BASIN İNTİHAR ETMEMELİ!


medya

© photocredit

Peki ne yapmalı?

©Erol Erdoğmuş.

Bu nasıl bir çözüm süreci ve nasıl bir çözüm süreci zarar görmesin anlayışı dır ki; PKK karakol basmakta, Mehmetçiği şehit etmekte, şantiye yıkmakta, dağa adam kaldırmakta, kürt analarının feryadına kulak tıkamaktadır!.. Açıkdış baskı olmadan; yayınlanan ya da yayınlanacakları, başkalarının hassasiyetlerine saygı göstermek ya da, medya tacirinin çıkarını gözetmek amacıyla yapılan otosansür, intihardır.

***

ÖZET:

Otosansür, medyanın kendini sansürlemesi intihar etmesidir. Açık bir dış baskı olmadan; yayınlanan ya da yayınlanacak sözgelişi blog, kitap, film ve benzerlerini, başkalarının hassasiyetlerine saygı göstermek ya da, medya tacirinin çıkarını gözetmek amacıyla yapılan otosansür, intihardır.

Anayasamızın 28. maddesi, “Basın hürdür, sansürlenemez” diyor; basın kendisine otosansür uygulayamaz demiyor, medya patronunun paşa gönlü isterse; sorgusuz sualsiz otosansür yapar denilebilir mi?

Denilemez çünkü; basılı gazetenin bulvara, radyo televizyon ve internet yayınlarının antene çıktığı an; toplumsallaştığı andır. Yayıncının sorumluluğu Anayasamızın 22. maddesinin öngördüğü “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. (…)” ilkesi gereğince, toplumun haberleşme hürriyetini sansürlememektir.

AYRINTI:

Van ilimizin Saray ilçesinde PKK pususunda şehit düşen 23 yaşındaki vatan evladı Teğmen Emre As haber’i; “Çözüm süreci zarar görmesin” orantısız değerlendirisiyle, bir çok yandaş gazete ve televizyon tarafından, halkın haberleşme hürriyeti gözardı edilerek sansürlenmiştir.

Bu nasıl bir çözüm süreci ve nasıl bir çözüm süreci zarar görmesin anlayışıdır ki; PKK karakol basmakta, Mehmetçiği şehit etmekte, şantiye yıkmakta, dağa adam kaldırmakta, kürt analarının feryadına kulak tıkamaktadır!..

Bu nasıl bir çözümcülüktür ki; çözümcüler ellerini kollarını bağlatmış, kendilerini PKK’ya esir etmiş, kendilerini hükmen mağlup saydırarak PKK’nın zaferini sağlamışlardır!..

Sansüre boyun eğen veya kendini sansürleyen medya; sansürden yarar görenlerin suç ortağıdır:

1. Kamuoyunu birinci derecede ilgilendiren olayı objektif olarak yayınlamayan gazete, radyo, Tv kanalı ve haber portalları; bir sonraki nüshalarında, bir sonraki haber saatlerinde atladıkları haberi yayınlamalıdırlar.

2. Yayınlamazlarsa, zorunlu olarak yayınlamaya ve caydırıcı cezalara çarptırılmadırlar.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: