bireyin özgürleşmesini, kardeş olmasını sağladı, sanatı ve sanatçıyı yüceltti.
Cumhuriyetin attığı en büyük adımlardan biri de kadınlarımızın eşit yurttaş statüsü kazanması ve sosyal yaşama katılması oldu.

91. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu izlerini bedenleriyle benliklerinde taşıyan gazilerimizi ve günümüzde cumhuriyet ile cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan tüm vatandaşlarımızı içtenlikle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum

Biz; hiç kimsenin imtiyaz sahibi olmadığı, herkesin kanun önünde eşit ve özgür olduğu, bağımsız bir ülkeyi canıyla kanıyla kurmuş bir milletiz.
Kökenlerimize, inanç farklarımıza göre ayrışmayı değil, Cumhuriyet ideallerinin birleştirici kanatları altında kardeşçe ve eşit yaşamayı seçmiş, güçlü ve onurlu bir milletiz.

İşte bu nedenle, Cumhuriyet bizi biz yapan en önemli değerlerimizden biridir. İşte bu nedenle 29 Ekim bizim en büyük bayramımızdır. Çünkü, çok iyi biliyoruz ki “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir”.

Büyük Önder Atatürk’ün yol gösterici liderliğiyle kurduğumuz Cumhuriyet’i korumak ve yükseltmek bu ülkenin bütün yurttaşlarının görevidir.
Gelin bu 29 Ekim’de Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte, tek yürek olarak kutlayalım.
Gelin, Cumhuriyet’e sahip çıkmanın demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe, kardeşliğe sahip çıkmak demek olduğunu herkese gösterelim.
Yaşasın Cumhuriyet.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.

*

Cumhuriyet askeri zaferler kadar, kavrayıcı ve akılcı bir siyasetin, kapsayıcı ve dinamik bir diplomasinin, millet egemenliğine odaklanmış milli stratejinin ürünüdür.

Buhranlı bir dönemin tüm sancı ve olumsuzlukları na maruz kalsak da, Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıldönümünü milletçe yâd ve idrak ediyoruz.

Cumhuriyetimiz; istiklali uğruna fedakârca çırpınan millet ruhunun görkemli bir mükâfatı, milli iradenin muhteşem bir eseridir. Türkiye Cumhuriyeti, zulme meydan okuyan, zalime rest çeken, batıl inanç ve hain hesaplara namus mücadelesinin rehberliğiyle karşı koyan kahraman bir neslin emanetidir.

Türk milleti dünyanın şaşkın bakışları altında, esaret zincirlerini parçalayarak, tuzakları bozarak, işgal ve işgalcileri vatan topraklarından söküp atarak Cumhuriyet fikrinde buluşmuştur. 1919 Samsun’undan 1923 Ankara’sına kadar adım adım büyüyen, emek emek yükselen bağımsız yaşama ve var olma azmi Cumhuriyet’in ilanıyla taçlanmıştır.
Türk kültürü ve Türk kahramanlığı bir mucizeye, imkânsız gibi görünen kutlu bir zafere imza atarak tasallut ve tahakkümün çemberini kırmıştır. Mandacı ve mütarekeci zihniyet 91 yıl önce mağlup edilmiş, teslimiyetçi ve tavizci emeller 91 yıl önce tarihin karanlığına savrulmuştur. Tarih boyunca, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş büyük Türk milleti, kaderinin ve kardeşliğinin önüne geçmeye, geleceğini ve geçmişini karartmaya teşebbüs eden tüm planları, tüm projeleri hezimete uğratmıştır.

Tıpkı bugünkü gibi çıkarlarını mukaddesatı olarak gören yabancı hayranları, dış destek ve icazetli hamakat kadroları milletin kararlılığı karşısında duramamış, bağımsızlık ateşini söndürememiştir.

Cumhuriyet askeri zaferler kadar, kavrayıcı ve akılcı bir siyasetin, kapsayıcı ve dinamik bir diplomasinin, her safhası düşünülmüş, her aşaması planlanmış, her yönüyle millet egemenliğine odaklanmış milli stratejinin ürünüdür.

29 Ekim 1923’le birlikte imtiyazlı zümrelerin egemenliği son bulmuş, tebaadan vatandaşlığa geçiş demokratik mekanizmaların yardım ve kılavuzluğuyla vücut bulmuştur. Cumhuriyet’in kuruluş ruhu aziz milletimizin tercih ve iradesine dayanmış, böylelikle milli arzu ve hedefler öne çıkmıştır.

Şüphesiz ki Türkiye Cumhuriyeti’ni; herhangi bir farklılık ve yapay ayrım kabul etmeyen Türk milletinin tamamı kurmuş, külfet ve çilelere herkes katlanmış, herkes ortak olmuştur. Cepheden cepheye koşan, dişinden tırnağından arttırdığı ne varsa vatanın selameti için feda eden herkes Cumhuriyet’in birleştirici şemsiyesinin altında toplanmıştır. Mazlum milletlere örnek olan ve geçtiğimiz yüzyılın en haklı, en meşru, en insani ve en ahlaklı kurtuluş mücadelesi Türk milletinin muazzam dirilişiyle sağlanmıştır. Türk milleti Anadolu’yu zindana çevirmeye kalkışan dalalet yuvalarını, milli ziynetine el uzatan ilkel ve acımasız dürtüleri cesaretle püskürtmüş, biçilen kefeni yırtmış atmıştır.

Cumhuriyet bağımlılığı reddeden asalet ve feraset yüklü aziz milletimizin yüreğiyle benimsediği ve üzerinde tam bir mutabakat sağladığı bir yönetim tarzı olarak belirmiştir. Bu itibarla Cumhuriyet fikren, zihnen, kalben, vicdanen ve esasen millet kararının, millet iradesinin milliyetçi çağrısıdır.
91 yıllık Cumhuriyet çınarı etnik kökeni ve mezhebi ne olursa olsun, tüm Türk vatandaşlarının mirası, tüm Türk vatandaşlarının göz nuru, şehit ve gazilerimizin hediyesidir.

Üzerinde yaşadığımız ve ecdat kanlarıyla tescil edilmiş son yurdumuz hepimizindir.
Bu bayrak, bu devlet ve bu Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir.
Mensubu olmakla övündüğümüz Türk milleti kıvancımız, gücümüz ve güvencemizdir.
91 yıllık Cumhuriyet tecrübesinde hiç kimse yabancı görülmemiş, hiç kimse ötekileştirilmemiş, hiç kimse dışlanmamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin taptaze körpe dalı 624 yıllık cihan imparatorluğunun ana gövdesinde filizlenip derinlere tutunduysa, bunda en önemli pay milli birlik ve beraberlik şuuru olmuştur.
Cumhuriyet ve demokrasi milli egemenliği kurumsallaştırırken, her Türk vatandaşının eşit hak ve sorumluluklara ulaşmasının yolunu açmıştır.
Türk milleti asırlar içinde kaynaşarak, tarih ve kültür havzasında yoğrularak, anı ve acıda kucaklaşarak kimliğini bulmuş, şahsiyet ve varlığını temellendirmiştir.
Cumhuriyeti Türk milleti kurmuş, Türkiye’yi Türk milleti ihya etmiştir.

Bilinmelidir ki, bundan geriye dönüş yoktur.
29 Ekim 1923’den taviz verilmesi, geçmişten kopulması, kuruluş felsefesine ihanet edilmesi millet vicdanında onay görmeyecektir.
Alenen ortadır ki, yeni Türkiye uydurmasıyla Cumhuriyet’le hesaplaşma çabasına girenler bugünlerde her çirkin ve çirkef yolu denemektedir.
Bunlar işgal yıllarında tükenmiş ve milli haysiyetlerinden olmuş müstevli yandaşlarından farksızdır.

Geçen yüzyılda eksik ve yarım kalan küresel operasyonların hevesle emrine girenler, şimdilerde topraklarımızı parçalamak, insanımızı istismar etmek için yarış içindedir.

91 yıllık Cumhuriyet ağır bir saldırı altındadır.

Dün yabancı güçlerin oyuncağı ve kölesi olan bir avuç elit şanlı imparatorluğumuzu nasıl batırmışsa, bugün de terör örgütleriyle çözülmeyi konuşan yine bir avuç kimliksiz ve köksüz sima, milli ve üniter devlete aynı şekilde kast etmek üzeredir.
İdeolojik sicillerinde yapmak yerine yıkmak, onarmak yerine bozmak, sadakat yerine ihanet etmek bulunan malum zihniyetler saraylara doluşarak Türkiye’yi imhaya sürüklemektedir.

Türk milleti meydanlarda bağımsızlık mücadelesi verirken, yabancıların himayesinde bir gelecek tasarlayan ve işgal güçlerinin mütecaviz uygulamalarına seyirci kalmak şöyle dursun aktif şekilde katılan güruhun zamane torunları dedelerinin izinden yürümekte ısrarlıdır.
Cumhuriyet’in kazanımlarını felce uğratanları, Çankaya’dan kara saraylara inerek saltanat peşinde koşanları aziz milletimiz esefle ve ibretle izlemektedir.
Şunu bir defa önemle ifade etmek isterim ki, Çankaya Cumhuriyetle özdeşleşmiş, milletin vicdan köşkü mertebesine çıkmıştır.
Ve Çankaya yalnızca bir yerleşke ismi, binaların toplamı olmayıp; cumhurun manevi kalesi, 29 Ekim’in 91 yıllık bekçisidir.
91 yıllık engin birikim ve deneyime daha fazla gölge düşürmeden, aziz Atatürk’e bir saygının gereği olarak Çankaya’nın “Demokrasi ve Cumhuriyet Müzesi” olması milletimizin en isabetli beklenti ve temennisidir.
Unutulmamalıdır ki, Çankaya’dan, fakir fukaranın parasıyla yaptırılan kara ve kaçak saraylara inmek kimseyi yüceltmeyecek; bilakis küçültecek ve milli iradeyi hiçe saymak olacaktır.
Cumhuriyet’in hatırası 91 yıldır Çankaya’dan tütmekte, Çankaya’dan işitilmekte, milletin duygu ve kabulleriyle örtüşmektedir.
Bu hatırayı hazmedemeyen, bu hatırayı inkâr eden; üstelik BOP-PKK yapımı yeni Türkiye hıyanetine gönlünü ve aklını kaptıranların elbette hevesleri kursaklarında kalacaktır.

Millet evlatları şehit olurken, Türk ve İslam yurtları kan ve gözyaşına mahkum düşmüşken, Türkiye’nin yönetiminde bulunan bu çağın Hürriyet ve İtilafçı kadrolarının keyif sürmesi, yalnızca ikbal ve koltuklarıyla meşgul olmaları affedilecek bir husus değildir.
Türkiye Cumhuriyeti her engele, her bölücü ve art niyetli girişime rağmen baki kalacak, bekası korunacaktır.
Demokrasi Cumhuriyet’i besleyecek, Cumhuriyet de demokrasiyi derinleştirecektir.
Az zamanda çok büyük işler yapan milliyetçi kahramanların kutlu emaneti düşmeyecek; hanedancılık, zümrecilik, dar kadroculuk, partizanlık, yandaşlık, yanaşmalık, bölücülük, ayrımcılık yapanlar bir kez daha kaybedecektir.
Türkiye Cumhuriyeti, tarihte kurulan Türk devletlerinin bir devamı olarak Allah’ın izniyle varlığını sürdürecektir.
Bu, sürekli yenilenen, sürekli oluş halinde olan, zengin ve bereketli bir geçmişten, parlak ve tertemiz bir istikbale kanat açan büyük Türk milletinin son kararıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizi kuran kadronun liderliğini üstlenen ve ilk Cumhurbaşkanlığımızı yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ülkü ve silah arkadaşlarına, bağımsızlığımızın mimarı aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.
Hepsini şükran ve tazimle anıyorum.
Büyük milletimin her ferdinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyor, en içten muhabbetlerimle birlikte saygılarımı sunuyor, bütün vatandaşlarımı Allah’a emanet ediyorum. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli.

*

Çözüm süreci kesintiye uğratılmamalı

Cumhuriyetimizin ilanının 91. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.
Cumhuriyetin geride kalan 91 yılında ülkemiz, demokratikleşme, çağdaşlaşma, hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeleri kaydetme noktasında önemli mesafeler kat etmiştir. Ancak, kendi bölgesinde rol model olan, uluslararası diplomatik girişimlere ve toplantılara ev sahipliği yapan Türkiye’nin, son zamanlarda bölgede yaşanan kaos ortamına ve ateş çemberine çekilme çabaları dikkat çekmektedir.

Demokrasinin temellerinin atıldığı 1923 yılından bugüne Türkiye, 91 yıldır güçlü devlet olmak yolunda büyük bedeller ödemiştir. Devlet, sivil toplum kuruluşları ve halk tarafından desteklenen çözüm süreci de Türkiye’nin güçlü devlet olma yolunda başlattığı önemli çalışmalardan biridir. Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olan çözüm süreci kesintiye uğratılmamalı ve bu süreçten geriye gidiş olmamalıdır.

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada saygın ve güçlü bir ülke olması için sürecin başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Terörün son bulması silahların susması ve barış sürecinin egemen olması için çözüm sürecini destekliyoruz ve başarıyla sonuçlanmasını arzu ediyoruz.

Bizler, çalışanlar olarak, demokratik, gelişmiş ve kalkınmış, Cumhuriyetin 91 yıllık tarihine uygun refah ortamında, sosyal hakların ileri olduğu bir ülke talep ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz. HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Mustafa Toruntay.

*

Türk İş

*

HDB_Briefkopf_blau_2014

Hedefimiz Türkiye’de demokratik, laik, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işler hale gelmesidir

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HERKESE KUTLU OLSUN
Halkçı Devrimci Birliği Berlin – HDB olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ve Türkiye’ye gönül bağı olanların Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyet’in 91. kuruluş yıldönümünü en içten dileklerle kutluyoruz.
Bağımsızlık mücadelesinin ardından Cumhuriyet’in kuruluşu, Türkiye’de çağdaş ve evrensel değerlere geçişin önemli bir aşaması olmuştur. Bu nedenle 40 yılı aşkın süredir Berlin’de çalışmalarını sürdüren sosyal demokrat HDB, Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleştirilen devrimlerin tüm kazanımlarına inançla sahip çıkıyor.

HDB olarak bizim temel hedefimiz Türkiye’de demokratik, laik, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla işler hale gelmesidir. Bu nedenle AKP iktidarının hukuk devleti kurallarını ayaklar altına almasını, laikliğe karşı bir savaş sürdürmesini kaygıyla izliyoruz. AKP Hükümetinin mezhepçi ve maceracı dış politikası Türkiye’yi tüm komşularıyla karşı karşıya getirdi. Batı Dünyası ile ilişkiler Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine geldi. Ekonomik zenginliğin eşitsiz dağılımı arttı, çalışanların hak ve güvenceleri gündemden kalktı. AKP Hükümetinin temel hak ve özgürlüklere saldırısı sonucu basın özgürlüğü ve fikir özgürlüğü pratikte işlemez hale geldi. Adalet sistemi allak bullak edildi. AKP Hükümeti her kurumu kendi yandaşlarıyla işgal edip parti teşkilatına dönüştürdü. Medya organlarının çoğu Tayyip Erdoğan ve AKP yalakalığı yapan propaganda ve beyin yıkama araçlarına dönüştü, kimse eleştirisel bir şey yazamaz, söylemez duruma geldi.

Türkiye’de herkesin özgür ve eşit yurttaşlar olarak, inanç ve kökenlerine bakılmaksızın huzur içinde yaşadığı ortamın yaratılacağı umuduyla, demokrasi ve demokrasi kültürünün egemen olması, her inanç ve kökenden insanın Türkiye’de özgür ve eşit hakları yaşaması, Türkiye’nin bulunduğu bölgede bir barış ortamının oluşması, var olan sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi HDB için vazgeçilemeyecek hedeflerin başında gelmektedir.

HDB olarak başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kuran ve yaşatan tüm değerli insanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.
Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün adını ağzına alamamak için her türlü cambazlığı yapan cumhuriyet düşmanlarına, yandaşlara, yalakalara ve yağcılara inat CUMHURİYET BAYRAMI HERKESE KUTLU OLSUN. CUMHURİYET’İN 91. YILI HERKESE KUTLU OLSUN. HDB Başkanı Ahmet İyidirli.

*

Assembly of Turkish American Associations Celebratesthe 91st Anniversary of the Turkish Republic

index

Dear Members of the Turkish American Community and Friends of Turkey,

Today we celebrate the 91st Anniversary of the Turkish Republic.

Following the Turkish War of Independence, which ended in a decisive victory for the Turkish people in August 1922, Mustafa Kemal Atatürk embarked on intensive and comprehensive reforms, as the Turkish people transitioned from Empire to Republic, autocracy to democracy, theocracy to secularity, and a society based on equality, plurality, and national citizenship.

October 29, 1923 marked the end not of only the Ottoman Empire which spanned from 1299 to 1919, but also a brutal occupation by foreign powers between 1919 and 1922, which threatened to destroy the Turkish people. October 29 means independence, sovereignty, freedom and progress for the people of Turkey.

On this important day, the Assembly of Turkish American Associations invites you to reflect upon Atatürk’s legacy and achievements, remember those who made the ultimate sacrifice so that we can exist and live freely.) The Assembly of Turkish American Associations (ATAA celebrates the birth of the Turkish Republic as well as the determination and passion of the Turkish people for a better life, better country, and a better world.

The 91st Anniversary is further important because some in our leadership and community may not be among us on the 100th Anniversary, in 2023. Today, we express our profound gratitude to our Elders for teaching us our history and the universal principles for which Atatürk stood and continues to stand, so that we may pass on these values to our Children and future generations of Turkish Americans.

Cumhuriyetimizin 91. Yılı Kutlu Olsun

Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri ve Türkiye’nin Dostları,

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluŞunun 91. yılını hep beraber coşkuyla kutluyoruz.

Ulusal kurtuluŞ mücadelemizde elde edilen askeri zaferin ardından büyük özverilerle yola devam eden Mustafa Kemal Atatürk geniŞ kapsamlı ve yoğun içerikli reformlar baŞlatarak Türk halkının Saltanat’tan Cumhuriyet’e, otokrasiden demokrasiye, teokrasiden laikliğe ve eŞitlik, çoğulculuk ve ulusal vatandaŞlığa dayalı bir topluma geçmesini sağlamıŞtır.

29 Ekim 1923 sadece 1299’dan 1919’a kadar süregelmiŞ olan Osmanlı İmparatorluğu’nun değil aynı zamanda Türk halkının varlığını tehdit eden dıŞ güçlerin 1919-1922 yılları arasındaki acımasız iŞgalinin de son bulduğu tarihtir. 29 Ekim Türk halkı için bağımsızlık, egemenlik, özgürlük ve ilerleme demektir.

ATAA olarak bu çok önemli günde sizleri Atatürk’ün mirası ve gerçekleŞtirdikleri üzerinde düŞünmeye, varolabilmemiz ve özgürce yaŞayabilmemiz için büyük fedakarlıklar gösteren Atatürk ve silah arkadaŞlarını, aziz Şehitlerimizi minnet ve Şükranla anmaya davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü ve daha iyi bir yaŞam, daha iyi bir ülke ve daha iyi bir dünya için Türk toplumunun göstermiŞ olduğu azmi ve iradeyi kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin 91. yılı çok daha büyük bir önem taŞımaktadır. Türk toplumunun ve liderlerinin bazıları 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken aramızda olamayabilirler. Bugün tarihimizi ve dimdik ayakta durmaya devam eden Atatürk’ün evrensel ilkelerini bize öğreten büyüklerimize en derin Şükranlarımızı sunuyoruz. Bu evrensel değerleri çocuklarımıza ve kuŞaklar boyu Amerikalı Türklere aktarmak görevi artık onlardan bize geçmiŞtir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: