ALTIOKRASİ!!


altıokrasi

Dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkar etmek olur – Mustafa Kemal Atatürk.

©Erol Erdoğmuş.

ÖZET:

Temeli Laiklik
Ön duvarı Devrimcilik
Sağ duvarı Cumhuriyetçilik
Sol duvarı Halkçılık
Arka duvarı Milliyetçilik
Çatısı Devletçilik
olan demokrasi abidesidir ALTIOKRASİ!..

AYRINTI:

Toplumların; duygularını, düşüncelerini, davranışlarını ve değerlendirişlerini kalıplayıp sınırlayarak özgürlüğü kısıtlayan dinlerin ve dinleşen ideolojilerin karşısında bağımsızlık olan Laiklik; demokrasinin olmazsa olmazıdır.
Duyguda, düşüncede, davranışta, değerlendirişte özgürlük olan Laiklik; adaleti, gerçeği ve gelişimi amaçlayan Devrimciliğe yeşil ışık yakar… Devrimcilik, Laikliğin olmazsa olmazıdır. Devrimcilikten yoksun bir Laiklik; kalıplaşarak dinleşir, ideolojileşir. Devrimciliğin olmazsa olmazı, sürekli gelişen bilimdir…

Laiklik ve Devrimcilik; gelişim gereksinimindeki insan içindir, halk içindir. Öncelikle halk, halkçı olmalıdır. Halkçı halk, Cumhuriyetle yönetilebilir, diktatörlükle değil.
Milletlerin geçmiş zamanları tarihleri, şimdiki zamanları bugünkü halklarıdır. Bugünkü Halkı geçmiş ve gelecek zamana bağlayan bağ, milliyettir. Halklar, doğal olarak milliyetçidirler. Altıokrasi’de yurtta sulh, cihanda sulh milliyetçiliği öngörülür; saldırgan, şoven milliyetçilik değil.
Altıokraside Devletçilik; Laiklik temelinde yükselen Devrimci, Halkçı, Cumhuriyetçi, Milliyetçi 4 duvarı kucaklayarak koruyan çatıdır.

Altıokrasiyi kurucusu şöyle tanımlıyor:
Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır… Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor.
Böyle bir Dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkar etmek olur… Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır.
Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar
MUSTAFA KEMAL, Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip’in sorusuna yanıtı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: